Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2023 - co kiedy ciąć i sadzić w kwietniu? Kalendarz ogrodnika
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023 - dlaczego ogrodnik czy działkowiec powinien do niego zajrzeć? Gdy pogoda jest nieprzewidywalna, trudno szczegółowo zaplanować poszczególne zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie. Kalendarz biodynamiczny, czyli księżycowy pozwoli lepiej to zrobić. Ogród w kwietniu zgodny kalendarzem biodynamicznym.
Spis treści
- Kalendarz biodynamiczny - co to jest?
- Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2023
- Kiedy siać i sadzić rośliny w kwietniu?
- Kalendarz biodynamiczny - które dni kwietnia najlepsze dla roślin?
- Kalendarz biodynamiczny kwiecień - kiedy walczyć z chwastami?
- Nawożenie w kwietniu zgodnie z kalendarzem biodynamicznym
- W jakie dni w kwietniu pielęgnować trawnik?
- Galeria zdjęć: Kwiecień w ogrodzie
Kalendarz biodynamiczny - co to jest?
Kalendarz biodynamiczny jest oparty na fazach Księżyca i jego wpływie na naszą planetę. To poniekąd filozofia prowadzenia ogrodu balansująca gdzieś na pograniczu nauki. Wykonywanie poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych w określonych dniach wymaga systematyczności i dyscypliny. To propozycja dla fascynatów ogrodnictwa oraz osób, które mają dużo wolnego czasu. Jak pielęgnować ogród w kwietniu zgodnie z kalendarzem biodynamicznym?
Kalendarz biodynamiczny kwiecień 2023
Kalendarz biodynamiczny uwzględnia konkretne terminy wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych tak, by były najskuteczniejsze. Można korzystać ze wskazówek, aby rozwój roślin był jeszcze skuteczniejszy. Warto eksperymentować z tym tematem i samemu przekonać się, czy faktycznie działa. Oczywiście fazy Księżyca to tylko jeden z czynników wpływających na zieleń. W pierwszej kolejności należy kierować się przebiegiem pogody. Księżyc w kwietniu:
- Pełnię księżyca można zaobserwować 6 kwietnia 2023 roku.
- Ostatnia kwadra wystąpi 13, a pierwsza 27 kwietnia.
- Księżyc w nowiu przypada na 20 kwietnia.
Kiedy siać i sadzić rośliny w kwietniu?
Największy wpływ na kiełkowanie czy przyjmowanie roślin mają uwarunkowania genetyczne gatunku lub odmiany, zdolność kiełkowania roślin (która wynika również z warunków przechowywania, zdrowotności), a także warunki pogodowe (temperatura, wilgotność podłoża).
Poszczególne rośliny wysiewa się w konkretnych terminach „od - do”. Zazwyczaj czas, w którym wykonuje się sianie konkretnej odmiany rozciąga się na 1,5-2 miesiąca. Przykładowo wczesne odmiany marchwi powinno się wysiewać od marca do końca kwietnia. Wybiera się dni umiarkowanie ciepłe, bezdeszczowe i bezwietrzne. Dzięki temu praca jest wygodniejsza. To podstawowy warunek.
Oprócz tego zabiegi można dzielić względem faz Księżyca. W przypadku siewu i sadzenia optymalne terminy w kwietniu przypadają na 1-9, a później 23-30 kwietnia. Według kalendarza biodynamicznego wybór tych dni sprawia, że rośliny efektywniej kiełkują lub przyjmują się (np. rozsada warzyw).
Kalendarz biodynamiczny - które dni kwietnia najlepsze dla roślin?
Kalendarz biodynamiczny wyróżnia okresy sprzyjające rozwojowi roślin jadalnych, których plonem jest korzeń, liście lub kwiat. W poszczególnych dniach warto wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne (np. podlewanie czy spulchnianie gleby) w odniesieniu do konkretnych grup.
- Czas sprzyjający rozwojowi roślin o jadalnych owocach lub nasionach: 1, 2, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 27, 28, 29 kwietnia.
- Czas sprzyjający rozwojowi roślin o jadalnych korzeniach: 2, 3, 4, 11, 12, 13, 20, 21, 22, 29, 30 kwietnia.
- Czas sprzyjający rozwojowi roślin o jadalnych liściach i łodygach: 7, 8, 9, 16, 17, 18, 24, 25, 26, 27 kwietnia.
- Czas sprzyjający rozwojowi roślin o jadalnych kwiatach: 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 22, 23, 24 kwietnia.
Kalendarz biodynamiczny kwiecień - kiedy walczyć z chwastami?
Walka z chwastami w ogrodzie trwa przez cały rok, ale kalendarz biodynamiczny „uznaje” niektóre dni za lepsze od innych. Optymalnie chwasty zwalcza się 1, 12, 13, 18, 19, 27, 28 i 29 kwietnia. Dotyczy to ręcznego lub mechanicznego wyrywania/usuwania chwastów.
Warto wspomagać się narzędziami, np. wyrywaczem do chwastów lub nożem, zwłaszcza w przypadku gatunków o głębokim systemie korzeniowym (np. mniszek pospolity). Ręczne usuwanie chwastów jest pracochłonne, ale w porównaniu ze stosowaniem herbicydów ogranicza się szkodliwość dla przyrody (a także koszty zakupu preparatów). Wiele chwastów można wykorzystać z pożytkiem dla ogrodu. Przykładem jest m.in. mniszek, skrzyp i pokrzywa, z których produkuje się ekologiczne gnojówki na choroby roślin oraz szkodniki.
Przeczytaj też:
- Domowe sposoby na chwasty - jak zwalczać chwasty w ogrodzie naturalnymi środkami
- Kalendarz ekologicznego ogrodnika, czyli jak stworzyć własny plan prac w ogrodzie
Nawożenie w kwietniu zgodnie z kalendarzem biodynamicznym
Według kalendarza biodynamicznego stosowanie nawozów mineralnych w niektórych dniach zwiększa ryzyko wysuszenia lub spalenia roślin. Optymalny czas nawożenia mineralnego to 6 kwietnia. Stosowania nawozów sztucznych trzeba unikać 27, 28 i 29 kwietnia. Oczywiście wykonując pracę należy kierować się ogólnymi zasadami nawożenia. Przede wszystkim nie można stosować nadmiernych dawek nawozu. Każdy termin jest niekorzystny, jeśli rośliny są mokre.
W jakie dni w kwietniu pielęgnować trawnik?
Trawnik najlepiej kosić 7, 8, 16, 17, 25 lub 26 kwietnia. Poza koszeniem w kwietniu warto przeprowadzić szeroko zakrojone zabiegi regeneracyjne trawnika (jeśli nie wykonało się ich w marcu, np. z braku czasu lub dogodnych warunków atmosferycznych).
Kalendarz biodynamiczny może być ułatwieniem w planowaniu poszczególnych prac w ogrodzie, o ile posiada się dużo wolnego czasu. W przypadku zajmowania się ogrodem po pracy, przy wielu innych obowiązkach zwykle stosuje się najbardziej uniwersalną zasadę na świecie, która mówi, że: „pielęgnuję ogród, kiedy mogę”.
Galeria zdjęć: Kwiecień w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com
W kwietniu sadzimy byliny na rabatach i skalniakach