Wykorzystanie deszczówki: nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie

nawierzchnia-zwirowa
Autor: Andrzej Szandomirski Godna polecenia jest nawierzchnia żwirowa

Każdy o tym wie, że wodę należy oszczędzać. Także w ogrodzie. Podpowiadamy, jak można wykorzystać w ogrodzie deszczówkę - cenną wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych. Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie.

Podjazd do garażu, plac przed domem, ścieżki i inne wybrukowane nawierzchnie zajmują zwykle sporą część działki (szczególnie jeśli nie jest ona zbyt duża). Zwiększają komfort życia, ale powodują też spore straty wody. W naturalnym środowisku deszczówka i woda z roztopów, wsiąkając w podłoże, tworzą zapas wód powierzchniowych. Z wybrukowanych nawierzchni spływają do kanalizacji deszczowej lub studzienki chłonnej, a nawet (co jest niezgodne z prawem) kierowane są poza teren posesji, w konsekwencji czego zalewane są ulice czy sąsiednie działki.
Jak temu zapobiec? Rezygnując tam, gdzie to możliwe, ze „szczelnych” wybrukowanych nawierzchni i zastępując je nawierzchniami przepuszczalnymi.
Godna polecenia jest nawierzchnia żwirowa. Pasuje do każdego otoczenia i nie jest droga. Wiele osób boi się jednak, że nie będzie trwała i konieczne będą jej częste reperacje. Niepotrzebnie, bo właściwie wykonana przetrwa długie lata. Osoby, których to nie przekonuje, mogą wybrać nawierzchnię mineralno-żywiczną, w skład której wchodzi żwir lub grys związany niewielką ilością żywicy epoksydowej. Jest ona również przepuszczalna, a przy tym długowieczna i odporna na przerastanie chwastami. Układanie takiej nawierzchni trzeba powierzyć wyspecjalizowanej ekipie.
Są też inne rozwiązania. Firmy handlujące kostką brukową oferują elementy betonowe lub klinkierowe umożliwiające układanie ażurowych, tak zwanych ekologicznych nawierzchni. Kształtki te są tak wyprofilowane, że po ułożeniu powstają między nimi wolne przestrzenie, przez które woda łatwo wsiąka w podłoże. Można je wypełnić bardzo drobnym żwirem lub piaskiem albo piaskiem wymieszanym pół na pół z żyzną ziemią i obsiać trawą.
Podobnie postępuje się z kratkami trawnikowymi z tworzywa – po ułożeniu wypełnia się je żyzną ziemią z dodatkiem piasku i sieje trawę.

nawierzchnia-zwirowa
Autor: Andrzej Szandomirski Godna polecenia jest nawierzchnia żwirowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE