Po co anoda magnezowa jest potrzebna w podgrzewaczach wody? Kiedy konieczna jest jej wymiana?

2021-05-07 15:11
anoda magnezowa
Autor: Piotr Mastalerz Zasobnik c.w.u. współpracujący z kotłem jest wyposażony w anodę magnezową, która chroni go przed korozją

Anoda magnezowa stanowi zabezpieczenie antykorozyjne zbiorników, w których podgrzewana jest woda użytkowa. Aby spełniała swoje zadanie, trzeba ją systematycznie sprawdzać i wymieniać.

W domowych instalacjach ciepła woda użytkowa może być przygotowywana na różne sposoby. Często wybieranym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych są różnego rodzaju zbiorniki pojemnościowe. Można w nich magazynować określoną ilość wody, utrzymując zadaną jej temperaturę. Dzięki czemu są w stanie szybko dostarczyć duże ilości c.w.u., gdy domownicy mają taką potrzebę.

Gromadzenie wody w zbiorniku - choć zapewniające komfort użytkownikom, może powodować pewne kłopoty eksploatacyjne. Wewnętrzne ścianki zbiorników muszą być odporne na długotrwałe działanie wody, a w tym korozyjnego działania zawartych w niej jonów. Zbiorniki zwykle są stalowe, dlatego ich ścianki pokrywa się wysokiej jakości emaliami, na przykład emaliami ceramicznymi, które pełnią funkcje ochronne. Dodatkowym zabezpieczeniem antykorozyjnym jest montowanie wewnątrz zbiornika anoda magnezowa. Będzie ochroną w przypadku, gdy w emalii pojawią się nawet drobne nieszczelności lub ubytki.

Ogrzewanie wody w domu. Wybierz kocioł odpowiedni dla siebie

Zastosowanie anody magnezowej

Anody magnezowe montowane są fabrycznie w pojemnościowych urządzeniach do przygotowywania c.w.u. Będzie w nią wyposażony między innymi:

  • zasobnik c.w.u. do kotła jednofunkcyjnego
  • zbiornik warstwowy do kotła
  • wymiennik c.w.u do pompy ciepła
  • wymiennik c.w.u. biwalentny
  • zbiornik jedno- i dwuwężownicowy pracujący jako wymiennik c.w.u. oraz bufor c.o.
  • pojemnościowy ogrzewacz wody z grzałką elektryczną.

W urządzeniach może być zamontowana jedna anoda magnezowa, zwykle umieszcza się ją w górnej części urządzenia. W niektórych dużych wymiennikach montowane są dwie anody magnezowe – jedna w górnej, a druga w dolnej części zbiornika.

anoda magnezowa Galmet
Autor: materiały prasowe Galmet Niektóre wymienniki c.w.u. wyposażone są w dwie anody magnezowe. Takie rozwiązanie stosuje się w zbiornikach z dużymi wężownicami, współpracujące z pompami ciepła, Galmet

Jak działa anoda magnezowa

Jony magnezu łatwo wchodzą w reakcję z innymi jonami znajdującymi się w wodzie. Szybciej niż na przykład jony żelaza, które wchodzą w skład elementów stalowych. Dlatego – w uproszczeniu - umieszczenie w zbiorniku anody magnezowej spowoduje, że będzie ona szybciej korodowała niż powierzchnie stalowe, wychwytując w pierwszej kolejności tlen zawarty w wodzie. Wraz z upływem czasu anoda magnezowa ulega niszczeniu - korozji, ale na powierzchni wewnętrznej ścianek zbiornika c.w.u. lub wężownicy (o ile taka jest w zbiorniku) nie pojawi się korozja.

Rodzaje anod magnezowych

Anoda magnezowa może mieć postać pręta o średnicy 22-38 mm i długości 20 nawet do 90 cm. Jeden jej koniec może być zakończony zwykłym gwintem lub gwintem z zatyczką, w zależności od sposobu zamocowania w zbiorniku. Niekiedy anoda może stanowić komplet z grzałką elektryczną. Niektóre anody magnezowe mają wyprowadzony przewód masowy, który umożliwia sprawdzenie stopnia ich zużycia bez konieczności wyjmowania ze zbiornika.

Wśród anod magnezowych znajdziemy również anody łańcuchowe, składające się z mniejszych elementów połączonych ze sobą oczkami. Sprawdzą się one w miejscach z ograniczonym dostępem, w których trudno włożyć i wyjąć standardową anodę o długości kilkudziesięciu centymetrów.

anoda magnezowa Kospel
Autor: materiały prasowe Kospel Anody magnezowe montowane są fabrycznie. Ich regularna wymiana może być warunkiem uzyskania gwarancji na urządzenie, Kospel

Anoda magnezowa wymiana

Anoda magnezowa w kontakcie z wodą podlega zużyciu. Dlatego konieczne jest systematyczne jej wymienianie. Częstotliwość wymiany zależy przede wszystkim od jakości wody, zwykle następuje ono co 12-18 miesięcy, niektórzy producenci dopuszczają nawet 24 miesiące. Trzeba jednak wtedy przeprowadzać coroczne kontrole ich stanu.

Przeczytaj też:

Jak i gdzie wykonać badanie wody? Zanieczyszczenia, które szkodzą zdrowiu >>>

Sygnałem do konieczności wcześniejszej wymiany anody może być pojawiający się nieprzyjemny zapach wody użytkowej lub jej zabarwienie. Jeśli pomimo oczyszczenia podgrzewacza wody i przegrzania zbiornika do temperatury 70oC, nie poprawi się jakość wody, może być konieczna wcześniejsza wymiana anody magnezowej.

anoda magnezowa Galmet
Autor: materiały prasowe Galmet Montując zasobnik c.w.u. trzeba zapewnić miejsce na swobodne wymienianie anody

Anoda magnezowa: parametry i cena

Parametry, które trzeba znać, by kupić anodę magnezową odpowiednią do swojego urządzenia to jej długość i średnica oraz średnica gwintu, za pomocą którego jest montowana do zbiornika. Wymiary podawane są w mm, średnica gwintu podawana jest albo w calach, albo jako wymiar śruby np. M6 lub M8.

Anody kosztują od niecałych 30 do około 80 zł, wyposażone w korek ponad 200 zł. Anody łańcuchowe to wydatek od 40 zł do ponad 320 zł. Niektóre anody w komplecie z grzałką elektryczną, na przykład 1,5 kW - to wydatek 120-150 zł. Te z możliwością sprawdzenia ich zużycia (odizolowane) kosztują od około 90 do ponad 200 zł.

QUIZ Co wiesz o wodzie? Wydaje się proste, a wiele osób nie zdobywa nawet połowy

Pytanie 1 z 10
Chemiczna nazwa wody to?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.