Bielenie drzew owocowych - kiedy? Jakie drzewa bielimy? Czy bielenie drzew chroni przed robakami? Jak przygotować wapno do bielenia?
Bielenie drzew owocowych wapnem to zabieg, który wykonuje się zimą. W artykule opisujemy w jakim celu wapnujemy drzewa owocowe. Podpowiadamy też, kiedy i jak prawidłowo bielić drzewa, a także jak przygotować wapno do bielenia. Odpowiadamy na pytanie - czy bielenie drzew chroni przed szkodnikami.
Autor: GettyImages
Bielenie drzew owocowych to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi, ale także wspomaganie opóźnienia rozpoczęcia wegetacji
Spis treści
- Na co pomaga bielenie drzew?
- Czy bielenie drzew chroni przed robakami?
- Kiedy wykonać wapnowanie drzew owocowych?
- Czy drzewa owocowe należy bielić także, gdy nie ma mrozów?
- Jak przygotować wapno do bielenia drzew?
- Jakie drzewa i krzewy bielimy?
- Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?
- Chochoł ze słomy zamiast bielenia drzew
Na co pomaga bielenie drzew?
Rany mrozowe na pniach i konarach najczęściej pojawiają się w styczniu oraz lutym. Wtedy panują największe wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Dla roślin jest to bardzo szkodliwe – mocno nagrzana kora w szybkim czasie ulega ochłodzeniu. Żywe tkanki zostają pobudzone do życia, aby ulec przemarznięciu. W ten sposób powstają pionowe pęknięcia pni i zgorzeliny mrozowe. Pomiędzy korą a drewnem powstają puste przestrzenie (wiosną trzeba je zniwelować za pomocą gwoździ z szerokimi główkami - papiaków). Kora matowieje, zmienia barwę na jasnobrązową i wyraźnie oddziela się od zdrowej części. Osłabione drzewo choruje, jest podatne na szkodniki a nawet może przemarzać.
Bielenie drzew ma zapobiec temu problemowi, gdyż pomalowane na biało fragmenty drzew odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzewania kory i miazgi.
Czy bielenie drzew chroni przed robakami?
Bielenie drzew może częściowo chronić przed robakami, choć nie jest to jego główny cel. Bielenie jedynie utrudnia zimowanie owadów w korze, ponieważ uszczelnia drobne szczeliny i zmienia pH kory. Białe powierzchnie mogą też odstraszać niektóre owady (zbyt widoczne na tym tle), jednak odbywa się to w stopniu marginalnym. Głównym celem bielenia drzew jest ochrona przed pękaniem kory spowodowanym mrozem i nagrzewaniem. Błędem jest założenie, że zabieg pomaga zwalczać szkodniki.
Kiedy wykonać wapnowanie drzew owocowych?
Pierwsze bielenie drzew zaleca się wykonać na przełomie listopada i grudnia, a najlepszy termin to druga połowa grudnia. Zabieg należy wykonać nie później niż na początku stycznia. Później powtarza się go 2-3-krotnie aż do nadejścia wiosennych roztopów. to, czy zabieg trzeba powtórzyć zależy m.in. od warunków pogodowych – częstotliwości i intensywności opadów śniegu i deszczu. Czasem – jeśli substancja dobrze utrzymuje się na pniach – wystarczy jeden zabieg. Jeśli natomiast część wapna zostanie spłukana przez deszcz lub śnieg, zabieg bielenia należy wykonać ponownie. Trzeba zadbać o to, by pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca.
Często popełnianym błędem jest wykonywanie zabiegu bielenia drzew na przedwiośniu - ten termin jest zbyt późny!
Czy drzewa owocowe należy bielić także, gdy nie ma mrozów?
Choć w ostatnich latach zimy bywają łagodne, to nie należy zaniedbywać bielenia drzew owocowych także w przypadku ciepłych zim. Drzewka powinno się bielić nie tylko w przypadku mroźnych zim. Jeśli temperatura w grudniu i styczniu jest stosunkowo wysoka, to drzewa szybko potrafią się "wybudzić" z zimowego spoczynku i wcześniej rozpocząć wegetację, a to z kolei powoduje, że tracą swoją mrozoodporność i mogą przemarznąć, jeśli w lutym lub nawet jeszcze w marcu przyjdzie jednak mróz. Pobielenie drzew znacząco ogranicza nagrzewanie pni przez promienie słońca, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu rozpoczęciu wegetacji w czasie łagodnej zimy.
Jak przygotować wapno do bielenia drzew?
Preparaty do bielenia drzew można kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Do tego celu używa się mleka wapiennego. Wapno do bielenia drzew należy rozrobić z wodą (ok. 1 kg/5 l). Aby substancja lepiej utrzymywała się na korze, warto dodać do niej odrobinę gliny lub krowieńca. Preparat do bielenia drzew po dokładnym wymieszaniu jest gotowy do użycia.
Jakie drzewa i krzewy bielimy?
Bielenie dotyczy przede wszystkim drzew owocowych, bo to one są szczególnie narażone na pęknięcia kory i szkodniki zimujące w szczelinach kory. Najczęściej bielone są:
- jabłonie
- grusze
- śliwy
- czereśnie i wiśnie
- brzoskwinie i morele
Krzewy owocowe zazwyczaj nie wymagają bielenia, ale w wyjątkowych sytuacjach można je bielić jeśli są bardzo eksponowane na słońce. Dotyczy to:
- porzeczek
- agrestu
Autor: GettyImages
Bielenie drzew owocowych to nie tylko ochrona przed promieniami słonecznymi, ale także wspomaganie opóźnienia rozpoczęcia wegetacji
Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?
Bielenie drzew wykonuje się głównie u starszych drzew. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Oprócz wymienionej grupy roślin warto chronić także młode sadzonki i krzewy, które źle tolerują niskie temperatury.
Roztworem wapna do bielenia drzew pokrywa się pnie i grube konary, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej (tam są szczególnie narażone na przegrzanie i raptowne ochłodzenie). Z reguły wapno jest umieszczane na wysokość wyrastania pierwszych gałęzi (obejmując je w pewnym stopniu).
Bielenie drzew to zabieg bardzo łatwy, przypomina malowanie. Substancję nanosi się na korę drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem.
Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez deszcze, nie trzeba jej więc usuwać.
Chochoł ze słomy zamiast bielenia drzew
Alternatywą bielenia drzew jest zakładanie osłon z przepuszczalnego materiału (np. chochołów ze słomy). To rozwiązanie, które przy okazji ochroni drzewa przed szkodnikami. Warto je stosować w przypadku młodych drzewek owocowych.