Zanim kupisz nowy kocioł c.o. - wymiana starego kotła na kondensacyjny

2008-08-12 2:00

Kocioł c.o. musi być sprawny, ale jednocześnie dobrze, aby pozwalał tanio ogrzewać dom. Dlatego nowy kocioł centralnego ogrzewania w wielu przypadkach jest uzasadniony ekonomicznie. Czy kocioł kondensacyjny pozwoli realnie obniżyć koszty ogrzewania? Poznaj zasady wyboru nowego pieca c.o.

Wiszący kocioł gazowy, kondensacyjny
Autor: Andrzej Szandomirski Wiszący kocioł gazowy, kondensacyjny z zasobnikiem i naczyniem wzbiorczym

Jeśli uważasz, że twój obecny kocioł jest już wyeksploatowany lub nieekonomiczny, lepiej go wymienić, niż narażać się na ryzyko awarii. Powstaje wówczas pytanie: jaki piec wybrać?

Kocioł c.o. dobieramy tak, aby w pełni pokrył zapotrzebowanie na ciepło przy najniższej temperaturze zewnętrznej. W Polsce temperatura obliczeniowa ustalona doświadczalnie na podstawie wieloletnich obserwacji wynosi zimą od -16°C w okolicach nadmorskich do -24°C w górach i na Suwalszczyźnie. Jednak tak niska temperatura zdarza się bardzo rzadko – zaledwie przez kilka dni w roku, a czasem wcale. Przez większą część sezonu grzewczego temperatura waha się w okolicy 0°C.

Kocioł tradycyjny, czy kocioł kondensacyjny? Który wybrać?

Dobór odpowiedniego kotła

Średnie obciążenie cieplne kotła w ciągu roku wynosi zaledwie 30%. Porównując sprawność kotłów tradycyjnego i kotłów kondensacyjnego w funkcji obciążenia częściowego, łatwo zauważyć zalety tego drugiego.

Kocioł kondensacyjny ma tym lepszą sprawność, im mniej jest obciążony, dlatego można go nawet przewymiarować. To całkiem odwrotnie niż w przypadku kotła tradycyjnego, który uzyskuje maksymalną sprawność przy pełnym obciążeniu, więc przewymiarowanie go nie ma sensu, a nawet jest szkodliwe.

Przeczytaj też:

Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych >>>

Gdzie zainstalować nowy kocioł

Miejsce zależy od rodzaju paliwa, którym kocioł ma być zasilany. Jeśli jest nim gaz ziemny, mamy dużą swobodę w wyborze. Do niedawna – ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji i zagwarantowania bezpieczeństwa użytkowania – kotły montowano wyłącznie w oddzielnych pomieszczeniach.

Przeczytaj też:

Kotłownia w domu jednorodzinnym: wybieramy miejsce na kocioł >>>

Jednak wraz z rozwojem rynku kotłów z zamkniętą komorą spalania coraz częściej nowoczesne urządzenia grzewcze o estetycznym wyglądzie montuje się w pomieszczeniach użytkowych: łazienkach, kuchniach, przedpokojach. Na pewno nie należy instalować kotła w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi, bo awaria instalacji gazowej może zagrozić życiu domowników.

Uwaga! Kotły zasilane gazem cięższym od powietrza (propanem, propan-butanem) mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach, w których poziom podłogi znajduje się powyżej poziomu terenu, ponieważ w razie awarii gaz wypływający z instalacji zbiera się przy podłodze i grozi wybuchem.

warto wiedzieć

Podstawa do uzyskania gwarancji

Kupując kocioł c.o., dowiedzmy się, jakie są wymagania serwisowe w okresie gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Często podstawą do uzyskania gwarancji jest uruchomienie kotła przez autoryzowanego serwisanta, co jednocześnie zapewnia właściwą i bezpieczną pracę urządzenia.

Kondensacyjny kocioł gazowy  wiszący
Autor: Wiktor Greg Wiszący kondensacyjny kocioł gazowy

Wymiana starego pieca na kocioł kondensacyjny

Czy warto stary piec zastąpić kotłem kondensacyjnym? Zdecydowanie tak. Nawet w starych instalacjach projektowanych dla parametrów wody zasilającej i powrotnej 90/70°C do temperatury zewnętrznej około -5°C w gazowym kotle kondensacyjnym będzie zachodziło zjawisko kondensacji pary wodnej w spalinach, a temperatura wody powrotnej będzie niższa od punktu rosy wynoszącego 57°C. Przy tej temperaturze zewnętrznej kocioł jest obciążony w 65%. A ponieważ przez większą część sezonu grzewczego pracuje z 30-procentowym obciążeniem, jego zastosowanie przyniesie oszczędności w ilości spalonego paliwa.

Przeczytaj też:

Modernizacja czy wymiana instalacji grzewczej? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu >>>

Dodatkowo stare instalacje są często przewymiarowane i wyposażone w większe grzejniki, a co za tym idzie, pozwalają na utrzymanie wymaganej temperatury w pomieszczeniu przy niższej temperaturze wody zasilającej i powrotnej. Jeżeli dodatkowo w budynku ocieplono ściany i wymieniono stare okna, to zdecydowanie obniży się maksymalna temperatura wody powrotnej. W rezultacie tylko przez kilka dni w roku w kotle nie będzie zachodziło zjawisko kondensacji pary wodnej. Ale i tak ze względu na niską temperaturę odprowadzanych spalin będzie on miał wyższą sprawność w stosunku do kotła tradycyjnego. 

Wymieniając stary kocioł na nowy – kondensacyjny, nie można zapomnieć o wymianie lub modernizacji komina (na przykład przez wsunięcie do środka wkładu ze stali kwasoodpornej) na taki, który będzie odporny na niszczące działanie agresywnych skroplin.

Instalacja grzewcza w domu
Autor: Andrzej Szandomirski Modernizacja instalacji grzewczej w domu często wiąże się z wymianą kotła. Na zdjęciu stojący kocioł gazowy z zasobnikiem
ważne

Bezpieczeństwo użytkowania

Kotły dostępne w sprzedaży muszą mieć znak CE. Jest on gwarancją tego, że zostały zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający podczas prawidłowego użytkowania bezpieczne działanie. Informacja, czy kocioł ma CE, znajduje się na tabliczce znamionowej. Zgodnie z przepisami producent kotła jest zobowiązany wyposażyć go w:

  • instrukcję techniczną przeznaczoną dla instalującego urządzenie;
  • instrukcję użytkowania i konserwacji przeznaczoną dla użytkownika.

Na urządzeniach wprowadzanych do obrotu i ich opakowaniach znajdują się odpowiednie ostrzeżenia w języku polskim określające rodzaj paliwa (na przykład gaz ziemny, olej opałowy) i ograniczenia w użytkowaniu tych urządzeń (należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania dotyczące wentylacji pomieszczenia). 

Konserwacja i serwis kotła c.o.

Każdy kocioł wymaga okresowych przeglądów i konserwacji gwarantujących prawidłowe działanie przez długie lata. Wymiennik ciepła w kotle podczas normalnej pracy ulega zanieczyszczeniu produktami spalania. Są to sadze i osady siarczanowe, które działają agresywnie na ściany kotła. Powstała sadza podwyższa temperaturę spalin i obniża sprawność kotła. 

Zalecane jest czyszczenie kotła przynajmniej raz w roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W ramach przeglądu serwisant powinien sprawdzić:

  • czystość dysz palnika i wymiennika kotła;
  • napięcie zasilania kotła;
  • połączenia elektryczne zasilania i sterowania;
  • ustawienie urządzeń regulujących (na przykład termostatu, sterowników, itp.);
  • prawidłowość pracy palnika i jego regulację;
  • czystość filtra paliwa;
  • zapowietrzenie układu;
  • skład spalin.