OGRODOWE INSPIRACJE. Ogród w stylu glamour Danuty Młoźniak
W ogrodowych inspiracjach pokazujemy ogród w stylu glamour Danuty Młoźniak. Zobacz, jak można stworzyć ogród, który wygląda atrakcyjnie o każdej porze roku. Dowiedz się, jak stworzyć ogród w stylu glamour.
Danuta Młoźniak jest jednym z najbardziej znanych polskich projektantów ogrodów. Jest właścicielką pracowni projektowej Gardenarium, którą prowadzi wraz z mężem. W swoich projektach stara się wykorzystywać przede wszystkim rośliny zimozielone oraz te o kolorowych liściach, dzięki czemu zaaranżowane przez nią ogrody są atrakcyjne o każdej porze roku.
Znakiem rozpoznawczym pracowni Gardenarium są kompozycje ze strzyżonych bukszpanów. Prywatny ogród projektantki włączony został do grona 100 najpiękniejszych ogrodów na świecie. Jego opis znalazł się w książce Emmy Reuss "Gardens in detail" oraz publikacji "GARDEN DESIGN CLOSE UP".
Ogród w stylu glamour Danuty Młoźniak
Ogród w stylu glamour znajduje się przy siedzibie pracowni. Jest to druga część ogrodu „nie tylko bukszpanowego”. Wcześniej poprowadzony był falistymi liniami, co nie korespondowało z częścią frontową. Metamorfoza polegała na odwzorowaniu skośnych linii w stosunku do domu oraz ich kontynuacja.
Właściciele zdecydowali się na ustawienie lustra, które odbija bardziej odległy zakątek ogrodu z ławką i purpurowym bukiem. Taki zabieg wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. W lustrze widoczna jest także połyskująca kula wodna wykonana z polerowanej stali.
Chromowane fotele, które zostały wplecione w opływową linię rabat, są idealnie skomponowane ze stalową kulą, a swoją formą korespondują ze stylem lat 50. Nawierzchnie, które tworzą rdzeń kompozycji i budują narrację ogrodu zostały wykonane z grysu granitowego w trzech przenikających się odcieniach - szarym, grafitowym i czarnym.
Ścieżki ogrodowe i nawierzchnie w ogrodzie. Galeria zdjęć >>>
Na końcu wnętrza ogrodowego zostało zamontowane drugie lustro, które jeszcze bardziej „pogłębia” i oddala perspektywę, zacierając granicę między ogrodem a otoczeniem. Tuż przy lustrze znajduje się druciana rzeźba - sylwetka ogrodniczki. Rośliny, które wypełniają ramę ogrodu to - zgodnie z filozofią pracowni - głównie rośliny zimozielone, zarówno iglaste, jak i liściaste. Wśród nich dominują bukszpany, cisy, świerki i ostokrzewy drobnolistne. Wielobarwne akcenty to między innymi tulipany w klasycznych i eleganckich tonacjach: białej oraz fioletowo-purpurowej. Ale w innych porach roku pojawiają się tez byliny (jeżówki, jarzmianki itp.). Pośród kwiatów tulipanów delikatnie połyskują ażurowe trawy, turzyce i konwalniki, które dodają lekkości kompozycji zdominowanej przez topiary.
Jak stworzyć ogród w stylu glamour?
Styl glamour to czysta elegancja, klasyka i czytelna kompozycja, która kryje w sobie prawdziwe bogactwo wyrazu.
- Ogród w stylu glamour musi zwracać uwagę, zachwycać, ale nie może „krzyczeć”.
- Efekt glamour najłatwiej uzyskać dzięki zastosowaniu układu geometrycznego. Prostokątne rabaty czy zbiorniki wodne nawiązują do charakteru ogrodów formalnych, przez co wydają się być bardziej „eleganckie”. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do geometrii. Opływowe i nieregularne linie rabat w połączeniu z prostokątnymi ścieżkami i elementami małej architektury mogą znacznie bardziej uatrakcyjnić ogrodowy zakątek.
- Bardzo ważnym aspektem pozostają rośliny - ich formy oraz kolorystyka. Warto kierować się wskazówkami Danuty Młoźniak, która w swoich projektach najczęściej wykorzystuje walory roślin zimozielonych. Strzyżone bukszpany, cisy, ostrokrzewy, czyli tzw. topiary - zimozielone rzeźby, stanowią zawsze bardzo czytelny rys kompozycyjny, a przy tym są dekoracyjne o każdej porze roku!
- Wśród roślin nie może zabraknąć zdecydowanych akcentów kolorystycznych, takich jak purpurowe odmiany buków, berberysów, perukowców, żurawek. Możemy operować również innymi kolorami: żółtym, a nawet pomarańczowym. Ale musimy pamiętać, by używać nie więcej niż dwóch podstawowych kolorów w niezbyt dużej ilości - tak, by były akcentami, a nie dominantami! Najlepiej jednak postawić na barwy chłodne i stonowane.
- Doskonałym przełamaniem mocnych brył krzewów zimozielonych są trawy ozdobne, turzyce i inne o trawiastym wyglądzie (konwalniki), które bardzo wdzięcznie prezentują się na tle kolorowych kwiatów, jak np. hakonechloa, miskanty, molinie, proso, kostrzewy, czy pięknie ubarwiona imperata cylindryczna odmiany ‘Red Baron’.
- Ciekawym uzupełnieniem roślin mogą okazać się rzeźby ogrodowe i dodatki (czyli tzw. biżuteria ogrodowa). Najlepiej by były to rzeźby nowoczesne, o geometrycznych formach. Bardzo dobrze sprawdzają się te z efektem połysku, które podkreślają reprezentacyjny charakter ogrodu. Ostatnio szczególnie popularne stały się - pokazane w ogrodzie Danuty po raz pierwszy - stalowe, polerowane kule. Niektóre jednocześnie pełnią funkcję źródełka wody.
- Nie mniej intrygująco mogą wyglądać ozdobne lampy ogrodowe (zwłaszcza te wykonane ze stali), które wieczorem oświetlają ogrodowe ścieżki, a w ciągu dnia pełnią funkcję nowoczesnych dzieł sztuki.
- Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w małym ogrodzie, są lustra - potęgują wrażenie głębi i trójwymiarowości, szczególnie tam, gdzie kończy się ogród. Lustra optycznie powiększą przestrzeń i dodają jej atrakcyjności.