Jak przyspieszyć kompostowanie? Wypróbuj te sposoby, a zobaczysz jak szybko otrzymasz kompost!

2024-10-23 14:11

Jeśli zależy nam na czasie i potrzebujemy uzyskać kompost szybciej, możemy skorzystać z metod przyspieszających jego dojrzewanie. Dowiedz się, jak można przyspieszyć kompostowanie. Sposoby na szybsze uzyskanie kompostu.

Spis treści

  1. Jak długo tworzy się kompost?
  2. Nawozy przyspieszające kompostowanie
  3. Naturalne kompostery skracają czas kompostowania
  4. Ścięta trawa przyspieszy kompostowanie
  5. Mocznik też pomoże przyspieszyć kompostowanie
  6. Gnojówki i wyciągi sposobem na szybki kompost
  7. Pożyteczne mikroorganizmy przyspieszą kompostowanie
  8. Przyjaciel szybkiego kompostu - dżdżownica

Kompost to niezwykle wartościowy nawóz naturalny. Nie bez powodu nazywany jest „złotem ogrodnika”. W jego składzie znajdziemy cały szereg mikro- i makroelementów, potrzebnych roślinom do rozwoju, a także związki humusowe, sprzyjające tworzeniu się cennej próchnicy.

Kompost dodany do podłoża nie tylko odżywia rośliny, ale także poprawia strukturę, chłonność i żyzność gleby i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych. A ponieważ powstaje z resztek organicznych, takich jak kuchenne odpady, ścięta trawa i gałęzie, chwasty czy liście opadłe jesienią z drzew, jego wytworzenie nic nas nie kosztuje, co też nie jest bez znaczenia.

Jak długo tworzy się kompost?

Niestety, proces dojrzewania kompostu trwa zwykle dość długo (1-1,5 roku), gdyż materiał organiczny potrzebuje czasu, aby się rozłożyć, dlatego zanim z niego skorzystamy, musimy trochę poczekać. Jeśli jednak zależy nam na czasie i potrzebujemy uzyskać kompost szybciej, możemy skorzystać z metod przyspieszających jego dojrzewanie. Poznaj sposoby na szybsze otrzymanie kompostu.

Nawozy przyspieszające kompostowanie

Najprostszym sposobem na skrócenie czasu kompostowania biomasy złożonej na pryzmie kompostowej jest zastosowanie specjalnych, przeznaczonych do tego celu nawozów. Musimy jednak pamiętać, że zwykle są to nawozy sztuczne, niewskazane, a nawet niedopuszczalne do użycia w ekologicznej uprawie roślin. Dlatego jeśli zależy nam na zdrowych, wolnych od chemii warzywach i owocach, spróbujmy poszukać innych sposobów na przyspieszenie dojrzewania kompostu.

Naturalne kompostery skracają czas kompostowania

Pewną alternatywą dla sztucznych nawozów przyspieszających kompostowanie mogą być ich naturalne lub organiczne odpowiedniki, określane zwykle jako kompostery lub aktywatory kompostu (np. BioExpert Biokompostus, EkoDarPol Komposter, BIOPON Komposter). Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, sprawdźmy skład wybranego preparatu, bo może się okazać, że mimo nazwy i zapewnień sprzedawcy, znajdują się w nim sztuczne nawozy.

Ścięta trawa przyspieszy kompostowanie

Doskonałym sposobem na przyspieszenie kompostowania jest też wykorzystanie świeżo ściętej trawy. W jej składzie znajduje się dużo azotu, który w znacznych ilościach wykorzystywany jest przez mikroorganizmy podczas rozkładu materii organicznej zgromadzonej na pryzmie kompostowej. Warstwa trawy podwyższa też temperaturę pryzmy, co wpływa korzystnie na procesy rozkładu biomasy.

Trawnik kosimy w sezonie wielokrotnie, dlatego świeżą trawę mamy pod ręką i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast do śmietnika, wrzucić ją do kompostownika. Nie możemy jednak przesadzić z jej ilością, bo jeśli warstwa będzie zbyt gruba, trawa może zacząć gnić zanim się rozłoży i zamiast wartościowego kompostu, otrzymamy brzydko pachnącą, mazistą kupkę odpadów. Dlatego też rozkładajmy trawę na kompoście cienkimi warstwami, przykrywając ją kolejnymi porcjami innego materiału organicznego.

Mocznik też pomoże przyspieszyć kompostowanie

W celu zwiększenia ilości azotu w kompoście, możemy też użyć organicznego, mineralnego nawozu azotowego czyli mocznika, którym po rozpuszczeniu w wodzie,  (20-30 g mocznika na 1 litr wody) spryskuje się pryzmę. Mocznikiem można też posypać kompost (1,5-3 kg na m3 biomasy), jednak wtedy trzeba od razu przykryć go kolejną warstwą materii organicznej lub solidnie podlać, aby uniknąć strat azotu w wyniku jego uwalniania się do atmosfery. Zamiast mocznika na kompost możemy też dorzucić bogaty w azot świeży obornik lub suszony kurzak.

Gnojówki i wyciągi sposobem na szybki kompost

Innym sposobem na przyspieszenie kompostowania jest wykorzystanie naturalnych preparatów roślinnych, którymi podlewa się zgromadzony na pryzmie kompostowej materiał organiczny. Do tego celu idealnie będą nadawały się gnojówki i wyciągi z pokrzywy zwyczajnej, mniszka lekarskiego, żywokostu lekarskiego czy skrzypu polnego, które zawierają związki mineralne (m.in. azot, potas, fosfor) i organiczne (m.in. kwasy) oraz pożyteczne mikroorganizmy, skutecznie przyspieszając rozkład biomasy i tworzenie się próchnicy.

Pożyteczne mikroorganizmy przyspieszą kompostowanie

Dobry kompost nie powstanie jednak wyłącznie przy udziale azotu, gdyż ważnym czynnikiem odpowiadającym za tworzenie się próchnicy jest też obecność pożytecznych mikroorganizmów, dlatego chcąc przyspieszyć dojrzewanie pryzmy, warto wzbogacić ją w naturalną, gotową szczepionkę (nazywaną też starterem lub aktywatorem), zawierającą starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz gatunki grzybów (np. ABC preparat do biologicznego kompostowania, EmFarma Plus) bądź wykorzystać jako zaszczepkę dojrzały… kompost.

Przyjaciel szybkiego kompostu - dżdżownica

Do pryzmy kompostowej warto również dorzucić nieco materiału bogatego w celulozę (np. kawałki naturalnego, niefoliowanego, brązowego kartonu), która przywabi dżdżownice, skutecznie przerabiające materię organiczną na biohumus. Na kompost warto też zanosić dżdżownice znalezione w ogrodzie (np. pod kamieniami, beczkami, starymi deskami) lub kupić u hodowcy specjalne, kompostowe dżdżownice kalifornijskie, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z przetwarzaniem materii organicznej.

Na prawidłowy i szybki rozkład materii organicznej w kompoście, duży wpływ ma też właściwe przygotowanie samej pryzmy (m.in. odpowiedni materiał składowany na pryzmie, przerzucanie i napowietrzanie kompostu raz w miesiącu, utrzymanie właściwej wilgotności i odpowiednio wysokiej temperatury w pryzmie), dlatego przed rozpoczęciem pracy nad kompostownikiem, warto poznać podstawowe zasady jego zakładania i utrzymania.

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: