Anemostat w systemach wentylacji. Jak dopasować anemostat do wnętrza?

2021-09-01 14:39

Anemostat, z uwagi na swoją funkcję, zwykle jest jedynym widocznym elementem systemu wentylacji. Dlatego przy wyborze anemostatu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cechy użytkowe, ale też wygląd. Zwłaszcza, że obecnie możemy znaleźć anemostaty o ciekawym wzornictwie, które będą eleganckim detalem we wnętrzu.

Anemostaty Darco Ventlab
Autor: Darco Ventlab Do wnętrz w stylu loftowym można wybrać anemostat w modnym czarnym wykończeniu

W domach jednorodzinnych anemostaty stosuje się przede wszystkim w systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a czasem także w systemach dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP). W systemach wentylacji anemostaty umieszcza się na zakończeniach kanałów wentylacyjnych. Poprzez anemostat świeże powietrze jest kierowane do pomieszczeń albo zużyte - jest z nich usuwane. Konstrukcja anemostatów umożliwia regulowanie wydatku powietrza, czyli ilości nawiewanego lub wywiewanego powietrza. Dzięki temu można odpowiednio wyregulować cały systemu wentylacji. W zależności od budowy anemostatu powietrze może rozchodzić się równomiernie na wszystkie strony albo być ukierunkowane. Lokalizacja anemostatów na suficie lub w górnej części ściany (przy suficie) wynika ze sposobu prowadzenia kanałów wentylacyjnych – muszą być poprowadzone od centrali wentylacyjnej (rekuperatora) do poszczególnych pomieszczeń. Zwykle kanały te układa się w przestrzeni sufitu podwieszanego lub na stropie kondygnacji znajdującej się powyżej danego pomieszczenia, do którego mają być doprowadzone, bo wtedy najłatwiej jest je ukryć i rozprowadzić po całym domu. Ich zakończenia najprościej jest wtedy wyprowadzić w suficie wnętrza znajdującego się poniżej.

Spis treści

  1. Jaki anemostat wybrać
  2. Budowa anemostatu
  3. Uniwersalne zastosowanie – anemostat nawiewno-wywiewny
  4. Średnice anemostatów
  5. Anemostat w systemie grzewczym

Jaki anemostat wybrać

Anemostat można dobrać w taki sposób, aby wtapiał się w otoczenie albo wyeksponować, jako element dekoracyjny. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne, designerskie anemostaty, które wyróżniają się unikalnym wzornictwem, łączą najwyższą jakość i dbałość o walory użytkowe. W wyniku współpracy z renomowanym biurem projektowym opracowano urządzenie spełniające najwyższe standardy estetyczne. Wyróżnia się ono dopracowanym kształtem, będącym odpowiedzią na najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz. Można wybrać anemostat okrągły lub kwadratowy, a każdy w dwóch wariantach kolorystycznych. Do wyboru jest ponadczasowa biel i niezwykle modny w ostatnim czasie czarny mat. Bez trudu można więc dopasować anemostat do wnętrz urządzonych w różnych stylach, zarówno klasycznych, minimalistycznych, jak i w stylu loftowym czy industrialnym. Anemostaty wykonane są z blachy stalowej, przez co mają stabilną i mocną konstrukcję, odporną na uszkodzenia i gwarantującą wieloletnią bezawaryjną pracę. Ich powierzchnia pokryta jest farbą proszkową, co zapewnia trwałość i stabilność koloru.

Budowa anemostatu

Anemostat składa się z obudowy, na stałe montowanej do kanału wentylacyjnego oraz talerzyka, którego ustawienie można regulować, a tym samym zwiększać lub zmniejszać strumień przepływającego powietrza. W nowoczesnych anemostatach niezależnie od poziomu otwarcia występują niskie opory przepływu, co zapewnia bezszelestną pracę urządzenia, a brak ostrych krawędzi eliminuje ryzyko występowania nieprzyjemnych odgłosów świszczenia. Talerzyk anemostatu jest wyposażony w dodatkową blokadę, która pozwala ustawić go w odpowiednim położeniu (powstaje mniejsza lub większa szczelina między obudową anemostatu a osłaniającym ją talerzykiem) i gwarantuje, że nie zmieni się ono pod wpływem drgań przenoszonych przez system wentylacji. Jest to o tyle istotne, że wielkość szczeliny ma wpływ na ilość przepływającego nią powietrza, a zatem jej niezmienność zapewnia stabilną pracę całego systemu. Dobrej jakości anemostat jest łatwy w montażu, a także zapewnia bezproblemowy dostęp do przewodów wentylacyjnych w celu ich czyszczenia. Najwygodniej, aby dostęp do przewodów wentylacyjnych był możliwy bez używania narzędzi. Niebezpieczeństwo, że powstaną przy tym zarysowania na elementach anemostatu lub zostanie zabrudzona powierzchnia ściany lub sufitu jest wtedy znikome.

Anemostaty Darco Ventlab
Autor: Darco Ventlab Widoczne elementy systemu wentylacji, takie jak anemostaty, muszą nie tylko spełniać funkcje użytkowe, ale można je też ładnie wkomponować w wystrój wnętrza

Uniwersalne zastosowanie – anemostat nawiewno-wywiewny

Wśród anemostatów możemy rozróżnić modele nawiewne i wywiewne, które różnią się od siebie wyprofilowaniem talerzyka. Przeznaczone są do montażu odpowiednio na kanałach nawiewnych i wywiewnych. W ofercie producentów możemy znaleźć też anemostaty nawiewno-wywiewne, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły pełnić obie funkcje. Decydując się na anemostaty nawiewno-wywiewne, wszystkie wyloty przewodów wentylacyjnych w całym budynku będą miały jednolitą stylistykę. Łatwiejszy jest też montaż, bo nie trzeba dopasowywać rodzaju anemostatu do funkcji kanału wentylacyjnego.

Średnice anemostatów

Anemostaty oprócz swoich funkcji użytkowych, mają też być estetycznym zakończeniem przewodu wentylacyjnego. Dlatego ich obudowa jest większa niż średnica kanału, w którym są umieszczone, dzięki temu doskonale go zasłania. Kanały wentylacyjne w domach jednorodzinnych mają przeważnie średnice 100, 125, 150 lub 160 mm i do nich trzeba dopasować średnicę króćca podłączeniowego anemostatu. Najlepiej przed wyborem konkretnego modelu anemostatu zapoznać się z jego kartą techniczną, gdzie szczegółowo przestawione są wszystkie wymiary urządzenia i sprawdzić, czy są odpowiednie do wybranego miejsca montażu anemostatu.

Anemostat w systemie grzewczym

Anemostat może być też elementem systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka DGP. Umieszcza się go na zakończeniach przewodów nawiewających ciepłe powietrze do pomieszczeń. Wybierając taki anemostat, koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest odporny na wysoką temperaturę. Maksymalna temperatura pracy anemostatów jest podana w karcie technicznej, może to być na przykład 90oC.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.