Jak mieć zdrowe powietrze w domu?
Co można zrobić, by mieć zdrowe powietrze w domu? Jak poprawić jakość powietrza? Troska o zapewnienie zdrowych warunków życia sobie i bliskim to dla wielu z nas kwestia priorytetowa. Chcemy dbać o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu.
Jakość powietrza, którym oddychamy, jest niezwykle istotna dla naszego samopoczucia i zdrowia. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń zamkniętych, w których przebywamy przez wiele godzin w ciągu dnia, a koncentracja zanieczyszczeń może być w nich wyższa niż poza budynkiem.
Zanieczyszczenia napływają do pomieszczeń z zewnątrz. Są to między innymi niebezpieczne dla zdrowia pyły zawieszone odpowiedzialne za powstawanie smogu, ale też pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zanieczyszczenia powietrza powstają też w domu - gromadzi się kurz, każdy z domowników emituje dwutlenek węgla podczas oddychania, wytwarza się para wodna podczas rutynowych czynności, takich jak gotowanie, suszenie prania czy kąpiel. Niektóre materiały i środki chemiczne stosowane w domu również mogą być źródłem zanieczyszczeń powietrza. Dlatego ważne są zarówno skuteczna wentylacja pomieszczeń, jak i stosowanie rozwiązań znacznie poprawiających jakości powietrza i sprawiających, że jest ono czyste i zdrowe.
Zdrowe powietrze w domu - wentylacja i oczyszczanie powietrza
Zdrowe powietrze w domu może zapewnić skutecznie działająca wentylacja. W tym celu można zainwestować w centralny system wentylacji mechanicznej z nowoczesną centralą wyposażoną w zestaw filtrów wstępnych i dokładnych. Pozwala on w pełni kontrolować jakość powietrza napływającego do wnętrza domu. Jednak to inwestycja kosztowna i nie zawsze możliwa do zrealizowania w istniejącym domu. Częściej wybierana jest do nowo budowanych obiektów albo poddawanych kompleksowej modernizacji.
W większości użytkowanych domów wentylację zapewniają systemy grawitacyjne. Wówczas poprzez nawiewniki napływa świeże powietrze z zewnątrz, a usuwane jest poprzez kanały wentylacyjne wyprowadzone ponad dach. W takim przypadku, aby ograniczyć napływ zanieczyszczeń z zewnątrz, można stosować nawiewniki z filtrami, na przykład nawiewniki antysmogowe.
Innym sposobem polepszenia jakości powietrza są oczyszczacze. To przenośne urządzenia wyposażone w rozbudowane systemy filtracyjne. Dobrą skuteczność oczyszczania gwarantują kilkustopniowe zestawy z filtrami wstępnymi i dokładnymi HEPA, a także opartymi na węglu aktywnym. Są też oczyszczacze wykorzystujące technologie elektrostatyczne, jonizacje powietrza i dezynfekcję promieniami UV.
Wartym uwagi, skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu, możliwym do zastosowania praktycznie w każdych warunkach, jest też klimatyzator z wbudowanym oczyszczaczem powietrza.
Polecany artykuł:
Jakie funkcje ma klimatyzator oczyszczający powietrze
Przede wszystkim klimatyzator może być wyposażony w dodatkowy filtr antyalergiczny. Umożliwia on wchłanianie alergenów unoszących się w powietrzu, takich jak roztocza kurzu, pyłki roślin, zarodniki grzybów. Pozbawione ich powietrze będzie niegroźne dla alergików, nie będzie nasilać reakcji alergicznych.
Aby można było łatwo zadbać o zdrowe powietrze w domu, klimatyzator może być wzbogacony o technologię antybakteryjną. Niektóre klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza mają wbudowane systemy dezynfekcji opartej na technologii UV LED - UVnanoTM (np. modele LG ArtCool Mirror, ArtCool Beige, Deluxe, DualCool). Diody LED umieszczone w klimatyzatorze emitują światło ultrafioletowe niszczące do 99,9% drobnoustrojów krążących wewnątrz jednostki wewnętrznej. Dzięki sterylizacji powietrze nawiewane przez klimatyzator do pomieszczenia jest w wysokim stopniu oczyszczone, a po pewnym czasie jakość powietrza w całym pomieszczeniu ulega znacznej poprawie.
Dla jakości powietrza ważne jest nie tylko wyłapywanie z niego zanieczyszczeń, ale również ograniczenie występowania miejsc, w których mogą namnażać się bakterie, rozwijać grzyby i pleśnie. Dlatego klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza wyposaża się w funkcje samooczyszczania. Automatyczne czyszczenie polega na osuszaniu wewnętrznych części parownika jednostki wewnętrznej poprzez uruchomieniu wentylatora na kilka minut po wyłączeniu funkcji chłodzenia klimatyzatora. Na pozbawionym wilgoci wymienniku nie ma warunków sprzyjających rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów.
Podobnie jak dobrej klasy oczyszczacze powietrza, również klimatyzatory mogą mieć funkcję jonizacji. Strumień powietrza, przepływając przez urządzenie, jest nasycany aktywnymi jonami, które łączą się z cząstkami roztoczy, pleśni, grzybów i innych szkodliwych substancji, w ten sposób je sterylizując. Następnie jest filtrowane. Do pomieszczenia napływa zdrowie i czyste powietrze. Jest pozbawione nie tylko bakterii, ale też nieprzyjemnych zapachów. Kolejna z funkcji klimatyzatora, która pozwoli zadbać o zdrowe powietrze w domu, to możliwość monitorowania jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Liczne sensory znajdujące się w urządzeniu analizują zawartość zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych, w przepływającym powietrzu i sygnalizują jego jakość odpowiednimi kolorami na wskaźniku znajdującym się na obudowie. Zielony informuje o dobrej jakości powietrza, a czerwony – bardzo złej.