Jakie warzywa zbiera się w czerwcu? Pierwsze letnie zbiory warzyw w warzywniku
Czerwiec to czas zbioru pierwszych warzyw z przydomowego warzywnika. Sprawdź, jakie warzywa zbieramy w czerwcu i jak prawidłowo zbierać wczesne warzywa.
Autor: GettyImages
Zbiór kalarepy przeprowadza się jeszcze przed pełnym dorośnięciem zgrubień
Czerwiec w ogrodzie to okres przejściowy pomiędzy wiosną a latem, dlatego z reguły cechuje go zmienna pogoda z dużymi opadami deszczu. Istnieje nawet przysłowie „Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje”. W porównaniu z poprzednimi miesiącami w czerwcu temperatura powietrza jest jednak wyższa. To dobre warunki dla roślin warzywnych uprawianych dla plonu.
- Jakie warzywa sadzić po sobie w warzywniku? Zasady zmianowania warzyw
- Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia pod warzywa najlepsza?
Jakie warzywa zbiera się w czerwcu?
W czerwcu w ogrodzie można zbierać wiele gatunków warzyw, które były wysiane bądź wysadzone do gruntu wczesną wiosną. Należą do nich:
- Kapusta wczesna – zbiory można przyśpieszyć osłaniając warzywa folią perforowaną lub włókniną. W czerwcu zbiera się zwykle kapustę posadzoną w marcu i kwietniu pod osłonami.
- Kalafior – zbiór przeprowadza się stopniowo, w miarę dojrzewania róż. Róże wycina się, gdy osiągną finalne rozmiary, ale wciąż jeszcze są zwarte i gładkie. Wycinając kalafiora należy pozostawić przy róży kilka ochronnych liści. Aby kalafior (odmiany wczesne) dał plon w czerwcu, rozsadę należy sadzić w marcu i kwietniu.
- Brokuł – warzywo zbiera się podobnie jak kalafiora. Plony w czerwcu pochodzą od roślin wysadzanych w kwietniu i na początku maja.
- Buraki ćwikłowe – w czerwcu warto zbierać buraki dla botwinki. Aby zbiór w tym okresie był możliwy, nasiona trzeba wysiać wprost do gruntu w kwietniu. Korzenie powinny mieć średnicę powyżej 2cm.
- Rzodkiewka – warzywo można wysiewać partiami, np.: co 2 tygodnie od wczesnej wiosny. Niewskazana jest jedynie uprawa w miesiącach letnich – wtedy roślina wykazuje tendencję do zakwitów.
- Sałata – sałatę zbiera się w miarę potrzeb – w godzinach popołudniowych. O tej porze dnia jest bardziej odporna na uszkodzenia i jednocześnie zawiera mniej azotanów.
- Kalarepa – wczesne odmiany można zbierać już po 6-7 tygodniach od wysadzenia rozsady. Zbiór przeprowadza się jeszcze przed pełnym dorośnięciem zgrubień (później łykowacieją).
Przeczytaj też:
- Warzywa łatwe w uprawie - z uprawą tych warzyw na pewno sobie poradzisz!
- Warzywa cieniolubne - jakie warzywa najlepsze do cienia?
- Skrzynia ogrodowa na warzywa - jak samodzielnie zrobić drewnianą skrzynię na warzywa?