Kwiecień w ogrodzie - jakie prace należy wykonać w kwietniu w ogrodzie

2022-03-31 11:02
Wiosna w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Wiosną rośliny w ogrodzie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych - to czas na cięcie, rozmnażanie i nawożenie

Kwiecień w ogrodzie to pora intensywnych prac. W tym miesiącu przekopujemy, siejemy, sadzimy i przycinamy. Ogród w kwietniu: jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie.

W kwietniu rośliny rozpoczynają nowy sezon. Powoli w ogrodzie zaczyna być kolorowo. Kwitną już liczne rośliny cebulowe, inne budzą się z zimowego spoczynku. Wszystkie jednak czekają, aby się nimi zająć - nawieźć, przyciąć, przesadzić, rozłożyć ściółkę. Przygotowaliśmy kalendarz ogrodnika na kwiecień: sprawdź jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w tym miesiącu.

Kwiecień w ogrodzie - sprzątamy po zimie

W kwietniu Zdejmujemy z bylin zimowe okrycia (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej), wygrabiamy wszystkie resztki, glebę spulchniamy i nawozimy. To czas na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Kępę bylin po wykopaniu dzielimy rozcinając łopatą, rozdzielając widłami amerykańskimi lub rozrywając rękami.

Możemy już wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki:

W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę można już na początku kwietnia wysadzać drobne cebulki mieczyków (duże najlepiej sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja).

Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń (18–20 st.C). Gdy po 2–3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny rozkrzewiły się. Należy zwrócić uwagę, czy na roślinach uprawianych w pojemnikach i zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli zauważymy mszyce, należy je zwalczać (w ten sam sposób, jak później w ogrodzie). Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.

W kwietniu w ogrodzie pielęgnujemy róże i inne krzewy

W kwietniu usuwamy zimowe okrycie krzewów. Najlepiej robić to etapami w dni pochmurne, w pierwszym rzędzie odsłaniając pędy, a po kilku dniach rozgarniając usypane jesienią w nasady krzewów kopczyki ziemi. Usuwamy pędy najstarsze, suche i słabe, uszkodzone przez mrozy i choroby. Około dwa tygodnie po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić wiosenne cięcie róż.

Różom miniaturowym – skracamy pędy o połowę, różom pnącym – pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów, które możemy nieco skrócić, różom piennym – pozostawiamy pędy długości około 20 cm, różom wielo- i wielkokwiatowym – skracamy pędy słabsze (nad 5-6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe.

Po zakończeniu cięcia dobrze jest zasilić róże specjalnym nawozem do róż lub kompostem oraz opryskać krzewy preparatem miedziowym. W kwietniu w ogrodzie można także sadzić nowe egzemplarze, pamiętając o silnym cięciu świeżo posadzonych krzewów.

W kwietniu w ogrodzie kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom skracamy te pędy, które kwitły, o połowę, a wierzbom wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2-5 cm. Krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). W kwietniu możemy jeszcze ciąć żywopłoty starsze, pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki.

Najładniejsze krzewy liściaste kwitnące wiosną >>>

Kwiecień w ogrodzie -  pielęgnacja roślin ozdobnych

  • Rośliny cebulowe i bulwiaste w kwietniu

Te rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimowały w gruncie (mieczyki, accidantera dwubarwna, babiana, błonczatka czyli ismena, galtonia, kroksomia ogrodowa, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty), sadzimy do ogrodu od połowy kwietnia. Kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulowe – szafrany, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów – ogławiamy, usuwając pozostałość kwiatostanu. Koniecznie pozostawiamy łodygę i liście, aby procesy życiowe rośliny nie zostały zahamowane (dzięki temu cebule będą nadal rosły).

Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe sadzi się wiosną. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną >>>

  • Rośliny jednoroczne w kwietniu

Wysiane w poprzednich miesiącach rośliny jednoroczne pikujemy. Możemy też uszczykiwać - nad 3.–4. parą listków) - heliotrop, szałwię, werbenę, żeniszek (aby rośliny się rozkrzewiły). Pod koniec kwietnia hartujemy sadzonki przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu przez około tydzień – codziennie coraz dłużej – wystawiamy rośliny na świeże powietrze (na przykład na parapet otwartego okna, na balkon lub do ogrodu). Jeżeli nie jest zbyt chłodno, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki, wilca. Jeśli dysponujemy zimnym inspektem.

Przeczytaj też: Wiosenny wysiew pnączy jednorocznych. Kiedy siać jednoroczne pnącza >>>

  • Byliny w kwietniu

Dzielimy i przesadzamy na nowe miejsca byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Nie zapominamy o podlewaniu świeżo posadzonych roślin (szczególnie, gdy dni są ciepłe). Ciepłolubne rośliny świeżo posadzone w ogrodzie w razie zapowiadanych przymrozków przykrywamy na noc agrowłókniną lub folią, aby je zabezpieczyć. W dzień okrycie zdejmujemy.

Hiacynty
Autor: GettyImages U hiacyntów usuwamy po przekwitnięciu kwiatostany - dzięki temu lepszy będzie wzrost cebuli

Kwiecień w ogrodzie - nawożenie roślin

Kwiecień w ogrodzie to czas wiosennego nawożenia roślin. W miejscach, gdzie zamierzamy w przyszłości posadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, należy je skosić i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przekopać (wymieszać lekko z wierzchnią warstwą gleby). Nawozy zielone ozime, które zostały wysiane późnym latem i jesienią zeszłego roku, należy ściąć i przekopać.

Wiosenne nawożenie roślin - wiosnę zacznij nawożeniem! >>>

Ogród w kwietniu - czyszczenie stawu

Jeśli mamy oczko wodne lub staw to w kwietniu, pod warunkiem że pogoda dopisuje, trzeba przygotować je do sezonu. Jakie prace wykonujemy w kwietniu? Wyłączone na okres zimowy pompy i filtry biologiczne oczyszczamy przed ich uruchomieniem. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, warto uzupełnić kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, stopniowo zwiększamy przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10°C możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Gdy temperatura wody osiągnie 10°C rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Można też wpuścić nowy narybek. W kwietniu sadzimy nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare za bardzo się rozrosły, ograniczamy rozmiar kęp.

Oczko wodne wiosną. Jak przygotować oczko wodne do sezonu >>>

Kwiecień w ogrodzie - pielęgnacja trawnika w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie to także czas, by zająć się trawnikiem. Porządkujemy trawnik oczyszczając powierzchnię murawy z ubiegłorocznych liści, suchej trawy i innych zanieczyszczeń, oczywiście jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu. Pielęgnacja trawnika na wiosnę to także usuwanie chwastów ręcznie lub selektywnym środkiem chwastobójczym, który nie niszczy traw.

Na obeschniętym trawniku wykonujemy wertykulację, aby ułatwić dostęp powietrza i wody do podłoża. Wertykulacja trawnika jest bardzo ważna. Zagrabiamy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeśli gleba jest zbyt zwarta, rozsypujemy cienką warstwę piasku.

Wyrównujemy garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia. Siejemy mieszankę traw tam, gdzie murawa zmarniała i widać ziemię. Kiedy wegetacja już ruszy na dobre i trawa zacznie rosnąć, przeprowadzamy pierwsze koszenie trawy. Wykonujemy je, gdy źdźbła osiągną ok. 10 cm wysokości. Po tym zabiegu możemy przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne nawozy do trawników.

Kwiecień to dobry czas na zakładanie trawników.

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wałowanie, nawożenie, dosiewanie trawy >>>

Wapnowanie trawnika
Autor: GettyImages Wapnowanie trawnika przeprowadza się jesienią, kiedy trawy kończą roczny przyrost, albo wczesną wiosną, po roztopach (przed rozpoczęciem wzrostu traw)

W kwietniu w ogrodzie - sadzenie, rozmnażanie i cięcie drzew i krzewów

Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Wykopujemy dół na tyle duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie rośliny, na dno usypujemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania lub – jeśli nie była żyzna – kompostu bądź ziemi próchnicznej). Korzenie skracamy przed umieszczeniem w dole (zranione bądź złamane odcinamy powyżej uszkodzenia) i rozkładamy na kopczyku ziemi na dnie dołu. Ważne, aby roślina po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce. Formujemy w ziemi wgłębienie i obficie podlewamy posadzoną roślinę. Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o 1/3 długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).

Drzewa i krzewy zakupione z bryłą ziemi lub w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, ale należy zadbać, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu, a po posadzeniu rośliny obficie podlać. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy zimowe okrycia z zimozielonych krzewów.

Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy przez odkłady, w kwietniu należy przygiąć gałęzie do ziemi i przysypać ziemią. Przez lato roślina wytworzy w miejscu przysypania korzenie i jesienią będzie można odciąć ukorzeniony pęd. W ten sposób otrzymujemy nową roślinę, którą możemy przesadzić w inne miejsce.

Jeżeli nie przeprowadziliśmy do tej pory cięcia pielęgnacyjnego drzew i krzewów owocowych (usunięcie martwych i chorych pędów oraz prześwietlenie korony), początek kwietnia to ostatnia chwila na te zabiegi. Zabezpieczmy też, najlepiej od razu, miejsca cięcia drzew i krzewów. To przyspieszy gojenie się ran i uniemożliwi inwazję chorób. Nadają się do tego maści ogrodnicze.

Przeczytaj też: Jakie opryski przeprowadza się w kwietniu. Zwalczanie szkodników i chorób roślin w kwietniu >>>

Wysiew nasion
Autor: photos.com W kwietniu siejemy w ogrodzie nasiona wielu roślin jednorocznych

Jakie rośliny kwitną w kwietniu w ogrodzie

Stare powiedzenie mówi: „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”, więc w miesiącu tym kwitną jeszcze rośliny przypominające zimę i te zwiastujące wiosnę. Znajdziemy zatem: krokusy, narcyzy, pierwiosnki, puszkinie, hiacynty, cebulice, szachownice, sasanki, bergenie, fiołki wonne, stokrotki, bratki, ale też tulipany, omieg i miodunki. Jeszcze złocą się pędy forsycji, ale w drugiej połowie miesiąca pojawiają się kwiaty magnolii, pigwowca, złotlinu, mahonii pospolitej, barwinka, tawuły brzozolistnej i szarej oraz porzeczki krwistej. W tym czasie zaczynają też kwitnąć pierwsze krzewy i drzewa owocowe oraz jabłonie ozdobne i śliwy wiśniowe. Dominującym zapachem kwietnia jest zapach fiołków, niewielkich roślinek z przecudnymi, wonnymi kwiatami, symbolizującymi miłość i pokorę.

Zobacz w galerii rośliny kwitnące w kwietniu

Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE