Badanie wody z własnego ujęcia na działce czy w ogrodzie

2022-08-12 14:14

Badanie wody z własnego ujęcia na działce czy w ogrodzie warto przeprowadzić, by poznać jakość wody. Podpowiadamy kiedy trzeba wykonać badanie wody, gdzie i jak zbadać wodę i na czym polega to badanie. Dlaczego warto zbadać wodę?

woda jakość
Autor: Gettyimages Ujęcie wody to instalacja niezbędna w każdym ogrodzie

Na każdej działce jedną z niezbędnych i absolutnie podstawowych instalacji powinno być ujęcie wody. Wprawdzie rośliny mogłyby sobie poradzić, korzystając wyłącznie z wody pochodzącej z opadów, ale tylko wtedy, gdy jej nie brakuje. Deszczówkę można też gromadzić w beczkach lub innych pojemnikach, ale to także jest rozwiązanie tymczasowe.

Woda na działce i w ogrodzie potrzebna jest do wielu prac ogrodowych, jak np. podlewanie, mycie urządzeń czy rozcieńczanie nawozów i środków ochrony roślin, a także do celów gospodarczych. Dlatego w ogrodzie nigdy nie powinno jej brakować.

Czy woda w kranie jest bezpieczna?

Badanie wody z własnego ujęcia na działce czy w ogrodzie warto przeprowadzić, by poznać jakość wody. Jeśli korzystasz ze swojej studni, musisz pamiętać o badaniach wody. Podpowiadamy kiedy trzeba wykonać badanie wody, gdzie i jak zbadać wodę i na czym polega to badanie. Dlaczego warto zbadać wodę?

Skąd woda na działce i w ogrodzie?

Sieć wodociągowa. Jednym z lepszych rozwiązań zapewniających na działce stały dostęp do wody jest możliwość podłączenia się do istniejącej na danym terenie sieci wodociągowej. Pobierana z takiego źródła woda jest bezpieczna i czysta, gdyż musi spełniać wszelkie normy wody pitnej zawarte w  Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej). Dzięki temu możemy wykorzystywać ją zarówno w ogrodzie, jak i do celów gospodarczych oraz kulinarnych, mając pewność, że jest systematycznie badana i sprawdzana pod względem jakości. Niestety, mimo wielu zalet, woda z sieci ma jednak też pewne wady. Przede wszystkim jest droga, więc jej wykorzystywanie na działce w większych ilościach jest nieekonomiczne. Po drugie najczęściej jest odkażana za pomocą chloru, który nie jest związkiem przyjaznym roślinom. Chlor w wodzie może też wpływać na jakość sporządzanych na bazie wody roztworów środków ochrony roślin. Pozostaje też sprawa dostępności sieci wodociągowej, gdyż nie w każdym miejscu na terenie kraju można się do niej podłączyć.Własne ujęcie wody. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc własne ujęcie wody, np. w postaci studni. Sprawa jest prostsza, gdy działka posiada już swoją studnię, nieco więcej problemów będzie nas czekało, kiedy studnię będziemy musieli wykopać we własnym zakresie, gdyż zanim do tego przystąpimy, musimy podjąć szereg kroków związanych między innymi z ustaleniem jej lokalizacji. W pierwszej kolejności będziemy musieli sprawdzić w odpowiednim urzędzie, czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się informacje o ograniczeniach związanych z kopaniem studni na terenach prywatnych. Jeśli takiego planu nie ma, informacja o ujęciu wody powinna znaleźć się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu naszej działki.

Przeczytaj też: Ogród w stylu japońskim. Źródełko w japońskim ogrodzie

Czy na wykopanie studni potrzebne jest zezwolenie?
Czy na wykopanie studni potrzebne jest zezwolenie?

Autor: www.thinkstockphotos.com

Na wykopanie studni do głębokości 30 m nie jest obecnie wymagane zezwolenie, jednak przed rozpoczęciem inwestycji, należy zawsze zapoznać się z aktualnymi zapisami i zmianami w ustawie o Prawie Geologicznym i Górniczym, gdyż może się okazać, że przepisy w danym okresie stanowią inaczej i wykopanie jakiejkolwiek studni będzie wymagało zgłoszenia takiego zamiaru wraz z planem, projektem prac geologicznych oraz dokumentacją hydrogeologiczną do odpowiedniego urzędu administracji państwowej, wskazanego w ustawie (kopanie studni podlega przepisom zawartym w ustawie o Prawie geologicznym i górniczym, ze zmianami z dnia 30 stycznia 2015 r. poz. 196).

Bez względu na to, czy zezwolenie na budowę studni jest czy nie jest wymagane, nie możemy jej wykopać w dowolnym miejscu na działce. Lokalizacja ujęcia wody jest bowiem obwarowana nie tylko przepisami budowlanymi, ale także takimi czynnikami jak głębokość wód gruntowych, odpowiednia odległość od granicy działki, szamba, budynków gospodarczych oraz rowów melioracyjnych. Wszystkie te czynniki mają bowiem istotny wpływ na jakość i ilość wody. Dlatego też wykonanie odpowiednich pomiarów i ustalenie warunków gruntowo-wodnych na danym terenie (zleconych odpowiednim firmom, zajmującym się takimi badaniami i pomiarami) leży w naszym interesie i pozawala nam uzyskać bezpieczne i wydajne źródło wody.

Przeczytaj też: Czy budowa altany wymaga pozwolenia?

Jakość wody z własnego ujęcia na działce lub w ogrodzie - dlaczego trzeba sprawdzić?

Kiedy już uporamy się z wszystkimi sprawami związanymi z budową studni, pozostaje nam jeszcze sprawa sprawdzenia jakości wody, gdyż w przeciwieństwie do wody z wodociągu, woda ze studni nie podlega obowiązkowym kontrolom instytucji sanitarno-epidemiologicznych, w związku z czym jej jakość może być bardzo różna. Taka woda może być:

  • skażona biologicznie (np. bakteriami z przenikającymi do wód gruntowych z szamb lub ścieków oraz grzybami i glonami),
  • skażona chemicznie (toksycznymi związkami chemicznymi, takimi jak ołów, kadm, rtęć, arsen, azotyny i inne, pochodzącymi z oprysków preparatami ochrony roślin lub sztucznych nawozów czy sąsiadujących z działką terenów przemysłowych, przenikające do wód gruntowych),
  • nadmiernie twarda lub zbyt zasadowa.

Dlatego jej stosowanie bez uprzednich badań, może się wiązać z różnymi zagrożeniami. Przede wszystkim stanowi duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, a nawet życia, gdyż po spożyciu skażonej wody możemy ciężko zachorować. Stosowanie brudnej wody w ogrodzie wpływa na nasze zdrowie także pośrednio, gdyż toksyny gromadzące się w podlewanych nią warzywach i owocach, razem z nimi trafiają wprost do naszego organizmu.

Złej jakości woda szkodzi również roślinom, które mogą z jej powodu cierpieć na różne choroby fizjologiczne, np. chlorozy. Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, mogą też zmieniać działanie preparatów chemicznych, do sporządzenia których zostanie ona wykorzystana (mogą np. wchodzić w reakcje z substancjami chemicznymi znajdującymi się w preparatach ochrony roślin). Dlatego też przed użyciem wody z własnego ujęcia powinno poddać się ją najpierw odpowiednim badaniom.

Jak i gdzie wykonać badanie wody

Najłatwiejsze jest sprawdzenie jej kwasowości, gdyż możemy przeprowadzić je samodzielnie za pomocą prostych przyrządów do pomiaru kwasowości wody (najlepsza woda powinna mieć odczyn obojętny). Podobnie możemy poradzić sobie ze sprawdzeniem twardości wody, wykorzystując do tego celu specjalne testery pomiaru twardości wody (twardość wody związana jest z jej składem chemicznym, a przede wszystkim ilością soli wapnia i magnezu). Dalsze i dokładniejsze badanie wody, mające na celu określenie jej czystości biologicznej i chemicznej, musimy już jednak zlecić specjalnej firmie. Próbkę wody można przekazać do badania najbliższej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Stacji Chemiczno-Rolniczej bądź prywatnemu laboratorium badania wody (musi posiadać odpowiednie uprawnienia). Przed badaniem, należy skontaktować się z wybraną instytucją i ustalić sposób przygotowania próbki (może istnieć konieczność pobrania z firmy specjalnych pojemników wraz z instrukcją przygotowania próbki lub zlecenie pobrania próbki przez pracownika instytucji) oraz koszt i zakres badania (ceny różnią się w zależności od placówki oraz zakresu badania wody, kompleksowe badanie fizykochemiczne i mikrobiologiczne może kosztować 400-500 zł lub więcej, natomiast badanie częściowe, np. samo badanie mikrobiologiczne, 200-300 zł. W zależności od rodzaju badania, wynik możemy otrzymać po 1-2 tygodniach. Aby mieć pewność, że woda z naszego ujęcia jest zawsze odpowiedniej jakości, po kilku latach lub w razie nagłej konieczności, badanie powinniśmy powtórzyć. W uzdatnianiu i oczyszczaniu wody ze studni, pomocne będą specjalne filtry lub urządzenia przeznaczone do uzdatniania wody.

Nasi Partnerzy polecają