Hybrydowe ogrzewanie - jak działa hybrydowa pompa ciepła i jak ją zamontować?

2022-08-03 13:00

Jak działa nowoczesne ogrzewanie hybrydowe z pompą ciepła i jak je zamontować? Wyjaśniamy, co to jest hybrydowa pompa ciepła.

hybrydowa pompa ciepła
Autor: Immergas Instalacja z hybrydową pompą ciepła - schemat

Ogrzewanie hybrydowe to rozwiązanie stosowane od kilku lat. Jednak gotowe zestawy umożliwiające ogrzewanie hybrydowe są dostępne na rynku od niedawna. W niejednym domu powstały np. przez dołączenie kotła gazowego do instalacji zasilanej wcześniej przez stałopalny kocioł na węgiel lub drewno po to, by uczynić ogrzewanie mniej absorbującym, albo przez włączenie kolektorów słonecznych do instalacji z kotłem olejowym w celu obniżenia kosztów przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Gotowe zestawy i kompaktowe hybrydowe urządzenia grzewcze to jednak pomysł stosunkowo świeży. Przykładem takiego zestawu jest połączenie kotła gazowego, oczywiście kondensacyjnego, i powietrznej pompy ciepła typu split. Ten zestaw jest polecany zwłaszcza do istniejących budynków z już działającą kotłownią gazową, ale możliwy do zrealizowania także w domach nowo powstających.

Spis treści

  1. Co to jest ogrzewanie hybrydowe?
  2. Hybrydowa pompa ciepła
  3. System Magis Combo - kocioł gazowy + pompa ciepła
  4. Hybrydowy system grzewczy zalety
  5. Co wchodzi w skład zestawu hybrydowego?
  6. Jak dostać dofinansowanie do hybrydowej pompy ciepła
  7. Montaż hybrydowej pompy ciepła
  8. Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na pompę ciepła?

Co to jest ogrzewanie hybrydowe?

Hybryda to organizm lub system składający się z różnych, pozornie niepasujących do siebie elementów. W przypadku instalacji grzewczych ogrzewanie hybrydowe to systemy korzystające z co najmniej dwóch rodzajów paliw lub energii elektrycznej albo łączące dwa (lub więcej) urządzenia grzewcze. Dzięki takiej integracji systemy stają się wygodniejsze dla użytkownika – bardziej elastyczne, niezawodne i tańsze w eksploatacji.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli łączenie w jednej  instalacji kilku urządzeń ma zapewnić bardziej ekonomiczną pracę oraz niezawodność. Jakie to będą urządzenia? Z jednej strony wykorzystujące darmową energię odnawialną, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaika, a z drugiej – działające w każdych warunkach, ale droższe od nich w eksploatacji, jak np. kocioł gazowy. W układzie hybrydowym zwykle znajduje się duży zbiornik buforowy, do którego może być doprowadzane ciepło z kilku źródeł. Konieczne jest wyposażenie układu w system automatycznego sterowania, który pozwoli najlepiej wykorzystać każde z nich, uwzględniając ich sprawność, pogodę oraz koszty wytworzenia ciepła. Przykładem układu hybrydowego może być instalacja z kolektorami słonecznymi i kotłem albo powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy. Wspólne automatyczne sterowanie pozwala możliwie najlepiej – z uwzględnieniem zmieniających się warunków atmosferycznych – wykorzystać sprawność każdego ze źródeł i bieżącą dostępność paliwa oraz zoptymalizować koszty wytwarzania w nich ciepła. Hybrydowe systemy ogrzewania gwarantują ciągłość dostarczania ciepła. W razie awarii jednego z urządzeń jego funkcję przejmuje drugie.

Hybrydowa pompa ciepła

Oprócz hybrydowych systemów grzewczych dostępne są także kompaktowe urządzenia hybrydowe łączące kilka źródeł energii (często odnawialnej). Przykładem takiego zestawu jest moduł fotowoltaiczny współpracujący z kolektorem słonecznym czy właśnie opisywana w tym artykule hybrydowa pompa ciepła łącząca pompę ciepła typu powietrze-woda z gazowym kotłem kondensacyjnym.

Hybrydowa pompa ciepła to urządzenie przyszłościowe, ale przede wszystkim dające gwarancję zmniejszenia kosztów podgrzewania wody użytkowej oraz dużą szansę na ograniczenie wydatków na centralne ogrzewanie. Ani kocioł z pompą do ciepłej wody użytkowej, ani tym bardziej sam kocioł kondensacyjny nie stwarzały aż takich możliwości. Hybrydowe pompy ciepła to stosunkowo nowatorskie rozwiązanie. Nie ma zbyt wiele takich instalacji, więc i opinia o nich nie jest jeszcze ugruntowana.

System Magis Combo - kocioł gazowy + pompa ciepła

System Magis Combo tworzą zintegrowane: pompa ciepła powietrze-woda typu split oraz gazowy kocioł kondensacyjny. Zestaw może być wykorzystywany do ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest dostępna w trzech wersjach o mocy 5, 8 lub 10 kW. W jednostce wewnętrznej elementy kotła kondensacyjnego (o mocy maksymalnej 27 kW na potrzeby c.w.u. i 24 kW na c.o.) są zintegrowane z modułem hydraulicznym pompy ciepła. Pompa ciepła może pracować do temperatury zewnętrznej -20oC. Jest w stanie zasilać instalację wodą o temperaturze 55oC dla temperatury powietrza zewnętrznego -10oC i 45oC dla -20oC.

O tym, czy instalację zasila kocioł, czy pompa ciepła, decyduje sterownik urządzenia – w zależności od warunków atmosferycznych, z uwzględnieniem kosztów działania pompy ciepła i kotła. Odbywa się to tak, żeby ciepło było wytwarzane zawsze najmniejszym kosztem.

Hybrydowy system grzewczy zalety

  • Elastyczny - gwarantuje ciągłość dostarczania ciepła, także w razie awarii jednego ze źródeł.
  • Ekonomiczny - pozwala na dostosowanie pracy układu do cen paliw i warunków atmosferycznych.
  • Komfortowy - działa niemal bezobsługowo i jest automatycznie sterowany.

Co wchodzi w skład zestawu hybrydowego?

  • Jednostka wewnętrzna - w obudowie przypominającej do złudzenia wiszący kocioł gazowy znajdują się elementy kotła kondensacyjnego oraz moduł hydrauliczny pompy ciepła
  • Jednostka zewnętrzna - tak jak wszystkie jednostki zewnętrzne pomp ciepła typu split powietrze-woda ma pod obudową wentylator, parownik i najgłośniejszy element – sprężarkę

Przeczytaj także: Jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła >>>

Jak dostać dofinansowanie do hybrydowej pompy ciepła

Jeśli zdecydujemy się na zakup i montaż hybrydowej pompy ciepła, możemy liczyć na dofinansowanie przyznawane np. w ramach rządowego programu Czyste powietrze. Jego głównym celem jest walka ze smogiem i wspieranie ekologicznych rozwiązań. Przyznawana dotacja do pompy ciepła pokrywa od 30% do 90% kosztów inwestycji - jej wysokość jest uzależniona od dochodów na osobę w rodzinie. Więcej o dopłatach do pompy ciepła przeczytasz w artykule: Jak dostać dofinansowanie do pompy ciepła

Montaż hybrydowej pompy ciepła

Konstrukcja wsporcza - Wybór miejsca i sposobu montażu pompy ciepła muszą być przemyślane, aby wyeliminować ewentualne drgania i hałas powstające podczas pracy urządzenia i zapewnić komfort jego użytkowania.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Obieg pompy ciepła - Pompę ciepła zamontowano na sztywnej ramie ze stopami pochłaniającymi drgania, a izolowane przewody z czynnikiem chłodniczym łączące obie jednostki ułożono zgodnie z wytycznymi montażu.

Jak dobrać pompę ciepła?
Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Próba ciśnienia - Przed uruchomieniem pompy ciepła trzeba zrobić próbę szczelności obu jednostek przez napełnienie łączących je rur suchym azotem pod maksymalnym ciśnieniem roboczym.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Szczelność - Do poszukiwania ewentualnych nieszczelności należy użyć roztworu pieniącego z odpowiednim atestem. Właściwości tego roztworu pozwalają na szybkie wykrycie przecieków.

Zdaniem eksperta
Kamil Rosa, ekspert Immergas
Kamil Rosa, ekspert od pomp ciepła, Immergas

Dlaczego warto wymienić kocioł węglowy na pompę ciepła?

Wymiana kotła węglowego na pompę ciepła to z pewnością rozwiązanie, które przyniesie inwestorowi dużo korzyści i to nie tylko finansowych. Kocioł węglowy to źródło ciepła, które wymaga zaangażowania i pracy związanej z przygotowaniem i magazynowaniem „paliwa” do kotła oraz jego codzienną obsługą. To czynności, na które użytkownicy tego typu kotłów w ciągu roku tracą dużą część swojego czasu. Do tego dochodzi nam „zanieczyszczenie” kotłowni opałem, jak również zanieczyszczenie środowiska w postaci emisji to atmosfery pyłów i zanieczyszczeń wydobywających się z kominów. Pompa ciepła to z kolei urządzenie bezobsługowe, dzięki któremu zapominamy o wszystkich powyższych czynnościach, które towarzyszą użytkownikom kotłów węglowych. Dodatkowym atutem jest fakt, że pompa ciepła jest urządzeniem, które nie generuje do atmosfery zanieczyszczeń oraz co ważne dla inwestora, jest źródłem ciepła, które na cele centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej pochłania w ciągu roku mniejsze koszty od kotłów węglowych.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Połączenia elektryczne - Podłączenia elektryczne urządzeń współpracujących muszą być wykonane w prawidłowy sposób i do przypisanych im zacisków na listwie przyłączeniowej.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas

Regulacja - Podczas uruchamiania zestawu dokonuje się regulacji urządzenia, sprawdzenia parametrów pracy pompy ciepła, kotła gazowego oraz innych współpracujących z nimi urządzeń.

Ogrzewanie hybyrydowe Immergas
Autor: Immergas
Nasi Partnerzy polecają