Hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła. Jak działa taki system?

2019-02-19 15:13 Małgorzata Drobnik
Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Ogrzewanie hybrydowe to rozwiązanie stosowane od wielu lat. Jednak gotowe zestawy umożliwiające ogrzewanie hybrydowe są dostępne na rynku od niedawna. Na czym polega nowoczesne ogrzewanie hybrydowe z wykorzystaniem pompy ciepła?

Co to jest ogrzewanie hybrydowe?

Hybryda to organizm lub system składający się z różnych, pozornie niepasujących do siebie elementów. W przypadku instalacji grzewczych takim określeniem opisuje się na przykład systemy korzystające z co najmniej dwóch rodzajów paliw lub energii elektrycznej albo łączące dwa (lub więcej) urządzenia grzewcze. Dzięki takiej integracji systemy stają się wygodniejsze dla użytkownika – bardziej elastyczne, niezawodne i tańsze w eksploatacji.

Przykładem układu hybrydowego może być połączenie w jednej instalacji kotła gazowego i kominka z płaszczem wodnym, kotła stałopalnego z pompą ciepła czy gazowego z kolektorami słonecznymi. Współpraca różnych źródeł ciepła w jednym systemie jest możliwa dzięki uniwersalnym zasobnikom (podgrzewaczom), do których jest doprowadzana wytwarzana w źródłach energia cieplna. Wspólne automatyczne sterowanie pozwala możliwie najlepiej – z uwzględnieniem zmieniających się warunków atmosferycznych – wykorzystać sprawność każdego ze źródeł i bieżącą dostępność paliwa oraz zoptymalizować koszty wytwarzania w nich ciepła. Hybrydowe systemy ogrzewania gwarantują ciągłość dostarczania ciepła. W razie awarii jednego z urządzeń jego funkcję przejmuje drugie.

Oprócz hybrydowych systemów grzewczych dostępne są także kompaktowe urządzenia hybrydowe łączące kilka źródeł energii (często odnawialnej). Przykładem takiego zestawu jest moduł fotowoltaiczny współpracujący z kolektorem słonecznym czy właśnie opisywana w tym artykule hybrydowa pompa ciepła łącząca pompę ciepła typu powietrze-woda z gazowym kotłem kondensacyjnym.

Sprawdź też: instalacja fotowoltaiczna - ile kosztuje >>>

Choć określenie „system hybrydowy” brzmi dość egzotycznie i nowo, tak naprawdę hybrydowe układy grzewcze są stosowane od wielu lat. W niejednym domu powstały na przykład przez dołączenie kotła gazowego do instalacji zasilanej wcześniej przez stałopalny kocioł na węgiel lub drewno po to, by uczynić ogrzewanie mniej absorbującym, albo przez włączenie kolektorów słonecznych do instalacji z kotłem olejowym w celu obniżenia kosztów przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Przeczytaj także:

Gotowe zestawy i kompaktowe hybrydowe urządzenia grzewcze to jednak pomysł stosunkowo świeży. Przykładem takiego zestawu jest połączenie kotła gazowego, oczywiście kondensacyjnego, i powietrznej pompy ciepła typu split. Ten zestaw jest polecany zwłaszcza do istniejących budynków z już działającą kotłownią gazową, ale możliwy do zrealizowania także w domach nowo powstających.

Jaki jest hybrydowy system grzewczy?

  • Elastyczny - Gwarantuje ciągłość dostarczania ciepła, także w razie awarii jednego ze źródeł.
  • Ekonomiczny - Pozwala na dostosowanie pracy układu do cen paliw i warunków atmosferycznych.
  • Komfortowy - Działa niemal bezobsługowo i jest automatycznie sterowany.

Co wchodzi w skład zestawu hybrydowego?

  • Jednostka wewnętrzna - w obudowie przypominającej do złudzenia wiszący kocioł gazowy znajdują się elementy kotła kondensacyjnego oraz moduł hydrauliczny pompy ciepła
  • Jednostka zewnętrzna - tak jak wszystkie jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split powietrze-woda ma pod obudową wentylator, parownik i najgłośniejszy element – sprężarkę

Montaż zestawu hybrydowego

Konstrukcja wsporcza - Wybór miejsca i sposobu montażu pompy ciepła muszą być przemyślane, aby wyeliminować ewentualne drgania i hałas powstające podczas pracy urządzenia i zapewnić komfort jego użytkowania.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Obieg pompy ciepła - Pompę ciepła zamontowano na sztywnej ramie ze stopami pochłaniającymi drgania, a izolowane przewody z czynnikiem chłodniczym łączące obie jednostki ułożono zgodnie z wytycznymi montażu.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Próba ciśnienia - Przed uruchomieniem pompy ciepła trzeba zrobić próbę szczelności obu jednostek przez napełnienie łączących je rur suchym azotem pod maksymalnym ciśnieniem roboczym.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Szczelność - Do poszukiwania ewentualnych nieszczelności należy użyć roztworu pieniącego z odpowiednim atestem. Właściwości tego roztworu pozwalają na szybkie wykrycie przecieków.

Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na pompę ciepła?
Kamil Rosa, ekspert Immergas
Kamil Rosa, ekspert od pomp ciepła, Immergas

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła to z pewnością rozwiązanie, które przyniesie inwestorowi dużo korzyści i to nie tylko finansowych. Kocioł węglowy to źródło ciepła, które wymaga zaangażowania i pracy związanej z przygotowaniem i magazynowaniem „paliwa” do kotła oraz jego codzienną obsługą. To czynności, na które użytkownicy tego typu kotłów w ciągu roku tracą dużą część swojego czasu. Do tego dochodzi nam „zanieczyszczenie” kotłowni opałem, jak również zanieczyszczenie środowiska w postaci emisji to atmosfery pyłów i zanieczyszczeń wydobywających się z kominów. Pompa ciepła to z kolei urządzenie bezobsługowe, dzięki któremu zapominamy o wszystkich powyższych czynnościach, które towarzyszą użytkownikom kotłów węglowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem, które nie generuje do atmosfery zanieczyszczeń oraz co ważne dla inwestora, jest źródłem ciepła, które na cele centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej pochłania w ciągu roku mniejsze koszty od kotłów węglowych.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Połączenia elektryczne - Podłączenia elektryczne urządzeń współpracujących muszą być wykonane w prawidłowy sposób i do przypisanych im zacisków na listwie przyłączeniowej.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Regulacja - Podczas uruchamiania zestawu dokonuje się regulacji urządzenia, sprawdzenia parametrów pracy pompy ciepła, kotła gazowego oraz innych współpracujących z nimi urządzeń.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas
Konkurs II edycja 2020
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcjiCzyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:

  1. ocieplenie ścian zewnętrznych,
  2. ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
  3. wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.

Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE