Mydło potasowe do roślin – na co oprysk z mydła potasowego?

2024-08-14 9:02

Mydło potasowe, znane od dekad jako szare mydło, może być nie tylko skutecznym środkiem czystości, ale także praktycznym środkiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Dzięki właściwościom mydła potasowego, możemy w sposób ekologiczny zabezpieczać rośliny przed uciążliwymi szkodnikami oraz chorobami.

Mydło potasowe
Autor: GettyImages Roztwory mydła potasowego mogą być skuteczną, bezpieczną i tanią alternatywą dla środków ochrony roślin

Co warto wiedzieć o mydle potasowym?

Jeśli przyjrzeć się właściwościom mydła potasowego (szarego mydła), to okazuje się, że jest ono jednym z najzdrowszych i najtańszych środków czystości oraz pielęgnacji roślin. Samo mydło jest mieszaniną soli potasowych, kwasów tłuszczowych, gliceryny, chlorku sodu i innych substancji, ale bez dodatków sztucznych barwników czy środków konserwujących. Wynika z tego szereg zalet:

  • jest prawie bezwonne,
  • nie powoduje żadnych podrażnień skóry,
  • jest przyjazne dla środowiska.

Warto jednak wiedzieć, że tradycyjna nazwa „mydło szare” nie odnosi się do wszystkich produktów dziś tak określanych. Obecnie tego typu produkty są produkowane częściej na bazie sodu, więc różnią się nieco od pierwowzoru. Są one nieco twardsze od potasowego i trudniej rozpuszczają się w wodzie. Klasyczne mydło potasowe ma mazistą konsystencję, jest miękkie i ciemniejsze.

Jak można wykorzystać mydło potasowe w ogrodzie?

Okazuje się, że roztwory produkowanego od ponad stu lat mydła potasowego, mogą być skuteczną, bezpieczną i tanią alternatywą dla środków ochrony roślin. Wszystko dzięki kwasom tłuszczowym zawartym w mydle, które pokrywając powierzchnię części roślin, mają zdolność eliminowania lub zapobiegania żerowaniu szkodników - ograniczają w ponad 80 procentach występowanie mszyc!

Obecnie możemy kupić w sklepach ogrodniczych gotowe mydło ogrodnicze (na bazie potasu) oraz różnego rodzaju kompozycje mydeł z innymi naturalnymi komponentami, np. mydło potasowe z dodatkiem czosnku, którego zapach dodatkowo skutecznie zwalcza mszyce i odstrasza inne szkodniki - przędziorki, wełnowce i gąsienice motyli.

W odpowiednich stężeniach roztwory z mydła potasowego nadają się także do zwalczania powszechnych chorób grzybowych, np. szarej pleśni na roślinach. Często dodaje się je także do innych preparatów (np. naparów, gnojówek z czosnku i wrotyczu, innych środków ochrony roślin), by zwiększyć skuteczność oprysku, ponieważ zapewniają lepszą przyczepność substancji do organów roślin.

Ważne! Tego typu naturalna, niechemiczna ochrona roślin przed szkodnikami jest szczególnie ważna i pożyteczna w amatorskiej uprawie warzyw, roślin sadowniczych, ozdobnych oraz i kwiatów doniczkowych w domach i mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej proporcji i nie stosować dużego stężenia – szczególnie w przypadku młodych sadzonek roślin.

Rzadko wspominanym, a praktycznym zastosowaniem mydła potasowego (lub ogrodniczego) w ogrodzie jest możliwość czyszczenia z jego użyciem wszelkich narzędzi ogrodniczych czy szklarni, tuneli foliowych, skrzynek itp.

Przeczytaj też:

Jak zrobić oprysk z mydła potasowego?

Oczywiście możemy kupić gotowe mydło potasowe/ogrodnicze w sklepach ogrodniczych, ale łatwo także sporządzić preparat z tradycyjnego mydła szarego w warunkach domowych. Jak wiadomo, kostki lub inne formy mydła potasowego, znajdziemy obecnie właściwie w każdym supermarkecie, w aptekach czy drogeriach. Co ważne, największym plusem jest niska cena takiego mydła, a jednocześnie szeroki wachlarz zastosowań.

Wystarczy rozpuścić rozdrobnione mydło w ciepłej lub gorącej wodzie. Odpowiedni roztwór po ostygnięciu powinien być przejrzysty, bez zbędnych osadów – zwykle wystarczy 15-30 g mydła na litr wody. Jeśli woda jest twarda i roztwór nie jest wystarczająco czysty (przejrzysty), przed rozpuszczeniem mydła, można dodać nieco alkoholu do wody, by ją zmiękczyć. Takim roztworem możemy już spokojnie opryskiwać rośliny lub dodawać go do innych środków ochrony roślin.

Ważne: Trzeba mieć świadomość, że nie w każdym przypadku uda nam się za pomocą mydła usunąć szkodniki czy zwalczyć choroby, kiedy mocno zaatakują roślinę. Jednak warto pamiętać o tym sprawdzonym, znanym od lat, ekologicznym środku – szczególnie w profilaktyce chorób i szkodników roślin. Szybkie zastosowanie preparatów naturalnych znacznie ograniczy konieczność stosowania środków chemicznych w czasie dalszej części sezonu, kiedy natężenie chorób i żerowanie szkodników wzrasta.

Nie przegap:

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.