Tanie ogrodzenie działki - sprawdzony pomysł. Z czego zrobić najtańsze ogrodzenie?

2023-04-03 16:23

Jednym z pomysłów na tanie ogrodzenie działki jest siatka ogrodzeniowa. Jest to też najprostsze rozwiązanie na płot. Podpowiadamy, jak zrobić tanie ogrodzenie z siatki. Każda złota rączka bez trudu wykona je samodzielnie. Zlecenie takiej pracy ekipie budowlańców też nie jest drogie.

Podmurówka ogrodzenia z siatki
Autor: Andrzej Szandomirski Jak szybko i tanio zrobić ogrodzenie?

Spis treści

 1. Pomysł na tanie ogrodzenie działki
 2. Jaka siatka na ogrodzenie?
 3. Ile kosztuje ogrodzenie działki z siatki?
 4. Jak zrobić ogrodzenie z siatki?
 5. Ogrodzenie z siatki z podmurówką
 6. Jakie rośliny na ogrodzenie z siatki

Pomysł na tanie ogrodzenie działki

Sprawdzonym pomysłem na tanie ogrodzenie działki jest siatka ogrodzeniowa rozpięta na słupkach. Dużą zaletą jest to, że jest lekka, ale i trwała. Zależnie od upodobań można pozostawić ją samą albo wykorzystać dekoracyjnie. Ogrodzenie z siatki stanowi dobrą podporę dla roślin pnących albo mat wiklinowych, bambusowych lub wrzosowych. Może być również tłem dla żywopłotu. Po latach, zamiast niszczeć, tanie ogrodzenie z siatki będzie ozdobą ogrodu.

Ogrodzenie z siatki zdjęcia
Autor: Mariusz Bykowski Najprostsze i najtańsze ogrodzenie działki można zrobić z plecionej siatki metalowej.

Jaka siatka na ogrodzenie?

Do wyboru są dwa rodzaje siatek ogrodzeniowych plecionych:

 • tylko ocynkowane lub
 • dodatkowo powlekane tworzywem sztucznym PCW.

Drut stalowy używany w siatkach ogrodzeniowych ma średnicę 2,6-4 mm. Im grubszy, tym ogrodzenie będzie mocniejsze, sztywniejsze i trwalsze.

Siatki ogrodzeniowe różnią się także wielkością oczka w kształcie rombu (40, 50 lub 60 mm). Siatka o bardzo dużym oczku może być wiotka i będzie wymagać gęściej rozstawionych słupków. Można wybrać różną wysokość siatki - od 1 do 2,5 m. Siatki ogrodzeniowe są pakowane w rolki o długości 10, 15, 20 lub 25 m.

Ile kosztuje ogrodzenie działki z siatki?

Cena siatki ogrodzeniowej zależy od jej wysokości i grubości drutu, czasem także wielkości oczka. Siatka zgrzewana o wysokości 1,5 metra i długości 20 metrów w kolorze antracytowym o wymiarach oczka 100x75 mm kosztuje 249 zł. Siatka zgrzewana w kolorze zielonym o wymiarach oczka 100x100 mm i wysokości 150 cm kosztuje 100 zł za 10 m.

Wybierając siatkę powlekaną, trzeba zwrócić uwagę, czy podany wymiar to grubość samego drutu, czy z powłoką. Dla przykładu 10 m siatki powlekanej o oczkach 100 x 75 mm i wysokości 150 m w kolorze antracytowym kosztuje 139 zł.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki?

Lekkie ogrodzenie z siatki nie wymaga pełnego fundamentu. Wystarczy punktowy do słupków. Standardowy rozstaw słupków to 2-2,5 m. Zwykle betonuje się je na głębokość minimum 50 cm, żeby były stabilnie zamocowane w gruncie. Do montażu używa się zaprawy cementowej z piaskiem i żwirem rozrobionej wodą. W składach budowlanych można kupić też gotowe stopy fundamentowe.

Ogrodzenie z siatki wymaga podpór, czyli słupków i odciągów, oraz elementów mocujących:

 • prętów naprężających,
 • łączników,
 • obejm,
 • drutu do wiązania,
 • naciągaczy.

Każdą siatkę można rozpiąć na dowolnych słupkach betonowych, metalowych lub drewnianych o wystarczającej nośności. Warto także nabyć polecane przez producenta narzędzia do łatwiejszego montażu siatki – zaciski do drutu, nożyce, napinacze. Ekipy wykonujące ogrodzenia z siatki mają proste akcesoria pozwalające to zrobić. Jednak zdecydowanie wygodniej do zrobienia ogrodzenia z siatki jest wykorzystać elementy systemowe, zwłaszcza do siatek powlekanych, które pozwalają na estetyczne zamocowanie ogrodzenia. Wszystkie elementy są do siebie dopasowane, tak żeby stworzyć mocną i trwałą konstrukcję.

Ogrodzenie z siatki z podmurówką

Wielu inwestorów wykonuje również podmurówkę pod całym ogrodzeniem z siatki. Może być ona zrobiona z cegieł klinkierowych, prefabrykowanych elementów betonowych lub masy betonowej. W ostatnim przypadku możliwe jest trwałe utwierdzenie w niej siatki. Wtedy dół siatki sukcesywnie zatopia się w masie betonowej w czasie grodzenia działki. Jest to polecane zwłaszcza na działki z psami lub innymi zwierzętami, które mogłyby się podkopać pod ogrodzeniem z siatki.

Słupki do siatki ogrodzeniowej
Autor: Andrzej Szandomirski Standardem są zadeklowane słupki dopasowane do różnych modeli siatki ogrodzeniowej. Pionowe pręty zamocowane do słupków pozwalają dobrze ją naciągnąć. U góry, w środku wysokości i u dołu siatka powinna mieć przeciągnięty drut wiązałkowy

Jakie rośliny na ogrodzenie z siatki

Przy ogrodzeniu z siatki warto posadzić pnącza, które ozdobią działkę i stworzą zielony parawan. Polecane rośliny na ogrodzenie z siatki to: powojniki. Polecaną odmianą jest Lambton Park. Ładnie kwitnie i bardzo szybko rośnie (wystarczy rok, żeby zakrył ażurowe ogrodzenie z siatki). Dobrze znosi suszę, jego pędy mają 5 m długości. Przy siatce ogrodzeniowej sprawdzą się też:

 • winobluszcz,
 • winorośl pnącą,
 • wiciokrzew.
 • można też posadzić pnącza jednoroczne - groszek pachnący, wilce, kobeę pnącą.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie