Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i czysty sposób ogrzewania domu

2017-02-14 10:15 Krzysztof Domagała
Ogrzewanie elektryczne
Autor: KOSPEL

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne. Jednak zarówno technologia kotłów elektrycznych, jak i technologia budowy domów, poszły mocno do przodu. Sprawia to, że ogrzewanie elektryczne często staje się bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem. Dowiedz się, jakie zalety ma kocioł elektryczny.

Ogrzewanie w budynku energooszczędnym

Dzisiejsze budynki nie potrzebują już tyle energii do ogrzewania co kiedyś. Przyczyniają się do tego coraz lepsze materiały budowlane oraz stosowanie grubszych warstw izolacji. Mają na to także wpływ zaostrzające się przepisy dotyczące izolacyjności cieplnej i efektywności energetycznej budynków. Dom energooszczędny charakteryzuje dodatkowo prosta bryła oraz duże przeszklenia, dzięki którym wnętrze jest dogrzewane przez słońce. W nowoczesnych domach zapotrzebowanie na energię jest na tyle niskie, że warto wziąć pod rozwagę możliwość ogrzewania kotłem elektrycznym.

Porównanie kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym
Autor: KOSPEL Porównanie kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym

Kocioł elektryczny a pompa ciepła

Ostatnio, do domów energooszczędnych, poleca się montaż pompy ciepła. Dzięki niej, można się cieszyć czystą i tanią energią odnawialną. Jest to jednak rozwiązanie nadal bardzo drogie w zakupie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. A gdy porównamy ze sobą koszty (montaż + eksploatacja) pompy ciepła i kotła elektrycznego, okaże się, że pompa zwróci się po bardzo długim czasie albo wcale (jeśli konieczne będzie jej serwisowanie).

Co wybrać zamiast ogrzewania gazem?

Kotły elektryczne sprawdzą się dobrze w budynkach bez dostępu do gazu. W domach, do których doprowadzenie przyłącza gazowego jest nieopłacalne, z reguły rozważa się montaż kotła na paliwo stałe. Owszem, ten sposób ogrzewania nie jest bardzo drogi, ale wymaga stałej obsługi. Paliwo trzeba uzupełniać, a kocioł co jakiś czas czyścić. Dodatkowo, w przypadku palenia węglem zanieczyszczamy powietrze w naszym najbliższym otoczeniu.

Kocioł elektryczny jest bezobsługowy. Co więcej, nie wymaga budowy komina ani pomieszczenia na kotłownię. Można go powiesić w dowolnym pomieszczeniu. Oczywiście, przy wytwarzaniu prądu, też emitowane są zanieczyszczenia, ale dzieje się to z dala od zabudowań. Ponadto, w elektrowniach spaliny są oczyszczane przez filtry, których nie uświadczymy w domowych kominach.

Piec elektryczny - dobry sposób ogrzewania domów sezonowych

Kotły elektryczne są dobrym i tanim sposobem na ogrzewanie domów, w których rzadko przebywamy. Dzięki pełnej automatyzacji, kocioł sam będzie utrzymywał temperaturę ponadzamrożeniową, używając do tego niewielkiej ilości energii. Dodatkowym atutem jest fakt, że producenci oferują również kotły sterowane przez internet. Umożliwia to sterowanie kotłem z dowolnego miejsca na świecie. Możemy zatem polecić kotłowi, aby się włączył i zaczął nagrzewać pomieszczenia na nasz przyjazd. Gdy już się zjawimy, w domu będzie ciepło i przytulnie.

Kocioł elektryczny współpraca z kominkiem lub kotłami na paliwo stałe

Funkcję podtrzymywania temperatury można wykorzystać także przy podłączeniu kotła elektrycznego do instalacji, w której używamy kotła na paliwo stałe. Dzięki temu, możemy wyjechać na dłuższy wyjazd bez ryzyka, że instalacja zamarznie. Ogrzewanie elektryczne będzie się załączać również wtedy, gdy nie będziemy mieli możliwości uzupełnienia paliwa w kotle.

Jak obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego?

Przy ogrzewaniu elektrycznym, korzystna będzie zmiana taryfy u swojego dostawcy energii. Najlepszym wyborem będą taryfy G12 lub G12w (weekendowa), w których, w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00, możemy korzystać z tańszego prądu.

Dobrą inwestycją jest także zbiornik buforowy, który będzie akumulował ciepło. Dzięki temu, możemy sprawić, że kocioł będzie pracował prawie wyłącznie wtedy, kiedy energia jest tańsza. Ciepło będzie gromadzone i oddawane później - w razie potrzeby.

Efektywność energetyczna kotłów elektrycznych

Przeglądając foldery producentów, możemy zauważyć, że kotły elektryczne mają najwyżej klasę efektywności energetycznej D. Może się to wydawać dziwne, skoro istnieją urządzenia o sprawności przekraczającej 99%. Dlaczego zatem przy tak wysokiej sprawności, kotły otrzymują tak niską klasę energetyczną?

Wynika to z dyrektywy unijnej, która powoduje, że na etykiecie efektywności energetycznej, kotły elektryczne mogą mieć sprawność nie wyższą niż 40%. Jednak użytkownik powinien zwracać uwagę na rzeczywiste parametry urządzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE