Zakładamy ogród na piaszczystej ziemi

2009-10-21 2:00

Na piaszczystej ziemi niewiele roślin dobrze rośnie. Żeby na piaszczystej glebie powstał bujny ogród, trzeba wybrać odpowiednie rośliny i uzbroić się w cierpliwość.

Zakładanie ogrodu na piaszczystym podłożu należy podzielić na kilka etapów. W pierwszym można posadzić żywopłoty, drzewa i krzewy, a także użyźnić glebę w miejscach, gdzie będziemy sadzić rośliny zielne i zakładać trawnik. Jest to konieczne, bo nawet gatunki, które z natury są przystosowane do gorszego siedliska, słabiej rosną w piaszczystej i suchej ziemi, gorzej zimują i łatwiej ulegają chorobom oraz szkodnikom. Po kilku sezonach pracy nad jakością podłoża, czyli intensywnym zasilaniu nawozami organicznymi, będziemy mogli posadzić rośliny bardziej wymagające.

Zakładanie ogrodu na piaszczystej ziemi

W pierwszym etapie zakładania ogrodu sadzimy drzewa i krzewy. Aby zapewnić roślinom dobry start, w przygotowane doły należy nasypać kilkucentymetrową warstwę urodzajnej ziemi lub kompostu, a po umieszczeniu w nich roślin wypełnić wolną przestrzeń tym samym materiałem. Ziemię trzeba udeptać i obficie podlać (wokół roślin można uformować zagłębienie, w którym będzie się gromadziła woda).
Na pozostałym terenie warto wysiać rośliny na zielony nawóz. Może to być żyto ozime i wyka (siew od kwietnia do połowy września) albo rośliny motylkowe takie jak łubin żółty czy wąskolistny (siew od kwietnia do końca lipca). Kiedy rośliny zaczną kwitnąć, należy je ściąć, rozdrobnić i po kilku dniach (gdy będą już mocno zwiędnięte) przekopać z wierzchnią warstwą gleby, żeby docierało do nich powietrze (to zapewni szybkie tworzenie się próchnicy). Kolejną porcję zielonego nawozu można wysiać w następnym sezonie. W ten sposób poprawimy strukturę gleby (wolniej będzie przesychała) i użyźnimy ją.
O glebę w ogrodzie trzeba dbać systematycznie. Korzenie roślin dość szybko rozrosną się poza żyzne podłoże, jakie otrzymały na wstępie, warto więc wiosną i jesienią rozkładać wokół nich kompost i lekko mieszać go z glebą (jeśli mamy więcej tego znakomitego nawozu, to nawet częściej). Dobrze jest stosować wolno działające nawozy wieloskładnikowe. Musimy też zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Najlepszym rozwiązaniem są linie kroplujące lub pocące się węże, z których woda sączy się powoli wprost do korzeni i nie odpływa w głąb gruntu.

Jakie rośliny nadają się do ogrodu na piachu?

Zanim użyźnimy ziemię w ogrodzie (co nastąpi nie wcześniej niż po kilku latach), należy sadzić rośliny, które dobrze znoszą trudne warunki.
Na żywopłot nadają się berberysy, irga błyszcząca, karagana syberyjska, lilak pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, róża pomarszczona i dzika, tawlina jarzębolistna, tawuła wierzbolistna oraz śliwa wiśniowa lub jej odmiana kaukaska (ałycza). W grupach po kilka lub pojedynczo pięknie wyglądają tamaryszki: drobnokwiatowy, francuski i pięciopręcikowy, irga Dammera i pomarszczona, rokitnik wąskolistny, trzmielina oskrzydlona, szczodrzeńce i żarnowce.
Można posadzić drzewa: brzozy, jarzęby pospolite (jarzębiny) i jarzęby szwedzkie, oliwniki, robinie i sosny.
Mało wymagające byliny to: krwawnik pospolity i kichawiec, gęsiówka kaukaska, goździk piaskowy, gipsówka, słoneczniczek, rudbekia, rozchodniki i rojniki, nawłoć, lawenda, macierzanka, przegorzan, pustynniki (himalajski i olbrzymi) oraz trawy – wydmuchrzyca piaskowa i kostrzewa sina.

W pierwszych latach po posadzeniu warto w mroźne zimy okrywać młode rośliny, bo rosnąc w trudnych warunkach, są mniej odporne na przemarzanie. Ale i tak nie ma pewności, że wszystkie się przyjmą, bo tolerancja wobec niesprzyjającego środowiska jest w znacznej mierze cechą osobniczą. Przed podjęciem decyzji dotyczącej kupna roślin warto rozejrzeć się po okolicy i zobaczyć, które najlepiej rosną na sąsiednich działkach. Czasami wbrew wiedzy i przewidywaniom udają się nie te gatunki, które teoretycznie powinny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie