Co zrobić z liśćmi, które jesienią opadły z drzew i krzewów? Zapytaliśmy eksperta
Co robić z liśćmi opadłymi jesienią z drzew i krzewów? Pyta nasz czytelnik.
Autor: GettyImages
Jesienne grabienie liści - jest konieczne, czy nie?
Spis treści
- Skąd trzeba zgrabić liście?
- Co zrobić z liśćmi, które jesienią opadły z drzew i krzewów?
- Czym sprzątać liście w ogrodzie?
Skąd trzeba zgrabić liście?
Grabienie liści z trawnika jest konieczne. Liście pozostawione na zimę na trawniku utrudniają dostęp światła słonecznego, powietrza i wody, których murawa potrzebuje. Zalegająca warstwa mokrych liści może dodatkowo powodować gnicie źdźbeł traw i stać się przyczyną ich chorób (na przykład pleśni śniegowej). Szczególnie szkodliwe są liście z drzew i krzewów porażonych chorobami roślin. Do grabienia liści z trawnika najlepiej użyć grabi wachlarzowych.
Mokre i rozkładające się liście zalegające na ogrodowych nawierzchniach: ścieżkach, chodnikach czy podjazdach, a także na podłodze tarasu sprawiają, że powierzchnie te stają się śliskie i niebezpieczne - można się na nich poślizgnąć i przyczynić się do groźnych w skutkach wypadków. Z tych powodów z ogrodowych nawierzchni należy pozbyć się liści. Ze ścieżek, podjazdu czy tarasu liście najlepiej zmieść. Najłatwiej zrobić to, gdy liście są suche. Wybierzmy więc na te prace dni pogodne, bez opadów i wiatru (utrudniającego zgromadzenie liści w jednym miejsce).
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Co zrobić z liśćmi, które jesienią opadły z drzew i krzewów?
Jednym ze sposobów wykorzystania zgrabionych jesienią liści jest obsypanie nimi roślin, które wymagają zimowego okrycia. Kopczykami z suchych liści można obsypać krzewy i drzewa. Część liści, które opadły z drzew i krzewów, warto złożyć na kompostowniku. To świetny sposób na pozyskanie kompostu - doskonałego nawozu naturalnego.
Pamiętajmy, aby do okrywania roślin i do kompostowania nie stosować liści porażonych przez choroby i zaatakowanych przez szkodniki. Lepiej też nie dodawać tam liści orzecha włoskiego.
Z kopców z liści i gałęzi można także zrobić domki do przezimowania jeży.
Resztę liści można zebrać i przekazać do przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne.
Czym sprzątać liście w ogrodzie?
Sprzątanie liści ułatwią nam odpowiednie narzędzia. Najczęściej opadłe liście usuwa się ręcznie za pomocą grabi, miotłograbi ogrodniczych bądź szczotki. Te prace wymagają jednak sporego wysiłku i są czasochłonne. Bardzo pomocna w pracach porządkowych jest dmuchawa do liści, która umożliwia nie tylko sprzątanie liści, ale także śmieci, skoszonej trawy czy ściętych fragmentów gałęzi krzewów i drzew. Do zbierania liści na trawnikach o większej powierzchni można także użyć aeratora, który poza tym, że napowietrza murawę, także dobrze zbiera liście. Sprzątanie ułatwi również odkurzacz do liści – urządzenie to zasysa z trawnika bądź innych porządkowanych powierzchni liście, drobne gałązki, ściętą trawę czy szyszki.
Polecany artykuł:
Inne porady tego eksperta