Korzenioplastyka w ogrodzie - niebanalne dekoracje z korzeni
Korzenioplastyka w ogrodzie jest bardzo modna! Nie pozbywajmy się więc karp, gdy drzewo pada ze starości lub powala je huragan. Lepiej spojrzeć na nie jak na… dzieła sztuki.
Autor: GettyImages
Stumpery Garden to sposób na ciekawy sposób na wykorzystanie pni i korzeni drzew
Ogrody powstają nie tylko w miastach. Otoczeniem wielu są lasy, łąki, pola. Wówczas ciekawe detale, rzeźby, płoty czy meble wykonane z korzeni sprawią, że ogród łatwiej wtopi się w krajobraz. Takie elementy w wiejskim ogrodzie stworzą swojską atmosferę, a nowoczesnym założeniom dodadzą sznytu.
Z korzeni drzew można zrobić wiele ciekawych rzeczy – praktycznych albo wyłącznie służących do ozdoby. Karpy mogą tkwić w ziemi - tam, gdzie rosły, albo też wykopane luźno leżeć na powierzchni. W tym drugim przypadku, z oczywistych powodów, możliwości wykorzystania jest więcej.
Korzenioplastyka w ogrodzie – Stumpery Garden
Coraz bardziej modne są Stumpery Garden - specyficzne ogrody zbudowane z wykorzystaniem pni i korzeni drzew, podobne do "skalniaków". Uprawia się w nich paprocie, leśne kwiaty, ciemierniki, mchy, funkie i inne cieniolubne lub cienioznośne gatunki. Ogrody z pni i konarów są przyjazne nie tylko dla roślin, ale i dla zwierząt (ropuch, małych ssaków), które chętnie tam przebywają.
Jedno z najbardziej znanych tego typu założeń znajduje się w ogrodzie księcia Karola - Highgrove Mouse. Miłośnikom naturalnych ogrodów z pewnością spodoba się też jeden z największych prywatnych "stumperów" na świecie, na wyspie Vashon Island w północno-zachodniej części USA, zbudowany z ponad 175 pni i korzeni cedrowych. Podobny zakątek można stworzyć we własnym ogrodzie, wykorzystując karpy powalonych drzew.
>> Przeczytaj też: Długowieczne drzewa do ogrodu. Które drzewa żyją najdłużej?
Ogrodowe rzeźby z korzeni
Jeśli korzeń ma szczególnie atrakcyjny kształt, ulokujmy go w wybranym miejscu niczym rzeźbę. Będzie trwalsza, jeśli ją okorujemy, oczyścimy i potraktujemy preparatem do drewna, najlepiej na bazie oleju lnianego lub żywic.
Wykopane korzenie można też umieścić w ogrodzie "do góry nogami" - stworzą wówczas oryginalne, przyciągające wzrok "pióropusze". Mogą być ozdobą same w sobie albo służyć za miejsce ekspozycji pnączy, paproci i drobnych roślin.
Oryginalne donice z korzeni
Korzenie o mniej efektownych formach warto obsadzić roślinami - wówczas staną się oryginalnymi donicami. Zieloni lokatorzy mogą zamieszkać u podstawy korzeni oraz w niszach i szczelinach między gałęziami. W takich zakamarkach często pozostały resztki gleby, w której drzewo rosło lub stworzyła się już spora warstwa próchnicy. Wystarczy tam umieścić paproć lub inną roślinę, obłożyć mchem celem uszczelnienia i dokładnie podlać.
Rośliny w nietypowych pojemnikach. Moda na donice z recyklingu >>>
Korzenioplastyka w ogrodzie: kwietniki, płoty, meble
Na wykopanym lub tkwiącym w ziemi korzeniu można też ustawić pojemniki z kwiatami - wtedy przeobrazi się w kwietnik. Jeśli natomiast umieścimy korzeń na rabacie i u jego stóp posadzimy pnącze - posłuży za podporę. Opleciony pędami nawet na świeżo założonej rabacie sprawi wrażenie obfitości zieleni.
Pióropusze karp można też ustawić jeden obok drugiego, tworząc artystyczny płot lub murek oporowy, urozmaicającą skarpę.
Karpa może też być podporą blatu lub siedziska. Powstaje wówczas niepowtarzalny stół, taboret, a nawet fotel. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.
>> Przeczytaj też: Ogród w stylu holenderskim - cechy charakterystyczne ogrodu holenderskiego