Opinia kominiarska. Kiedy jest potrzebna, co zawiera, kto może ją wystawić

2021-02-18 10:38

Podczas odbioru nowo zbudowanego domu potrzebna jest m.in. opinia kominiarska. Uprawniony kominiarz sprawdza stan przewodów kominowych oraz prawidłowość podłączenia do nich urządzeń grzewczych. Opinia kominiarska jest wystawiana i w innych sytuacjach. Zobaczmy kiedy i czego dotyczy.

Opinia kominiarska
Autor: Kalbar Opinia kominiarska to ocena prawidłowości systemów kominowych oraz podłączenia do nich urządzeń grzewczych

Opinia kominiarska to dokument wystawiany przez uprawnionego kominiarza po wykonaniu przeglądu kominów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych oraz podłączonych do nich urządzeń. Mistrz kominiarski przeprowadza dokładną kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych - ich rodzaj, przekrój i drożność. Przeprowadza pomiary ciągu kominowego. Dokonuje kontroli liczby i rodzaju urządzeń podłączonych do przewodów kominowych. Sprawdza kominy i elementy ich wyposażenia, takie jak nasady kominowe, ławy kominowe, drzwiczki i inne.

Zobaczmy, kiedy należy ubiegać się o opinię kominiarską, kto ją wystawia, jakie informacje musi zawierać.

Opinia kominiarska
Autor: Piotr Mastalerz Opinia kominiarska może być potrzebna w chwili uzyskiwania pozwolenia na budowę dotyczącego zmiany sposobu ogrzewania domu

Spis treści

  1. Kiedy jest potrzebna opinia kominiarska
  2. Co zawiera opinia kominiarska
  3. Podstawowe dane w opinii kominiarskiej
  4. Kto wystawia opinię kominiarską
Kominiarz radzi - czyszczenie komina i przeglądy

Kiedy jest potrzebna opinia kominiarska

O opinię kominiarską występuje się w następujących sytuacjach:

  • oddanie do użytku nowo zbudowanego domu,
  • zmiana w systemie grzewczym,
  • odbiór domu po zmianie w systemie grzewczym,
  • kupno lub sprzedaż domu,
  • wystąpienie szkód związanych z systemem grzewczym lub wentylacyjnym,
  • ubieganie się o odszkodowanie w razie szkód związanych z systemem grzewczym, np. pożaru komina lub pojawienia się czadu.

Opinia kominiarska jest potrzebna podczas odbioru nowego domu, a także w razie zmian w instalacji grzewczej podczas remontu lub modernizacji domu. Dobrze jest ją uzyskać na etapie planowania podłączenia nowych urządzeń grzewczych, ponieważ wykwalifikowany kominiarz oceni stan przewodów kominowych i określi możliwość podłączenia określonych urządzeń. W razie potrzeby wskaże sposób podłączenia nowego kotła, a jeśli będzie to konieczne, skoryguje błędne rozwiązania. Opinia kominiarska może być wymagana przez urząd w razie ubiegania się o pozwolenie na budowę np. nowej wewnętrznej instalacji gazowej w budynku, który wcześniej był ogrzewany z innego źródła. 

Opinię kominiarską potwierdzającą prawidłowość działania systemów kominowych i urządzeń grzewczych w kotłowni może przygotować osoba szykująca swój dom do sprzedaży. Ktoś chcący kupić dom z rynku wtórnego może zaś poprosić o jej dostarczenie.

Opinia kominiarska może być potrzebna w razie szkód lub zniszczenia domu w wyniku awarii w systemie grzewczym, np. pojawienia się czadu, pożaru w kotłowni, pożaru komina itp. Z pewnością będzie jej wymagał ubezpieczyciel, jeśli wystąpimy o odszkodowanie. Właściciel domu może ją wykorzystać, gdy do awarii doszło z winy wadliwego urządzenia grzewczego.

Opinia kominiarska
Autor: Kratki Gdy kupiliśmy stary dom lub mieszkanie w kamienicy, kominiarz w opinii określi możliwość podłączenia kominka, o którym marzymy

Co zawiera opinia kominiarska

Najważniejszym fragmentem opinii kominiarskiej jest udzielenie odpowiedzi na pytanie:

  • Jaki jest cel wystawienia opinii kominiarskiej?

Opinia kominiarska jest wystawiana po przeprowadzeniu oględzin urządzeń grzewczych i przewodów kominowych w celu:

  • wskazania miejsca na podłączenie,
  • ustalenia prawidłowości podłączenia,
  • ustalenia przyczyn wadliwego działania.

Wskazanie miejsca na podłączenie

Mistrz kominiarski opisuje usytuowanie i stan systemów kominowych: spalinowych, dymowych i wentylacyjnych. Jeśli chcemy w domu podłączyć nowe urządzenie grzewcze, np. kocioł gazowy zamiast kotła na paliwo stałe, wskazuje komin i miejsce do podłączenia nowego urządzenia. Jeśli chcemy w kupionym domu znaleźć miejsce na kominek, o którym marzymy, kominiarz sprawdzi istniejące przewody kominowe I, jeśli taki istnieje, wskaże wolny, do którego można będzie podłączyć kominek. Jeśli nie znajdzie wolnego przewodu kominowego odpowiedniej jakości, może podpowiedzieć alternatywne rozwiązanie.

Ustalenie prawidłowości podłączenia

Jeśli opinia kominiarska służy do oddania budynku, określa rodzaj istniejących urządzeń grzewczych lub wentylacyjnych, sposób ich podłączenia i funkcjonowanie. Wskazuje, co jest prawidłowe, a co nie działa, tak jak powinno. Na odwrocie opinii kominiarz wykonuje szkic budynku i usytuowania przewodów kominowych na dachu oraz we wnętrzu domu.

Jeśli opinia kominiarska jest pozytywna, można ją dołączyć do innych dokumentów składanych do nadzoru budowlanego w celu odebrania budynku. Jeśli stan istniejący jest nieprawidłowy, wskazuje sposób jego naprawy. Po dokonaniu proponowanych przez kominiarza rozwiązań należy zgłosić się do sprawdzenia prawidłowości wykonania i funkcjonowania urządzeń grzewczych i kominów.

Ustalenie przyczyn wadliwego działania

Jeśli w istniejącym systemie grzewczym albo wentylacyjnym doszło do awarii, np. dymi się z kotła lub nie działa wentylacja, nastąpiło odwrócenie ciągu, miał miejsce pożar w kotłowni albo wystąpiła inna szkoda związana z systemem grzewczym albo wentylacyjnym, wykwalifikowany mistrz kominiarski może określić jej przyczynę. Podobnie jak w wyżej opisanym przypadku opisze układ systemu kominowego, podłączenie urządzeń i wystawi opinię pozytywną lub wskaże błędy w instalacji. Przyczyną awarii może być też wadliwe działanie urządzeń grzewczych lub wentylacyjnych. Opinia kominiarska może mieć więc decydujące znaczenie w przypadku dochodzenia roszczeń reklamacyjnych lub odszkodowawczych.

Opinia kominiarska
Autor: Mariusz Bykowski Mistrz kominiarski w trakcie przeglądu sprawdza budowę i prawidłowość działania kominów

Podstawowe dane w opinii kominiarskiej

W opinii kominiarskiej należy wskazać miejsce i adres budynku, w którym dokonano ekspertyzy urządzeń grzewczo-kominowych oraz dane właściciela. Kolejną istotną informacją jest wymienienie uprawnionego mistrza kominiarskiego, który ją sporządził. W przeglądzie może uczestniczyć czeladnik kominiarski, którego również wymienia się w opinii.

Kto wystawia opinię kominiarską

Opinię kominiarską wystawia uprawniony mistrz kominiarski. Najlepiej korzystać z usług kominiarzy zrzeszonych w jednej z organizacji branżowych. Opinia jest wystawiana na druku, który może być oznaczony numerem, jeśli jest dokumentem ścisłego zarachowania w danej organizacji. Musi być zaopatrzona w pieczęć zakładu kominiarskiego oraz podpis i pieczęć uprawnionego mistrza kominiarskiego. Opinię wystawia się kilku egzemplarzach, najczęściej 2 – dla właściciela domu i do archiwum firmy kominiarskiej. Mogą zaistnieć sytuacje, że potrzebne będzie więcej egzemplarzy, np. jeśli będzie dotyczyć ona awarii wywołującej konieczność wymiany urządzeń na koszt producenta. Należy wymienić osoby lub instytucje, którym przekazano poszczególne egzemplarze.

Przeczytaj też:

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina: jak i kiedy zrobić >>>

Odbiór opinii kominiarskiej musi być pokwitowany przez właściciela domu (i odpowiednio innych adresatów, jeśli czynią to osobiście) poprzez złożenie daty i podpisu.

Opinia kominiarska jest ważna 1 rok.

Uwaga! Opinii kominiarskiej nie należy mylić z protokołem z okresowej kontroli przewodów kominowych.

Jaki komin

Pytanie 1 z 6
Czy komin musi być pionowy?