Aktywatory kompostu - preparaty do przyspieszenia produkcji kompostu

2019-11-04 13:58 Michał Mazik
kompostownik
Autor: www.thinkstockphotos.com Na kompostownik powinno się znaleźć miejsce w każdym ogrodzie

O zaletach produkcji i wykorzystywania kompostu raczej nie trzeba nikogo przekonywać. To bardzo tani nawóz własnej roboty, który jest w pełni bezpieczny, ekologiczny, a przy tym poprawia strukturę podłoża. Ma jednak także wady – jego produkcja trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Na szczęście można skrócić ten okres. W sukurs przychodzą aktywatory kompostu. Jak je wybierać i stosować?

Okres tworzenia kompostu zależy od różnych czynników, najważniejsze z nich to temperatura i wilgotność. Poza tym duże znaczenie mają proporcje poszczególnych frakcji roślinnych, z których składają się pryzmy. Materiały węglowe (np. patyki) rozkładają się dużo wolniej niż azotowe (liście). Zwykle nie w pełni przerobiony kompost, który stosuje się jako ściółkę, uzyskuje się po 3-4 miesiącach. Na przefermentowany wartościowy nawóz o ziemistej strukturze, który później wymiesza się z ziemią, trzeba poczekać dłużej. Czas kompostowania można skrócić przez stosowanie aktywatorów do kompostu. Jednocześnie to sposób na wzbogacenie produkowanego nawozu.

Czym są aktywatory kompostu?

Aktywatory kompostu to preparaty najczęściej zawierające mikroorganizmy bądź enzymy. Mogą mieć formę stałą lub ciekłą. Przyśpieszają rozkładanie się poszczególnych pryzm i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Jednocześnie niwelują brzydkie zapachy, co ma duże znaczenie (kompost z reguły wydziela nieprzyjemną, czasem intensywną woń). Prawidłowe stosowanie aktywatorów kompostu pozwala na skrócenie produkcji do 4-5 miesięcy.

Jak stosować aktywator kompostu?

Dokładny sposób stosowania aktywatorów kompostu zależy od rodzaju produktu – trzeba kierować się zaleceniami producenta. Można jednak znaleźć kilka wspólnych mianowników.

 • Resztki organiczne przeznaczone do kompostowania powinno się układać cienkimi warstwami (średnio 15-25 cm).
 • Stosowanie aktywatorów jest bardzo proste - środki z formie stałej po prostu wysypuje się na każdą pryzmę cienkimi warstwami, np. 30g/m2 – tu istotne są instrukcje zamieszczone na opakowaniu; preparaty ciekłe rozrabia się w wodzie i podlewa każdą warstwę.
 • Zwykle jedno zastosowanie wystarcza na 4-6 tygodni.
 • Każdy aktywator zaleca się stosować używając ochronnych rękawic (np. gumowych).
 • Co pewien czas kompost należy także podlewać wodą (nie od razu w przypadku aktywatorów w formie cieczy).
 • Kompost nie może być suchy.
 • Jednocześnie trzeba zadbać, aby nie stworzyły się w nim warunki beztlenowe (np. pryzmy przewraca się używając wideł amerykańskich).
kompostownik
Autor: www.thinkstockphotos.com
Popularne aktywatory dostępne na rynku
 • Florovit. Pro natura. Aktywator kompostu do wszystkich kompostowników – to produkt w formie płynu. Zawiera azot oraz inne składniki pokarmowe, które przyśpieszają rozwój mikroorganizmów.
 • Florovit aktywator kompostu – produkt ma formę stałą. Jedno opakowanie wystarcza na ok. 4m3 kompostu. Pobudza rozwój mikroorganizmów i użyźnia kompost
 • Sumin Pryzmatix. Preparat do kompostowania – zawiera naturalne mikroorganizmy glebowe. W jego skład wchodzi bacillus amyloliqusfaciens, B. licheniformis, B. megaterium i B. pumilus. Zawiera 70% substancji organicznej, 9,0% N, 3,0% P2O5 , 5,0% K2O, 3,0% S, 0,5% Fe, 1,0% Na. Opakowanie 0.9 kg wystarcza na 1,8m3 pryzmy.
 • Zielony Dom. Komposter – to nawóz przyśpieszający fermentację kompostu. Ma formę stałą. Poprawia strukturę gleby i pozwala na rzadsze podlewanie. Zawiera: N - 2,5%, P2O5 - 3,6%.
 • Villmorin. Aktywator kompostu na bazie guano – przyśpiesza dojrzewanie i roszenie kompostu, sprzyja tworzeniu naturalnej próchnicy. Został wyprodukowany przy użyciu guano ptaków morskich. Ma formę granulowaną. Jedno opakowanie (1kg) ma wydajność 10m2! Zawiera: N – 1,6%, P – 2,8%, K – 2,5%, Mg – 0,83%.
 • TRIGGER-4. Biopreparat do kompostowania – zawiera enzymy i mikroorganizmy, które przyśpieszają rozkład materiałów organicznych i wspierają tworzenie biomasy. W szczególności zaleca się go wykorzystywać przy tworzeniu kompostu w workach.
 • Ekologiczny dom. Komposter EB. Enzymatyczno-bakteryjny koncentrat do kompostowania odpadów organicznych – jak wskazuje nazwa zawiera enzymy i mikroorganizmy (a ponadto składniki odżywcze), które przyśpieszają czas produkcji kompostu oraz zwiększają jego jakość. Jedno opakowanie (0,5kg) wystarcza na ok 5m3 pryzm kompotowych.

Poza wymienionymi produktami kompost można użyźnić (i przyśpieszyć produkcję) przez dodawanie obornika, wapna (zapobiega pleśnieniu), mączki rogowej i mączki bazaltowej. Zamiast wody do podlewania warto używać gnojówek z roślin.

Florovit pro natura aktywator kompostu
Florovit pro natura aktywator kompostu

Autor: materiały prasowe

Florovit pro natura aktywator kompostu skutecznie przyspiesza proces powstawania pełnowartościowego kompostu oraz sprzyja tworzeniu naturalnej próchnicy. Preparat zawiera azot oraz naturalne składniki odżywcze w proporcjach zapewniających intensywny rozwój mikroorganizmów glebowych. Florovit pro natura aktywator kompostu przyspiesza powstawanie kompostu, wspomaga tworzenie naturalnej próchnicy, redukuje nieprzyjemne zapachy.

Aktywator kompostu EKOBAT Humobak 1 litr
Aktywator kompostu EKOBAT Humobak 1 litr

Autor: materiały prasowe

Humobak - szczepionka inicjująca i przyspieszająca kompostowanie. Jest to zestaw wyselekcjonowanych bakterii, grzybów i promieniowców. Szczepionkę rozpuszcza się w wodzie, a następnie dodaje do kompostowanej masy. Opakowanie wystarcza do przekompostowania: do 1,5 m2.

Florovit aktywator kompostu 4 kg
Florovit aktywator kompostu 4 kg

Autor: materiały prasowe

Florovit aktywator kompostu 4 kg skutecznie przyśpiesza proces kompostowania resztek organicznych z domu i ogrodu. Sprzyja powstawaniu naturalnej próchnicy oraz pobudza rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, redukując przy tym nieprzyjemne zapachy. Stosując aktywator szybko uzyskasz dobrej jakości kompost o wysokiej żyzności. Może być stosowany do wszystkich rodzajów kompostowników.

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu,”"Dary pszczół", "Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE