Ogród w stylu uniwersalnym. Jak zaaranżować ogród uniwersalny
Ogród w stylu uniwersalnym dobrze wygląda zarówno przy domu w stylu dworkowym, jak i przy klasycznej willi z okresu międzywojennego oraz nowoczenym domu. Aranżacja ogrodu w stylu uniwersalnym. Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród uniwersalny.
Autor: Andrzej Szandomirski
W ogrodzie w stylu uniwersalnym staw często staje się duszą ogrodu
Przemyślana kompozycja ogrodu uniwersalnego nie wyróżnia się ekstrawaganckimi dekoracjami lub wyjątkowymi urządzeniami. Jest elegancka i neutralna. W ogrodzie uniwersalnym każdy może poczuć się dobrze i swobodnie. Elementy, które tworzą ogród uniwersalny są zharmonizowane. Ważna jest bowiem kompozycja jako przejrzysta, uporządkowana i zadbana całość. W związku z tym miejsca wypoczynku otaczają starannie dobrane rośliny, spaceruje się między rozmaicie zaaranżowanymi wnętrzami ogrodowymi, w którym znajdziemy staw z mostkiem oraz z wygodną, odpowiednio dużą, wygodną i otoczoną roślinami altaną. Można ją urządzić jako dodatkowy pokój, a w jej pobliżu– jeśli ktoś lubi – usytuować grill albo przygotować miejsce na ognisko. Pozwoli to spędzać miłe chwile na biesiadach z przyjaciółmi.
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie>>
Aranżacja ogrodu w stylu uniwersalnym: kompozycje roślinne
Główne kompozycje roślinne w ogrodzie uniwersalnym powinny być zaprojektowane tak, by wymagały jak najmniej pielęgnacji. Warto też pokusić się o optyczne połączenie go z otaczającym krajobrazem i rosnącymi poza terenem działki, ale dobrze widocznymi, grupami zieleni wysokiej. Dobrze jest o to zadbać, nawet jeśli musimy zwartą ścianą żywopłotu bądź wyższymi krzewami oddzielić się od najbliższego sąsiedztwa i zamknąć widok na nieatrakcyjne elementy okolicy. W ten sposób aranżacji ogrodu zapewnimy sobie poczucie, że żyjemy i wypoczywamy wśród bujnej zieleni. A jest to ważne, zwłaszcza jeżeli zaczynamy od zera, czyli od starannie splantowanej działki i posadzenia młodych roślin.
Wrażenie pewnej ciągłości spotęgujemy, jeśli nasz płot lub mur obsadzimy pnączami, a rośliny rosnące na działce połączymy kompozycyjnie z widzianymi ponad ogrodzeniem. Z czasem– uwzględniając estetyczne potrzeby użytkowników ogrodu – można uzupełniać trwałe zestawienia roślinne efektownymi, obficie kwitnącymi odmianami gatunków sezonowych. Dzięki temu wygląd poszczególnych wnętrz ogrodowych będzie się zmieniał nawet kilka razy w roku.
Dobrze jest jako osnowę ogrodu wybierać rodzaje, gatunki i odmiany mało wymagające, odporne na krótko trwałą suszę lub – jeśli są sadzone nad brzegiem stawu – tolerujące okresowe zalewanie.
Aranżacja ogrodu w stylu uniwersalnym: osie widokowe
Niezależnie od wielkości działki warto tworzyć perspektywę dającą obserwatorowi „oddech”. Dobrym rozwiązaniem, które możemy zaczerpnąć z tradycji ogrodów otaczających pałace i dwory, są osie widokowe. Łączyły one najważniejsze miejsca w ogrodzie (tarasy, miejsca wypoczynku) oraz szczególnie interesujące elementy wyposażenia i ukształtowania terenu. Możemy ten zabieg kompozycyjny powtórzyć – oczywiście na mniejszą skalę – w naszych ogrodach i tak komponować ich przestrzeń, by powstawały przesmyki prowadzące wzrok na umieszczone na krańcach posesji wodopoje, rzeźby, zegary słoneczne, ławki lub też najpiękniej zaprojektowane grupy roślin lub ich pojedyncze efektowne okazy. Jeżeli działka jest rozległa, można grupy krzewów i drzewa sadzić tak, by tworzyły kulisy odsłaniające dopiero w miarę przybliżania się do nich nowe fragmenty ogrodu.
Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień >>
Aranżacja ogrodu w stylu uniwersalnym: elementy małej architektury
W ogrodzie uniwersalnym elementy małej architektury nie powinny być dominujące. Najlepiej, jeśli taras, altana, mostek, staw lub utwardzone nawierzchnie łagodnie wtopią się w otaczające je nasadzenia roślinne. Dzięki temu nie będą konkurować z elewacją domu. Za to do tej eleganckiej – dzięki prostocie kompozycji – przestrzeni można wprowadzić meble ogrodowe oraz elementy wyposażenia, odpowiadające upodobaniom mieszkańców. Przy ich wyborze nie trzeba koniecznie szukać nawiązania do architektury domu oraz wyposażeniem podkreślać jej charakter. To wybory mieszkańców nadadzą przestrzeni indywidualny rysunek.
Polecany artykuł: