Wyrywacz do chwastów - jak używać, jaki wybrać, gdzie kupić
Wyrywacz do chwastów to sprzęt, który pozwala na sprawne usuwanie roślin niepożądanych bez szkody dla środowiska. Jaki model wyrywacza do chwastów wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie? Ranking wyrywaczy do chwastów.
Z chwastami walczy się w ogrodzie na różne sposoby – od ręcznego usuwania po stosowanie herbicydów czy używanie wypalarek do chwastów. Oczywiście najbardziej zdrowe dla środowiska, ale niekoniecznie dla naszych pleców jest pierwsze rozwiązanie. Dlatego opracowano specjalne narzędzie – wyrywacz do chwastów. Wybór modeli na rynku jest coraz większy, można dopasować zakup do realnych potrzeb. Na co zwracać uwagę przy zakupie wyrywacza do chwastów?
Spis treści
- Wyrywacz do chwastów – jakie ma zalety?
- Teleskopowy wyrywacz do chwastów i wycinak do chwastów - jak używać?
- Wyrywacz do chwastów - jaki wybrać?
- Wyrywacz do chwastów – cena, gdzie kupić?
Wyrywacz do chwastów – jakie ma zalety?
Wyrywacz do chwastów ma różny sposób działania, zależny od rodzaju (o tym poniżej), ale zalety użytkowania są takie same. Pozwala na sprawne usuwanie roślin niepożądanych bez szkody dla środowiska (tj. stosowania chemii). Jednocześnie dzięki niemu odchwaszczanie nie jest tak męczące dla kręgosłupa jak pielenie ręczne przy schylonej pozycji, bowiem chwasty wyrywa się w pozycji wyprostowanej. Wyrywacz do chwastów daje większą pewność, że roślinę usunie się wraz z całym korzeniem. To istotne, gdyż w przypadku wielu gatunków, np. mniszka czy babki, pozostawienie nawet drobnego fragmentu skutkuje szybkim odbijaniem rośliny i ponownym zachwaszczeniem.
Przeczytaj też: Jak pracować w ogrodzie, by uniknąć bólu pleców >>>
Autor: GettyImages
Wyrywacz do chwastów
Teleskopowy wyrywacz do chwastów i wycinak do chwastów - jak używać?
Wyrywacz do chwastów to typowe narzędzie na teleskopowej rączce, które służy do wyrywania chwastów wraz z bryłą korzeniową. Umieszcza się go nad chwastem (wbija w ziemię), a dzięki silnemu naciskowi (stopą) roślina jest sprawnie chwytana. W rezultacie usuwanie chwastów jest szybsze, wygodniejsze i efektywniejsze niż ręczne pielenie. Narzędzie ma zastosowanie uniwersalne. Często służy do oczyszczania trawnika z chwastów wieloletnich. Ponadto można stosować go w rabatach i innych miejscach w ogrodzie.
Wycinak do chwastów – to narzędzie dodatkowe, które przydaje się do oczyszczania ścieżek, podjazdów, miejsc przy krawężnikach i patio. Posiada kółka, dzięki czemu łatwo można poruszać się w linii prostej. Jest wyposażony w specjalny hak, który służy do niszczenia chwastów w drobnych szczelinach (np. między kostką). Jest to wygodniejsze niż usuwanie ręczne, bardziej przyjazne środowisku od stosowania herbicydów i mniej kosztowne od niszczenia roślin silnym strumieniem wody. Niestety, trzeba używać go regularnie, gdyż przycinane chwasty szybko odrastają.
Przeczytaj też: Ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie przerośnięte trawą i roślinami >>>
Wyrywacz do chwastów - jaki wybrać?
Przy wyborze wyrywacza to chwastów zwraca się uwagę przede wszystkim na jakość materiałów, rozmiary i wagę. Najlepsze modele wyrywaczy do chwastów zbudowane są ze stali nierdzewnej i wysokiej klasy tworzywa sztucznego. Ze względu na lekkość dobrym materiałem jest także aluminium. Aluminiowe wyrywacze chwastów są w szczególności cenione przez osoby starsze. Zwykle narzędzia ważą 0,9-1,2 kg, te aluminiowe są średnio lżejsze o 100 g. Wbrew pozorom nawet taka różnica przy kilkugodzinnej pracy może mieć znaczenie.
Wyrywacze do chwastów to narzędzia teleskopowe, które najczęściej mają długość od 99 do 119 cm. Im wyższa osoba, tym należy wybrać większy model. Dotyczy to niektórych narzędzi, gdyż większość, przynajmniej z tej wyższej półki, ma opcję regulacji.
Na rynku dostępne są różnorodne modele, wśród nich popularne wyrywacze marki Fiskars, Cellfast, Gardena, np.:
- GARDENA Combisystem 03518-20 - narzędzie jest zbudowane z duroplastu, plastiku i stali. Długość trzonka wynosi 100 cm, szerokość robocza 27 cm.
- Wyrywacz chwastów CELLFAST Ideal, 99-119 cm – zaletą jest duża elastyczność regulacji. Dzięki temu każdy domownik może wygodnie korzystać z narzędzia. Model wykonany jest ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego.
- Fiskars 1020125 (seria SmartFit) to mocne, wytrzymałe urządzenie, które posłuży przez długie lata. Jest zbudowane ze stali nierdzewnej i wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Jest nieco cięższe od innych modeli (1250 g). Długość trzonka jest regulowana, od 99-119 cm.
Wyrywacz do chwastów – cena, gdzie kupić?
Wyrywacz do chwastów to względnie proste urządzenie, które przyda się każdemu właścicielowi ogrodu czy działki. Najprostsze narzędzia kosztują kilkadziesiąt złotych. Łatwo można je znaleźć w dużych internetowych platformach sprzedażowych. Jednakże warto postawić na mocniejszy i mocniejszy sprzęt z trochę wyższej półki. W tym wypadku ceny oscylują w granicach 150-200 zł (stan na czerwiec 2022). Różnica nie jest więc duża, a szansa na zadowolenie z zakupu rośnie znacząco. Narzędzia są dostępne w większości stacjonarnych sklepów i centrów ogrodniczych oraz w sklepach online.
Wyrywacz do chwastów jest przydatny w każdym ogrodzie. Warto wykorzystywać go do jednostkowego usuwania wielu niepożądanych gatunków i oczyszczania danych miejsc, np. trawnika. Jest na tyle wygodny, że faktycznie pozwala ograniczyć stosowanie chemii w ogrodzie.