Uprawa kalafiorów w ogrodzie - kalafior w przydomowym ogrodzie warzywnym

2018-08-16 7:57
Kalafior
Autor: photos.com

Kalafior to bardzo popularne warzywo. Kalafior w ogrodzie najczęściej uprawia się z rozsady. Poradnik: uprawa kalafiora w ogrodzie warzywnym. Jak uprawiać kalafiory w przydomowym warzywniku.

Kalafior – cenne warzywo

Kalafior (łac. Brassica cretica subsp. botrytis) to popularne i cenne warzywo. Częścią jadalną kalafiora są nierozwinięte pąki kwiatowe i ich szypułki, które tworzą tzw. różę. Kalafior jest warzywem niskokalorycznym. Zawiera sole mineralne (m.in. sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk), karoteny, witaminy (przede wszystkim C, ale też K, B1, B2, B6), kwasy organiczne. Podobnie jak inne warzywa kapustne, kalafior zawiera także związki siarkowe.

Uprawa kalafiora w ogrodzie warzywnym

Kalafiory najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Uprawa kalafiorów udaje się tylko na glebach zasobnych - bogatych w próchnicę i w związki mineralne (szczególnie w wapń). Nie należy uprawiać kalafiora na glebach piaszczystych. Ziemia pod kalafiory musi dobrze zatrzymywać wodę (kalafior ma płytki system korzeniowy). Kalafior ma duże potrzeby nawozowe, dlatego jesienią poprzedniego roku przed uprawą kalafiora, należy grządkę zasilić obornikiem albo kompostem. Grządki z kalafiorami należy systematycznie odchwaszczać i podlewać.

Kalafior uprawia się z rozsady – można ją kupić gotową bądź przygotować samodzielnie wysiewając nasiona. Odmiany wczesne kalafiora wysiewa się do skrzynek w lutym, odmiany średnie w marcu, natomiast późne siejemy na rozsadniku w czerwcu. Rozsadę odmian wczesnych sadzi się do gruntu w połowie kwietnia, a odmian średnich i późnych w lipcu. Sadzonki sadzi się na miejsce stałe w rozstawie 40–50 cm. Przy sadzeniu bardzo ważne, aby nie uszkodzić korzeni, bowiem wtedy róża kalafiora nie wykształci się prawidłowo. Po wytworzeniu róży należy 2–3 górne liście załamać i przykryć ją, dzięki temu zabiegowi róża pozostanie ładnie wybielona.

>>> Przeczytaj też artykuł o uprawie kapusty białej w ogrodzie

Zbiory kalafiorów

Kalafiory najlepiej zbierać sukcesywnie, w miarę dorastania róż - ścinamy je, gdy są duże i dorodne. Wycinamy z całymi liśćmi - wtedy chronimy róże przed uszkodzeniami. Zbiory kalafiorów należy zakończyć przed nastaniem przymrozków, nawet gdy róże nie zdążyły się jeszcze dobrze wykształcić, bowiem pod wpływem niskiej temperatury zżółkną i przemarzną. Po zbiorze warzywa należy przenieść w chłodne miejsce o niskiej wilgotności powietrza - tam można przechować je nawet do dwóch miesięcy.

Kalafior – dlaczego warto go jeść? Co można zrobić z kalafiora?

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE