Domek dla jeża - z czego i jak zbudować? Gdzie najlepiej postawić domek dla jeża?

2023-10-31 12:28

Jeże to przyjazne i pożyteczne zwierzęta żywiące się wieloma szkodnikami roślin. Przed nadejściem zimy zbierają zapasy i szukają ciepłej noclegowni. Podpowiadamy, jak zrobić domek dla jeża w ogrodzie. Jaki powinien być domek dla jeża? Gdzie go najlepiej postawić w ogrodzie?

Spis treści

  1. Czy jeż zapada w sen zimowy?
  2. Gdzie najlepiej postawić domek dla jeża?
  3. Domek dla jeża - zdjęcia
  4. Najprostszy domek dla jeża to sterta liści
  5. Gotowe domki dla jeży
  6. Domek dla jeża - wymiary
  7. Czym wypełnić domek dla jeża? W co wyposażyć?

Jeż to zwierze pożyteczne, gdyż pomaga nam w walce z wieloma szkodnikami roślin. Dieta jeża składa się głównie z gąsienic, chrząszczy, ślimaków, ale i dżdżownic. Jeż średnio zjada 70-150 g pokarmu dziennie, a przed zimą jeszcze więcej, gdyż dokarmia się „na zapas”. Aby jeż bezpiecznie przetrwał zimę, musi znaleźć odpowiednią, ciepłą kryjówkę. Warto mu w tym pomóc. Jak zbudować w ogrodzie schronienie dla jeży?

Czy jeż zapada w sen zimowy?

Jeże zapadają w sen zimowy, tzw. hibernację. Zwijają się w ciasną kulkę, aby ograniczyć parowanie wody z ciała. Ich normalna temperatura ciała spada z 36ºC do zaledwie 5ºC. W takim stanie jeże trwają do czasu, aż temperatura na zewnątrz nie będzie niższa niż 15 stopni. Wtedy stopniowo wybudzają się.

Gdzie najlepiej postawić domek dla jeża?

Zimowe kryjówki dla jeży – niezależnie od ich formy – powinno się budować w mało uczęszczanych, zacisznych i przewiewnych zakątkach w ogrodzie. Zwykle na działce nie brakuje takich „dzikich” miejsc, oddalonych od frontu ogrodu oraz części gospodarczej. Należy zwrócić uwagę, czy na danym stanowisku po deszczach nie zbiera się woda (np. podłoże jest nieprzepuszczalne i powstaje niecka). Dom dla jeży musi znajdować się na terenie suchym. Można go ustawić na lekkim podwyższeniu. Zwierzęta lubią bliskość drzew, krzewów i żywopłotów. Nie znoszą natomiast intruzów, za takowe uważają także psy i koty.

Przeczytaj też:

Domek dla jeża - zdjęcia

Najprostszy domek dla jeża to sterta liści

Dobrą kryjówką dla jeży są kopce liści pozostawione w ogrodzie. Wystarczy po prostu po grabieniu pozostawić kilka kopców w zacisznym miejscu w ogrodzie. Wcześniej warto na spodzie wyłożyć warstwę miękkiej ściółki, np. z rozdrobnionej słomy, mchu i drobnych gałązek.

Kopce powinno się przykryć gałązkami, aby ustabilizować „domek” i ograniczyć zwiewanie liści przez wiatr. Między gałęziami a liśćmi można dodatkowo wyłożyć płachtę nieprzemakalnego materiału. Będzie chroniła domek przed wilgocią. Im większa liczba przygotowanych kopców, tym większa szansa, że nasz ogród stanie się zimowiskiem dla jeża.

Przeczytaj też:

Domek dla jeża
Autor: GettyImages Dobrą kryjówką dla jeża jest kopiec liści pozostawionych w ogrodzie

Gotowe domki dla jeży

W sprzedaży dostępne są domki dla jeży różniące się formą, materiałem wykonania i... designem - jakkolwiek dziwnie to brzmi w tym kontekście. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to konstrukcja, która ma wyłącznie funkcję praktyczną, tj. umożliwienie jeżom przetrwania zimy. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, by domek był dla jeża dobrą ochroną przed deszczem, zimnem i miał odpowiednie wymiary.

Przykładowo domki z wikliny są bardzo piękne i mogą być nawet dekoracją ogrodu, ale nie zawsze spełniają podstawowe kryteria (np. nie chronią przed wilgocią). Nie o to tutaj chodzi. Nieodpowiednie są także obiekty z płyty pilśniowej (materiał ten łatwo przemaka i ma krótki okres przydatności). Najlepsze jest drewno naturalne, bez farb czy impregnatów (pomimo, że służą do ochrony materiału).

Przeczytaj też:

Domek dla jeża - wymiary

Domek dla jeża powinien mieć przynajmniej 35 cm wysokości. Optymalna długość i szerokość wynoszą 40-50 cm. Zwykle do domku prowadzi przedsionek, który średnio ma wymiary 20x15 cm (nie powinien być zbyt duży, aby do domku nie przedostało się większe zwierzę). W skrzyni można zainstalować krótką przegródkę, która częściowo chroni przed zimnem, a także osuwaniem się ściółki.

Czym wypełnić domek dla jeża? W co wyposażyć?

Dobrym usprawnieniem domku jest otwierany dach, który pozwala na łatwe wyczyszczenie domku dla jeża po zimie. Domki mają najczęściej dachy płaskie (są łatwiejsze do skonstruowania). Przy pewnej wprawie majsterkowicza można jednak pokusić się o daszek z lekkim spadem (na bok). Wtedy będzie sprawniej chronił przed deszczem (obiekt posłuży dłużej). Można go także zabezpieczyć, np. pokrywając papą. Czasem - dla lepszej wymiany powietrza - montuje się otwór wentylacyjny. Można zamontować do niego wąż wentylacyjny lub rurkę PCV (powinny być skierowane do ziemi).

Domek dla jeży warto wyścielać sianem, trocinami, drobnymi gałązkami i liśćmi. Zwykle wysypuje się je do połowy wysokości konstrukcji. Przez okres jesieni trzeba unikać częstego podchodzenia i zaglądania do domku, by nie płoszyć potencjalnych lokatorów. Można co najwyżej ustawić obok płaski pojemnik z wodą (i regularnie wymieniać ją).

Jeżom można pomóc w ogrodzie na różne sposoby. Duże znaczenie ma m.in. stworzenie przegród w ogrodzeniu i ograniczenie chemii. To elementy, które zachęcą zwierzęta do przebywania w ogrodzie i umożliwią im to. Aby zadomowiły się na dłużej i przeczekały trudy zimy, warto jesienią wystawiać im domki.

Przeczytaj też:

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Listen on Spreaker.