Ciepła zima w ogrodzie - jak wpływa na rośliny i jak o nie zadbać?

2023-01-12 13:31

Ciepła zima sprawia, że rośliny są zdezorientowane i zamiast przechodzić zimowy spoczynek, zaczynają dużo wcześniej ruszać z wegetacją. Co będzie, gdy po okresie ciepła temperatura się znacznie obniży? Jak to wpłynie na rośliny i czy im zaszkodzi?

Ciepła zima
Autor: GettyImages Rośliny zdezorientowane ciepłą zimą wypuszczają pędy, które potem mogą przemarznąć

Coraz częściej mamy do czynienia z pogodowymi anomaliami. Chyba musimy się już przyzwyczaić do zachodzących zmian klimatu i do tego, że prawdziwe zimy, ze śniegiem i mrozem, odchodzą w zapomnienie.

Wyższe temperatury w zimowym okresie sprawiają, że możemy pokusić się o uprawę w ogrodzie gatunków roślin wrażliwszych na mróz. Z drugiej strony taka aura może niekorzystnie wpływać na gatunki typowe dla naszego kraju. Szczególnie, gdy po okresie ciepła przyjdą duże mrozy.

W czasie ciepłej zimy rośliny mogą się rozhartować. Gdy po okresie z wyższymi temperaturami przyjdą okresy z silniejszym mrozem, to częściowo "wybudzone ze snu" tkanki roślinne przemarzają, a rośliny słabną albo wręcz zamierają.

Co robić, gdy za oknem utrzymuje się plusowa temperatura, mimo iż kalendarz wskazuje, że jest zima? Jak pomóc ogrodowym roślinom?

Ciepła zima a zimowe okrycia roślin

Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, które w ogrodzie przeprowadzamy jesienią jest odpowiednie zabezpieczenie roślin na zimę. Zgodnie z zaleceniami rośliny powinno się okryć przed pierwszymi przymrozkami. Zazwyczaj czynimy to w listopadzie, czasem nieco wcześniej lub później. Wszystko zależy od pogody.

Jeśli zimą, po pierwotnym ochłodzeniu, temperatura się podniosła (jak to ma miejsce obecnie), to musimy przy ciepłej pogodzie zimowe okrycia roślin zdjąć albo przynajmniej je nieco rozluźnić, ewentualnie zmniejszyć liczbę okrywających rośliny warstw. Koniecznie jednak obserwujmy prognozy pogody i jeśli zapowiadany będzie spadek temperatury poniżej 0 st. C, okryjmy rośliny ponownie.

Czym okryć rośliny na zimę? Najlepsze zimowe osłony roślin >>>

Zimowe okrycia roślin
Autor: GettyImages Gdy zimą na dworze jest ciepło, należy rozluźnić zimowe okrycia

Podlewanie roślin podczas ciepłej zimy

Gdy zimą na dworze jest ciepło niektóre rośliny nie wchodzą w stan zimowego spoczynku i cały czas wegetują. Dlatego też potrzebują cały czas wody. Szczególnie ważne jest to w przypadku roślin zimozielonych. Ciepła zima bez śniegu i opadów deszczu powoduje, że gleba jest sucha, a to oznacza, że rośliny nie mogą pobierać z niej wody. Dlatego wtedy, gdy nie pada i nie ma mrozu, trzeba zadbać o podlewanie roślin (podlewamy bardzo umiarkowanie, pilnując, aby podłoże było jedynie lekko wilgotne, ale nie mokre).

Pamiętajmy tylko, że zimą podlewamy wyłącznie w okresach odwilży, tak aby woda wsiąkła w ziemię, zanim ta znowu zamarznie. Gdy znów chwyci mróz, zaprzestajemy nawadniania.

Przeczytaj też: Jak dbać o iglaki zimą? Pielęgnacja iglaków zimą >>>

Podlewanie iglaków
Autor: GettyImages W bezśnieżne zimy należy podlewać wszystkie rośliny zimozielone, także drzewa i krzewy iglaste

Co zrobić, gdy rośliny zakwitną podczas ciepłej zimy?

Dodatnie temperatury zimą mogą powodować to, że u roślin cebulowych kwitnących zwyczajowo wiosną, kwiaty pojawią się zbyt wcześnie. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, nie panikujmy od razu, bo rośliny te są przystosowane do znoszenia zimna, a niewielki mróz nie szkodzi im nawet gdy kwitną podczas wiosennych przymrozków. Kontrolujmy jednak prognozy pogody. Jeśli zapowiadana będzie nadal temperatura powyżej zera, nie musimy nic robić. Jeśli natomiast prognozowane są mrozy i brak opadów śniegu, to posadzone jesienią tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy, należy okryć stroiszem, warstwą kory bądź pociętą słomą (materiał musi być przewiewny, aby rośliny nie zaczęły gnić).

Ciepła zima
Autor: GettyImages Dla zbyt wcześnie rozkwitłych kwiatów cebulowych przyda się dodatkowa osłona, jeśli zapowiadane są mrozy
Zima w ogrodzie. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?