Montaż grzejnika. Jak prawidłowo zamontować grzejniki

2021-05-25 18:01

Montaż grzejnika: poradnik. W wodnej instalacji c.o. grzejniki przyłącza się do instalacji poprowadzonej w bruzdach ściennych lub w warstwach podłogi.

grzejniki
Autor: Michał Skorupski, stylizacja: Agnieszka Włodarczyk/Happy Place Wśród grzejników wybieranych do instalacji grzewczych w domach jednorodzinnych przeważają tradycyjne – płytowe lub członowe – wieszane na ścianach

Rury zasilającą i powrotną po doprowadzeniu w pobliże grzejnika wyprowadza się z podłogi lub ze ściany za grzejnikiem. Warto zostawić nieco dłuższe odcinki (będzie można je przyciąć na wymaganą długość po zawieszeniu grzejnika) i zaślepić je plastikowymi zatyczkami, aby podczas prowadzenia prac wykończeniowych nie dostały się do nich zanieczyszczenia. Nie od razu da się zamontować grzejnik. Wcześniej trzeba ostatecznie wykończyć ścianę, bo gdy zawiśnie na niej grzejnik, nie będzie to już możliwe.

Grzejnik kupuje się wraz z elementami koniecznymi do jego zamocowania – zwykle do ścian ceramicznych. Są to zawiesia kątowe lub szynowe oraz kołki rozporowe. Do przegród z betonu komórkowego albo szkieletowych potrzebne są inne akcesoria i należy je dokupić osobno.

Komfortowe ogrzewanie - kiedy podłogówka, kiedy grzejniki?
grzejniki
Autor: Andrzej Szandomirski Instalację do grzejników układa się w domu na etapie stanu surowego

Montaż grzejników stalowo płytowych

Grzejniki stalowe płytowe mają po bokach cztery króćce. Dwa służą do połączenia z instalacją poprowadzoną w sposób tradycyjny w ścianie lub po wierzchu, w trzecim znajduje się odpowietrznik, a czwarty jest fabrycznie zaślepiony. Modele grzejników z wbudowanym zespołem przyłączeniowym (oznaczone literą V lub CV) można podłączyć bezpośrednio do instalacji wyprowadzonej z podłogi. Do połączenia z instalacją wychodzącą ze ściany za grzejnikiem potrzebne są dodatkowe kształtki.

Grzejniki jednopłytowe z podłączeniem od dołu są standardowo produkowane jako prawe (z króćcami przyłączeniowymi z prawej strony grzejnika) lub lewe (z króćcami po lewej stronie).

Dzięki tak zwanym uchwytom szelkowym grzejnik dwu- lub trzypłytowy z podłączeniem bocznym staje się uniwersalny i można do niego doprowadzić instalację z prawej lub lewej strony.

Grzejniki trzypłytowe mają podejście usytuowane niesymetrycznie w stosunku do grubości. Aby zachować tę samą odległość płyty czołowej grzejników od ściany, do prawych trzeba przygotować gałązki o innej długości niż do lewych.

Dostępne są też grzejniki z podłączeniem na środku. One także mają wkładkę zaworową, do której trzeba jedynie dokupić głowicę.

Grzejniki dłuższe niż 2 m albo o stosunku długości do wysokości większym niż 4:1 należy podłączyć do instalacji w sposób tak zwany krzyżowy (zasilanie do górnego króćca z jednej strony grzejnika, powrót do dolnego ze strony przeciwnej), żeby równomiernie grzały.

grzejniki
Autor: Andrzej T. Papliński Rury giętkie, ze zwoju, w otulinach izolacyjnych albo peszlu najczęściej prowadzi się warstwach podłogi

Montaż grzejnika aluminiowego

Grzejniki aluminiowe składają się z elementów (członów). Elementy są ze sobą skręcane (standardowo po dziesięć), więc ich liczbę można łatwo zwiększyć lub zmniejszyć, choć lepiej tego nie robić samodzielnie, lecz zamówić od razu grzejniki o potrzebnej liczbie członów. Rozłączanie i ponowne łączenie modułów może doprowadzić do ich uszkodzenia i rozszczelnienia.

Grzejniki mają króćce przyłączeniowe z boku u góry (zasilenie) i u dołu (powrót) albo u dołu. Przyłącze dolne może być prawe lub lewe, proste albo kątowe. Wybór odpowiedniego wariantu pozwala łatwo zamontować grzejnik do instalacji niezależnie od sposobu jej wyprowadzenia ze ściany.

Przeczytaj też:

Podłączenie grzejnika od dołu - jak to zrobić >>>

W miejscach styku grzejnika z elementami instalacji (rurami, armaturą) z innych metali, zwłaszcza z miedzi, zaleca się umieszczanie przekładek teflonowych zapobiegających powstawaniu ognisk korozji elektrochemicznej na styku dwóch metali. Najlepiej nie montować ich w instalacjach z miedzi, mimo że producenci dopuszczają taką możliwość.

grzejniki
Autor: Mariusz Bykowski

Montaż grzejnika drabinkowego

Grzejniki drabinkowe montuje się podobnie jak płytowe lub członowe. Pionowe kolektory tych grzejników są zakończone czterema króćcami przyłączeniowymi. Dwa z nich są przeznaczone do połączenia z instalacją c.o., w trzeci wkręca się odpowietrznik, w czwarty – zaślepkę. Aby efektywność grzejnika była możliwie największa, przewody zasilający i powrotny nie powinny być podłączone do tego samego kolektora. Podłączenie do dwóch dolnych króćców zmniejszy moc grzejnika o mniej więcej 10% w stosunku do wartości katalogowej.

Sprawdź też:

Odpowietrzanie grzejników - instrukcja krok po kroku >>>

Do połączenia grzejnika z instalacją można użyć zaworu przyłączeniowego lancowego (z rurką nurnikową). Wtedy przewody zasilający i powrotny mogą być wyprowadzone ze ściany za grzejnikiem jeden obok drugiego. W niektórych grzejnikach przyłącze znajduje się w środku dolnego poziomego kolektora.

Grzejniki drabinkowe mogą mieć fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny i wtedy wystarczy dokupić do niego głowicę. Większość grzejników nie ma jednak takiego zaworu, więc trzeba go dokupić i wkręcić w jeden z czterech króćców grzejnika.

grzejniki
Autor: Andrzej Szandomirski Do instalacji wychodzącej z podłogi lub ze ściany pod grzejnikiem odpowiednie są grzejniki z tak zwanym podłączeniem dolnym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.