Wybieramy filtr do klimatyzacji. Przegląd filtrów do klimatyzatorów
Dobry klimatyzator powinien mieć zestaw łatwo dostępnych filtrów powietrza, które bez problemu można wymienić lub oczyścić. Jakie są i jak działają filtry do klimatyzacji.
Filtrowanie powietrza to jedna z zalet klimatyzatorów. Urządzenia mogą być wyposażone w różne zestawy filtrów. Dobrze zaopatrzony pod tym względem klimatyzator przyda się w domu, w którym mieszkają dzieci, alergicy, osoby chore na astmę. Żeby klimatyzator sprawdził się jako oczyszczacz powietrza, filtry muszą być czyszczone lub wymieniane. W zaawansowanych klimatyzatorach są funkcje przypominające o konieczności tych działań. W określonym czasie sygnał przypomnienia samoczynnie pojawi się na wyświetlaczu.
W filtry do klimatyzacji bez wątpienia warto zainwestować. Dzięki odpowiedniemu wyborowi zapewnimy sobie nie tylko przyjemnie chłodne, ale także zdrowe i bezpieczne powietrze. Powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli ktoś z naszego otoczenia jest alergikiem, ale wobec rosnącego zanieczyszczenia powietrza nie zaszkodzi ich mieć, także będąc zupełnie zdrowym. Pewne rodzaje filtrów są dostępne w standardzie, inne są opcjami wyposażenia.
Mechaniczne i oczyszczające filtry do klimatyzacji
Filtr mechaniczny siatkowy usuwający kurz i pył jest w każdej jednostce wewnętrznej. Ma postać gęstej siatki ze specjalnej tkaniny, na której są zatrzymywane zanieczyszczenia. Aby należycie spełniał swoje zadanie, powinien być regularnie czyszczony, na przykład odkurzaczem. Zazwyczaj zaleca się odkurzanie filtrów mechanicznych w klimatyzatorze co 2 tygodnie. Każdy producent określa też czas, po którym filtr należy wymienić.
Filtry oczyszczające klimatyzatora usuwają dym papierosowy, zapachy pochodzące od zwierząt oraz drobniejsze cząstki zanieczyszczeń, np. pyłki roślinne. Umieszcza się je za filtrami mechanicznymi, na których są zatrzymywane większe cząstki. To zabezpiecza delikatniejsze filtry oczyszczające przed zatkaniem dużymi zanieczyszczeniami.
Klimatyzacyjny filtr HEPA wychwytuje bardzo małe zanieczyszczenia. Jest szczególnie polecany dla alergików.
Filtr combo (trzy w jednym) ma wielowarstwową budowę umożliwiającą mu wychwytywanie cząstek różnych frakcji.
Siła natury i fizyki: filtry węglowe i elektrostatyczne
Węglowy filtr do klimatyzacji z węglem aktywnym ma znakomite własności absorpcyjne (pochłaniające), dzięki którym doskonale zatrzymuje organiczne cząstki zapachu i usuwa je z pomieszczenia. Ten rodzaj filtra wymaga okresowej wymiany.
Filtr elektrostatyczny wykorzystuje zjawisko przyciągania elektrostatycznego naładowanych elektrycznie cząstek zanieczyszczeń.
Filtry antybakteryjne do klimatyzatora
Filtry antybakteryjne mogą być fotokatalityczne, jonowe albo nasycone wyciągami z roślin, na przykład z katechiny lub wasabi.
Przeczytaj też:
Klimatyzator przenośny - ulga od upału. Jak wybrać dobry klimatyzator pokojowy >>>
Katechina otrzymywana z liści herbaty jest znana jako środek zwalczający bakterie i wirusy. Wasabi, tak zwany zielony chrzan japoński, ma także właściwości bakteriobójcze. W klimatyzacyjnych filtrach fotokatalitycznych podstawowym składnikiem jest tlenek tytanu lub element tytanowo-apatytowy. Pod wpływem działania światła na ten związek powstają bardzo silne utleniacze, które unieszkodliwiają drobnoustroje i rozkładają na dwutlenek węgla i wodę substancje decydujące o zapachu. Filtry jonowe wykorzystują jony srebra, które pod wpływem światła wytwarzają ozon, i jony wodorotlenkowe zabijające drobnoustroje.
Czyszczenie klimatyzacji i wymiana filtrów
Zainstalowanie filtrów do klimatyzacji to nie wszystko. Należy zadbać również o regularne przeglądy klimatyzacji. Przegląd klimatyzatora najlepiej zlecić przed rozpoczęciem sezonu letniego. Aby zapobiec namnażaniu się grzybów i bakterii, podczas przeglądu powinny zostać przeczyszczone i zdezynfekowane parowniki jednostek wewnętrznych oraz wymienione filtry. Musi też zostać sprawdzone ciśnienie freonu, a w razie potrzeby uzupełnione jego ubytki. Zbyt mała ilość czynnika spowoduje nieprawidłową pracę klimatyzatora i może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Troska o stan techniczny urządzenia oraz regularna wymiana filtrów zapewni dłuższą żywotność klimatyzacji oraz zagwarantuje oddychanie czystym, świeżym powietrzem.
Osuszanie klimatyzatora
Innym problemem jest wilgoć w instalacji klimatyzacyjnej, która może stanowić podłoże do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Bardzo przydatną funkcją klimatyzatorów jest osuszanie parownika ze skroplin po wyłączeniu urządzenia (nazywana na przykład self clean). Po wyłączeniu takiego klimatyzatora wentylator jeszcze przez krótki czas działa, żeby osuszyć wnętrze. Warto wybrać urządzenie z tą funkcją, jeśli zależy nam na zdrowym powietrzu w chłodzonych wnętrzach.