Kwiecień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać w kwietniu w ogrodzie

2021-04-01 10:16 Opracowanie: redakcja serwisu

Kwiecień w ogrodzie to pora intensywnych prac. W tym miesiącu przekopujemy, siejemy, sadzimy i przycinamy. Ogród w kwietniu: jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie.

W kwietniu rośliny rozpoczynają nowy sezon. Powoli w ogrodzie zaczyna być kolorowo. Kwitną już liczne rośliny cebulowe, inne budzą się z zimowego spoczynku. Wszystkie jednak czekają, aby się nimi zająć - nawieźć, przyciąć, przesadzić, rozłożyć ściółkę. Przygotowaliśmy kalendarz ogrodnika: sprawdź jakie prace ogrodowe trzeba wykonać.

Kwiecień w ogrodzie: sprzątamy po zimie

Zdejmujemy z bylin zimowe okrycia (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej), wygrabiamy wszystkie resztki, glebę spulchniamy i nawozimy. To czas na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Kępę bylin po wykopaniu dzielimy rozcinając łopatą, rozdzielając widłami amerykańskimi lub rozrywając rękami.

Możemy już wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki:

W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę można już na początku kwietnia wysadzać drobne cebulki mieczyków (duże najlepiej sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja).

Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń (18–20 st.C). Gdy po 2–3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny rozkrzewiły się. Należy zwrócić uwagę, czy na roślinach uprawianych w pojemnikach i zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli zauważymy mszyce, należy je zwalczać (w ten sam sposób, jak później w ogrodzie). Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.

>>Przeczytaj też: Wiosna w ogrodzie: czas na wiosenne porządki

W kwietniu pielęgnujemy róże i inne krzewy

W kwietniu usuwamy zimowe okrycie krzewów. Najlepiej robić to etapami w dni pochmurne, w pierwszym rzędzie odsłaniając pędy, a po kilku dniach rozgarniając usypane jesienią w nasady krzewów kopczyki ziemi. Usuwamy pędy najstarsze, suche i słabe, uszkodzone przez mrozy i choroby. Około dwa tygodnie po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić wiosenne cięcie róż. Różom:

 • różom miniaturowym – skracamy pędy o połowę,
 • różom pnącym – pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów, które możemy nieco skrócić,
 • różom piennym – pozostawiamy pędy długości około 20 cm,
 • różom wielo- i wielkokwiatowym – skracamy pędy słabsze (nad 5-6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe.

Po zakończeniu cięcia dobrze jest zasilić róże specjalnym nawozem do róż lub kompostem oraz opryskać krzewy preparatem miedziowym. W kwietniu w ogrodzie można także sadzić nowe egzemplarze, pamiętając o silnym cięciu świeżo posadzonych krzewów.

Kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom skracamy te pędy, które kwitły, o połowę, a wierzbom wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2-5 cm. Krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). W kwietniu możemy jeszcze ciąć żywopłoty starsze, pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki.

Najładniejsze krzewy liściaste kwitnące wiosną >>>

Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]

Kwiecień w ogrodzie: pielęgnacja roślin ozdobnych

 • Rośliny cebulowe i bulwiaste w kwietniu

Te rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimowały w gruncie (mieczyki, accidantera dwubarwna, babiana, błonczatka czyli ismena, galtonia, kroksomia ogrodowa, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty), sadzimy do ogrodu od połowy kwietnia. Kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulowe – szafrany, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów – ogławiamy, usuwając pozostałość kwiatostanu. Koniecznie pozostawiamy łodygę i liście, aby procesy życiowe rośliny nie zostały zahamowane (dzięki temu cebule będą nadal rosły).

Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe sadzi się wiosną. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną >>>

Hiacynty
Autor: GettyImages U hiacyntów usuwamy po przekwitnięciu kwiatostany - dzięki temu lepszy będzie wzrost cebuli
 • Rośliny jednoroczne w kwietniu

Wysiane w poprzednich miesiącach rośliny jednoroczne pikujemy. Możemy też uszczykiwać - nad 3.–4. parą listków) - heliotrop, szałwię, werbenę, żeniszek (aby rośliny się rozkrzewiły). Pod koniec kwietnia hartujemy sadzonki przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu przez około tydzień – codziennie coraz dłużej – wystawiamy rośliny na świeże powietrze (na przykład na parapet otwartego okna, na balkon lub do ogrodu). Jeżeli nie jest zbyt chłodno, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki, wilca. Jeśli dysponujemy zimnym inspektem.

Przeczytaj też: Wiosenny wysiew pnączy jednorocznych. Kiedy siać jednoroczne pnącza >>>

 • Byliny w kwietniu

Dzielimy i przesadzamy na nowe miejsca byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Nie zapominamy o podlewaniu świeżo posadzonych roślin (szczególnie, gdy dni są ciepłe). Ciepłolubne rośliny świeżo posadzone w ogrodzie w razie zapowiadanych przymrozków przykrywamy na noc agrowłókniną lub folią, aby je zabezpieczyć. W dzień okrycie zdejmujemy.

Pikowanie rozsady
Autor: www.thinkstockphotos.com Pikowanie rozsady roślin przygotowywanej w domu jest konieczne do prawidłowego wzrostu

Kwiecień prace ogrodowe: nawożenie

Kwiecień w ogrodzie to czas wiosennego nawożenia roślin. W miejscach, gdzie zamierzamy w przyszłości posadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, należy je skosić i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przekopać (wymieszać lekko z wierzchnią warstwą gleby). Nawozy zielone ozime, które zostały wysiane późnym latem i jesienią zeszłego roku, należy ściąć i przekopać.

Wiosenne nawożenie roślin - wiosnę zacznij nawożeniem! >>>

Ogród w kwietniu - czyszczenie stawu

Jeśli mamy oczko wodne lub staw to w kwietniu, pod warunkiem że pogoda dopisuje, trzeba przygotować je do sezonu. Jakie prace wykonujemy w kwietniu? Wyłączone na okres zimowy pompy i filtry biologiczne oczyszczamy przed ich uruchomieniem. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, warto uzupełnić kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, stopniowo zwiększamy przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10°C możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Gdy temperatura wody osiągnie 10°C rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Można też wpuścić nowy narybek. W kwietniu sadzimy nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare za bardzo się rozrosły, ograniczamy rozmiar kęp.

Oczko wodne wiosną. Jak przygotować oczko wodne do sezonu >>>

Trawnik: pielęgnacja w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie to także czas, by zająć się trawnikiem. Porządkujemy trawnik oczyszczając powierzchnię murawy z ubiegłorocznych liści, suchej trawy i innych zanieczyszczeń, oczywiście jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu. Pielęgnacja trawnika na wiosnę to także usuwanie chwastów ręcznie lub selektywnym środkiem chwastobójczym, który nie niszczy traw.

Na obeschniętym trawniku wykonujemy wertykulację, aby ułatwić dostęp powietrza i wody do podłoża. Wertykulacja trawnika jest bardzo ważna. Zagrabiamy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeśli gleba jest zbyt zwarta, rozsypujemy cienką warstwę piasku.

Wyrównujemy garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia. Siejemy mieszankę traw tam, gdzie murawa zmarniała i widać ziemię. Kiedy wegetacja już ruszy na dobre i trawa zacznie rosnąć, przeprowadzamy pierwsze koszenie trawy. Wykonujemy je, gdy źdźbła osiągną ok. 10 cm wysokości. Po tym zabiegu możemy przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne nawozy do trawników.

Kwiecień to dobry czas na zakładanie trawników.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wałowanie, nawożenie, dosiewanie trawy >>>

Wapnowanie trawnika
Autor: GettyImages Wapnowanie trawnika przeprowadza się jesienią, kiedy trawy kończą roczny przyrost, albo wczesną wiosną, po roztopach (przed rozpoczęciem wzrostu traw)

W kwietniu sadzimy i pielęgnujemy drzewa i krzewy

Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Wykopujemy dół na tyle duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie rośliny, na dno usypujemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania lub – jeśli nie była żyzna – kompostu bądź ziemi próchnicznej). Korzenie skracamy przed umieszczeniem w dole (zranione bądź złamane odcinamy powyżej uszkodzenia) i rozkładamy na kopczyku ziemi na dnie dołu. Ważne, aby roślina po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce. Formujemy w ziemi wgłębienie i obficie podlewamy posadzoną roślinę. Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o 1/3 długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).

Drzewa i krzewy zakupione z bryłą ziemi lub w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, ale należy zadbać, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu, a po posadzeniu rośliny obficie podlać. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy zimowe okrycia z zimozielonych krzewów.

Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy przez odkłady, w kwietniu należy przygiąć gałęzie do ziemi i przysypać ziemią. Przez lato roślina wytworzy w miejscu przysypania korzenie i jesienią będzie można odciąć ukorzeniony pęd. W ten sposób otrzymujemy nową roślinę, którą możemy przesadzić w inne miejsce.

Jeżeli nie przeprowadziliśmy do tej pory cięcia pielęgnacyjnego drzew i krzewów owocowych (usunięcie martwych i chorych pędów oraz prześwietlenie korony), początek kwietnia to ostatnia chwila na te zabiegi. Zabezpieczmy też, najlepiej od razu, miejsca cięcia drzew i krzewów. To przyspieszy gojenie się ran i uniemożliwi inwazję chorób. Nadają się do tego maści ogrodnicze.

Przeczytaj też: Jakie opryski przeprowadza się w kwietniu. Zwalczanie szkodników i chorób roślin w kwietniu >>>

Warto wiedzieć

Jakie rośliny siejemy w kwietniu?

W kwietniu siejemy w ogrodzie nasiona wielu roślin jednorocznych: kwiatów oraz ziół (roślin przyprawowych). Jeśli nie ma mrozu, to w kwietniu siejemy do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, powoju trójbarwnego, smagliczki, wilca. Jeśli dysponujemy zimnym inspektem, możemy w nim wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos.W kwietniu siejemy także w ogrodzie rośliny przyprawowe jednoroczne: koper, rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę oraz rośliny przyprawowe wieloletnie: pietruszkę, szczypiorek, miętę, szałwię i lubczyk.Zioła można też (a niektóre nawet warto) umieścić między warzywami, bo dobrze wpływają na zdrowie i rozwój sąsiednich gatunków:

 • szałwia – na kapustę i marchew,
 • mięta – na fasolę, groch, kapustę, kalarepę i brokuły,
 • koper – na kapustę, fasolę, cebulę, buraki, ogórki, sałatę,
 • cząber – na cebulę i czosnek.
Wysiew nasion
Autor: photos.com W kwietniu siejemy w ogrodzie nasiona wielu roślin jednorocznych

Jakie rośliny kwitną w kwietniu w ogrodzie

Stare powiedzenie mówi: „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”, więc w miesiącu tym kwitną jeszcze rośliny przypominające zimę i te zwiastujące wiosnę. Znajdziemy zatem: krokusy, narcyzy, pierwiosnki, puszkinie, hiacynty, cebulice, szachownice, sasanki, bergenie, fiołki wonne, stokrotki, bratki, ale też tulipany, omieg i miodunki. Jeszcze złocą się pędy forsycji, ale w drugiej połowie miesiąca pojawiają się kwiaty magnolii, pigwowca, złotlinu, mahonii pospolitej, barwinka, tawuły brzozolistnej i szarej oraz porzeczki krwistej. W tym czasie zaczynają też kwitnąć pierwsze krzewy i drzewa owocowe oraz jabłonie ozdobne i śliwy wiśniowe. Dominującym zapachem kwietnia jest zapach fiołków, niewielkich roślinek z przecudnymi, wonnymi kwiatami, symbolizującymi miłość i pokorę.

Zobacz w galerii rośliny kwitnące w kwietniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mirek44
|

przede wszystkie przyda się glebogryzarka, która użyźni ziemię, także wertykulator by pozbyć się chwastów z trawnika, kosiarka, dmuchawa do liści nie zebranych jesienią ;) ogólnie większość tych maszyn można nabyć u jednego producenta - Stiga ma bardzo porządny i wysokiej jakości sprzęt

wasilewska101
|

Piękny ogród przez cały rok zalerzy odtego czy rośliny będą dobrze odrzywione na wiosne.