Najlepsze projekty domów nowoczesnych: TOP 5

2021-06-28 13:50

Wybraliśmy projekty domów nowoczesnych, które są komfortowe i funkcjonalne. Są to propozycje dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań.

Projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) - widok od ogrodu, arch. Piotr Lewandowski

Jakie są cechy nowoczesnego domu? Powinien być parterowy czy z poddaszem? Lepiej, by miał skośny czy płaski dach? Inwestorzy, którzy planują budowę domu, a którym nie podobają się budynki w stylu tradycyjnym z wielokrotnie łamanym dachem, stoją przed niełatwym zadaniem wyboru projektu, który spełni ich oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Jak wybrać optymalny projekt domu? Radzi doświadczony projektant

Projekty domów nowoczesnych: po pierwsze funkcjonalność

Nowoczesny dom powinien być tak zaprojektowany i wyposażony, aby pasował do współczesnego stylu życia. Najważniejszą cechą każdego domu jest z pewnością funkcjonalność i wygoda jego użytkowania. Standardem jest podział na strefę nocną-prywatną oraz dzienną, nawet w domach parterowych, których powstaje coraz więcej ze względu na niższy koszt budowy i możliwość zamieszkania w nich też osób starszych i niepełnosprawnych.

Projekty domów nowoczesnych: po drugie energooszczędność i ekologia

Bryły nowoczesnych domów cechuje prostota, zwartość, kompaktowość. Jest to spowodowane głównie względami ekologicznymi - zwarta bryła to mniejsze straty ciepła, a tym samym niższe koszty użytkowania domu. Domy z dwuspadowym dachem często są pokrywane panelami słonecznymi na południowej połaci. Coraz więcej osób instaluje w domu systemy BMS (Building Management System) do automatycznego sterowania np. oświetleniem, urządzeniami w budynku, czy instalacją fotowoltaiczną.

Projekty domów nowoczesnych: po trzecie duże przeszklenia od południa

Coraz wyższa świadomość wśród architektów jeśli chodzi o względy energetyczne powoduje, że znacznie częściej niż kiedyś domy, nawet te katalogowe, projektowane są konkretnie pod dane ustawienie względem stron świata. Układ pomieszczeń jest przemyślany - sypialnie od wschodu, pokój dzienny od zachodu lub południa, od północy garaż, pomieszczenia techniczne, łazienki. Widząc projekt od razu widzimy, że przeszklona, często prawie w całości, ściana szczytowa, powinna być skierowana na południe. Ściany od północy często zupełnie pozbawione są okien.

Projekty domów nowoczesnych: po czwarte minimalizm

Inspiracje skandynawskie na dobre zagościły w polskich wnętrzach oraz architekturze. Nowoczesne domy pokryte są często materiałami takimi jak drewno, kamień, szara cegła. Popularnym połączeniem jest biały tynk i jasne drewno na elewacji, co bardzo dobrze komponuje się z drewnem tarasu i zielenią w ogrodzie.

Zobacz także inne nasze artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Projekt Dom oszczędny - wariant I EC317a (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Projekt Dom oszczędny - wariant I EC317a >>> z pewnością można zakwalifikować jako nowoczesny. Prosta bryła, która niweluje niepotrzebne straty ciepła, duże przeszklenia i zastosowanie przegród o dużej izolacyjności cieplnej to cechy, jakimi powinien charakteryzować się każdy współczesny budynek mieszkalny.Jednak trzeba nadmienić, że dla projektu Domu Oszczędnego najkorzystniejsze będzie usytuowanie z wejściem od strony północnej. Rzut został tak zaprojektowany, by wjazd na działkę i do wiaty samochodowej znajdował się od północy, zaś przeszklenie na całą ścianę od podłogi do sufitu - od południa. Optymalnie by było, gdyby od strony południowej znajdował się tez ogród, a tym samym uzyskamy widok na zieleń ze wszystkich sypialni i salonu. W domu zaprojektowany został dach dwuspadowy, na którym od strony południowej można zamontować panele słoneczne. Dom Oszczędny ma bardzo funkcjonalnie rozplanowany rzut - można bardzo łatwo wydzielić strefę nocną od dziennej oraz jest sporo powierzchni do przechowywania, której zawsze brakuje w domach. Dużym plusem jest wydzielenie obok kuchni pomieszczenia spiżarni, a przy sypialniach - dodatkowej szafy w przedpokoju. Cechą charakterystyczną domu jest wiata garażowa na dwa samochody. Element ten nadaje lekkości całej inwestycji oraz obniża koszty budowy domu, jednak nie jest niestety pozbawiony mankamentów. W garażu, poza samochodem, wiele osób trzyma sprzęty takie jak rowery, opony zimowe, narzędzia do majsterkowania itp. Rezygnując z tradycyjnego garażu, nie będziemy mieć tej możliwości.

Sprawdź:

Projekt dom Przejrzysty - wariant I C365a

C365a Przejrzysty - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C365a Przejrzysty - wariant I, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Dom Przejrzysty – wariant I wizualnie jest bardzo podobny do Domu Oszczędnego. Tak jak i poprzedni, charakteryzuje się prostą bryłą i dużymi przeszkleniami na jednej ze ścian, która optymalnie powinna znajdować się od południa. Tym samym dom Przejrzysty nadaje się na działki, na których domy są w układzie kalenicowym do drogi. Projekt Przejrzysty – wariant I to świetna propozycja dla osób, które marzą o swoim własnym domu, a które nie stać na większy dom lub takiego wcale nie potrzebują. Na 92 m2 zmieścił się salon z kuchnią, 2 sypialnie, 2 łazienki oraz gabinet. Zaletą takiego rozwiązania jest brak strat powierzchni na komunikację - ta zredukowana jest do małego przedsionka. Niestety, skutkuje to przejściowym salonem, z którego wchodzimy zarówno do części nocnej, jak i do gabinetu.

Sprawdź:

Projekt domu Poznany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) EC350

Dom Poznany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC350 Poznany, arch. Piotr Kędzierski Link: Sprawdź projekt >>>

Nowoczesny projekt domu Poznany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) to ciekawa propozycja dla osób, które mają działkę z wjazdem od zachodu, bowiem rzut i rozmieszczenie funkcji w domu ewidentnie wskazuje na umiejscowienie tarasu od południa, zaś łazienek i ścian sypialni, na których nie ma okien - od północy. W ten sposób ograniczamy straty ciepła w domu, a maksymalizujemy zyski słoneczne. Jednocześnie okna sypialni wychodzą na wschód, więc słońce będzie nas budzić co rano. Dużym plusem jest lokalizacja gabinetu - tuż przy wejściu, więc potencjalni goście czy klienci nie będą naruszać naszej prywatności i przechodzić przez część przeznaczoną dla domowników. W domu Poznany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) ciekawie i bardzo nowocześnie zostały rozwiązane ściany szczytowe - wychodzą ponad dach, dzięki czemu nie widać mało atrakcyjnych obróbek blacharskich. Taras od strony południowej został przekryty pergolą, co stwarza pretekst do posadzenia tam roślin pnących, by dawały cień latem.

Sprawdź:

Projekt domu Jasna przestrzeń M210

Projekt domu Jasna przestrzeń to ostatnia, ale chyba najciekawsza propozycja w naszym zestawieniu - bardzo elegancka, nowoczesna i niebanalna. Dom charakteryzuje się w całości przeszkloną ścianą szczytową (optymalnie gdyby była od południa), przy której zaprojektowany został komin. Co ciekawe, od strony salonu możemy korzystać z kominka, zaś od strony tarasu - z grilla. Uroku nadaje projektowi połączenie bieli i drewna na elewacji oraz wstawki z szarej cegły klinkierowej, którą pokryty jest komin oraz słup przy wejściu do domu.Dom ma spory, dwukondygnacyjny salon połączony przestrzennie z kuchnią, a oddzielony wizualnie poprzez zastosowanie innej posadzki. Na parterze, poza strefą dzienną, łazienką, garażem i kotłownią, znajduje się też jedna sypialnia, mogąca służyć także za gabinet. Poddasze zostało przez projektantów świetnie przemyślane. Poza sypialnią z garderobą państwa domu, łazienką i 2 pokojami dla dzieci, na poddaszu mamy też pralnię, dzięki czemu nie ma potrzeby znosić i wnosić prania na parter.

Sprawdź:

Dom M210 Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M210 Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

 Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.