Automatyczny biokominek i kominek gazowy w dobie Ekoprojektu (Ecodesign)
Wzrost świadomości w kwestii jakości powietrza sprawił, że korzystanie z kominków tradycyjnych przestało wpisywać się w nowe proekologiczne trendy. Spalanie drewna emituje cząstki stałe przyczyniające się do zanieczyszczenia powietrza i powstawania smogu. Coraz częściej dochodzi do zaostrzenia obowiązującego prawa. Przykładem może być Ekoprojekt wydany przez Parlament Europejski czy też uchwała antysmogowa, zgodnie z którą od 1 września 2019 r. w Krakowie wprowadzono całkowity zakaz stosowania paliw stałych, w tym kominków na drewno czy pellet. Z pomocą nadchodzą biokominki automatyczne oraz kominki gazowe, które gwarantują czyste spalanie.
Piece kominkowe (miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) od 1 stycznia 2022 r. będą musiały spełniać wymogi tak zwanego Ekoprojektu (Ecodesign), czyli dyrektywy unijnej mającej na celu polepszenie stanu powietrza przez zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej urządzeń grzewczych i zmniejszenie ilości emitowanych przez nie zanieczyszczeń (pyłów, tlenku węgla, tlenków azotu).
Czyste powietrze dzięki pełnemu spalaniu bioetanolu
Biokominki automatyczne oparte są na technologii spalania oparów (BEV). Występuje w nich tzw. pełne spalanie, czyli spalanie przy dostatecznej ilości tlenu. W przeciwieństwie do kominków spalających paliwa stałe, biokominek automatyczny nie zanieczyszcza powietrza szkodliwymi substancjami. Rozwiązanie całkowicie eliminuje powstawanie dymu, sadzy czy popiołu. Urządzenie nie wymaga podłączenia komina lub dodatkowego systemu wentylacji. W wyniku spalania całkowitego wydzielana jest jedynie para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla – porównywalna z ilością wydychaną przez dorosłego człowieka. Dodatkowo, zintegrowany z kominkiem czujnik CO2 kontroluje poziom dwutlenku węgla w nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach i wygasza płomień, zanim stężenie osiągnie niekorzystny poziom.
NIE PRZEGAP: Życie bez SMOGU: jak mieć ciepły dom i oddychać czystym powietrzem >>>
Wysokiej klasy biokominki automatyczne mają szereg czujników zapewniających bezpieczeństwo. Sygnały z nich trafiają do komputera, który wyłącza urządzenie w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, np. rozlania paliwa czy braku prądu. W pełni automatyczne biokominki nie wymagają czyszczenia, a ponadto oferują możliwość sterowania pilotem, smartfonem, a nawet współpracę z systemem inteligentnego domu.
Ekologiczne paliwo bezpieczne dla środowiska
Etanol to ekologiczne biopaliwo pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii pochodzenia roślinnego, takich jak ziemniaki i zboża. Podczas produkcji poddaje się go procesowi podwójnej rektyfikacji, czyli zaawansowanej destylacji, dzięki czemu otrzymane paliwo jest całkowicie ”czyste”. Warto zadbać o stosowanie wysokiej jakości bioetanolu, który jest bezbarwny i bezwonny w trakcie palenia. Jest on również w pełni biodegradowalny i ma neutralny wpływ na środowisko. Istnieją różne marki i szeroki wybór paliw bioetanolowych, dlatego wybierając paliwo do automatycznego biokominka dobrze jest zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiada.
Uważaj na biokominki słabej jakości
Na rynku są dostępne również biokominki manualne, których nie można uznać za w pełni ekologiczne. Ich użytkownicy często się skarżą na intensywny, przykry zapach etanolu powstający w trakcie spalania. Jest to wynik niedostatecznego dostępu tlenu do paleniska, co skutkuje niepełnym procesem spalania. To wina prostej konstrukcji biokominków manualnych. Takie urządzenie to tak naprawdę tylko metalowy zbiornik, do którego ręcznie nalewa się płynny etanol. Wraz z wypalaniem się paliwa jego poziom spada, a płomień chowa się pod powierzchnią paleniska, tym samym tracąc dostęp do tlenu. Przykry zapach to rezultat wypalania ciężkich frakcji alkoholu. Spalanie jest niecałkowite, przez co wydzielane są szkodliwe substancje - tlenek węgla oraz niespalone cząstki stałe (dym). W przeciwieństwie do biokominków automatycznych z technologią spalania oparów, w produktach manualnych płomień ma stały kontakt z płynnym paliwem, co w przypadku rozlania go grozi oparzeniami, a nawet pożarem.
Ekologiczne kominki z technologią gazową
Automatyczne kominki zasilane gazem naturalnym to kolejna przyjazna środowisku alternatywa. Gaz wykorzystywany jako paliwo jest bardziej wydajny i emituje znacznie mniej substancji szkodliwych oraz dwutlenku węgla niż paliwa stałe. Dyrektywa ErP wydana przez Parlament Europejski określa nowe, przyjazne środowisku standardy zużycia energii, na które wpływa konstrukcja urządzenia, emisja zanieczyszczeń oraz sprawność energetyczna urządzenia. Producenci mają obowiązek oznaczania kominków gazowych specjalną etykietą, która przedstawia efektywność danego produktu w skali od A do G. Na podstawie tej informacji, klient jest w stanie określić stopień oszczędności kominka, która przekłada się na poziom emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Wybierając nowy kominek, na pewno warto zwrócić uwagę na ten aspekt, ponieważ rozbieżność pomiędzy różnymi produktami i markami bywa bardzo duża.
Przeczytaj też: Kominek gazowy vs tradycyjny. Zalety kominków gazowych >>>
Automatyczne kominki gazowe wysokiej klasy są wyposażone w technologie, których zadaniem jest zredukowanie zużycia gazu poprzez jego efektywne spalanie. Przekładem jest funkcja Eco Flow, czyli tryb pozwalający określić zmiany wysokości płomienia w zadanym czasie. Przekłada się to na zmniejszenie zużycia gazu nawet do 40%. Ponadto, w ofercie niektórych firm znajdują się kominki z modułowymi palnikami, pozwalające wygasić część płomienia i zmniejszyć spalanie o połowę, bez znacznych strat w wyglądzie ognia.
Dbajmy o czyste powietrze
Nowe wymagania prawne wpływają na miliony gospodarstw domowych i budynków komercyjnych. Jednak, jak wiadomo, wprowadzone ograniczenia i zakazy nie zmuszają nas do rezygnacji z korzystania z kominka z prawdziwym ogniem.
Przeczytaj też:
Rynek oferuje ciekawe rozwiązania, które spełniają nowe standardy ekologiczne i nie przyczyniają się do pogorszenia stanu jakości powietrza. Zastąpienie tradycyjnego kominka na drewno automatycznym biokominkiem jest bardzo proste, bo dzięki temu, że nie jest do niego potrzebny komin, nie trzeba przy tym ingerować w strukturę budynku.