Maty kapilarne (kapilary) – budowa, działanie i zastosowanie

2020-08-24 13:30

Maty kapilarne (kapilary) to alternatywny sposób na ogrzewanie lub chłodzenie domu. Układa się je pod tynkiem (rzadziej pod posadzką), więc są niewidoczne, a działają.

Maty kapilarne
Autor: Hennlich Maty kapilarne równomiernie nagrzewają lub chłodzą pomieszczenie

Maty kapilarne (kapilary) są wykorzystywane w systemach ogrzewania lub chłodzenia płaszczyznowego. Mogą być zainstalowane na suficie i ścianach, a także w podłodze. Zaletą tego rozwiązania jest równomierne promieniowanie ciepłego lub chłodnego powietrza. Do zasilania mat kapilarnych wykorzystuje się niskotemperaturowe źródła ciepła, np. pompy ciepła lub kondensacyjne kotły gazowe. Maty kapilarne mogą być zastosowane w każdym domu, zarówno nowym, jak i remontowanym. Dzięki nim w pomieszczeniach nie ma tradycyjnych grzejników, więc można je swobodnie zaaranżować. Sprawdzą się również w starych domach, zabytkowych kamienicach, gdzie może być problem ze znalezieniem przestrzeni potrzebnej do przystosowania istniejącej substancji budowlanej do wymogów nowoczesnych technologii.

Maty kapilarne
Autor: Wienerberger Maty kapilarne przymocowane do stropu podczas budowy domu

Spis treści

  1. Jak są zbudowane maty kapilarne
  2. Jak działają kapilary
  3. Maty kapilarne to nowoczesny system
  4. Gdzie zastosować maty kapilarne

Jak są zbudowane maty kapilarne

Maty kapilarne są cienkie i lekkie. To sieć rurek o niewielkim przekroju (kapilar), przez które przepływa woda. Rurki są gęsto i równomiernie zamocowane do elastycznej siatki z tworzywa. Kapilary są wykonane z tworzywa sztucznego (zwykle polipropylenu). Mają średnicę wewnętrzną tylko 3 mm, ale są ustawione gęsto, w odległości 1 cm od siebie. Na 1 m2 maty znajduje się mniej więcej 100 m rurek z wodą. Ciężar 1 m2 maty kapilarnej napełnionej wodą to mniej niż 1 kg.

System kapilar w matach jest szczelny i trwały, odporny na korozję. Ma właściwości samoodpowietrzające się.

Maty kapilarne
Autor: Hennlich Zaletą mat kapilarnych jest duża powierzchnia czynna, ponieważ kapilary są gęsto upakowane obok siebie

Jak działają kapilary

Przez cienkie rurki przepływa woda o odpowiedniej temperaturze. Stanowi ona czynnik grzewczy (lub chłodniczy), który wypromieniowuje energię cieplną na zewnątrz. W zależności od potrzeb woda zasilająca kapilary ma temperaturę 25-30oC (grzanie) lub 16-18oC (chłodzenie). System kapilar szybko nagrzewa albo chłodzi pomieszczenie, ponieważ warstwa, jaką jest przykryty, jest nieduża – zaledwie 1 cm tynku lub około 2 cm wylewki na podłodze. Dzięki temu bezwładność systemu jest mniejsza niż w przypadku podłogówki. Już po 15-20 minutach od włączenia można zaobserwować różnicę temperatury w pomieszczeniu z matami kapilarnymi na ścianach.

Maty kapilarne
Autor: Hennlich Maty kapilarne przykrywa się cienką warstwą tynku

Maty kapilarne to nowoczesny system

Maty kapilarne mocuje się w odcinkach, które łączy się z zastosowaniem rozdzielaczy. Dobrze jest, żeby poszczególne odcinki mat (obiegi wodne) miały taką samą albo zbliżoną powierzchnię. Do sterowania ogrzewaniem lub chłodzeniem za pomocą mat kapilarnych wykorzystuje się elektrozawory mocowane na rozdzielaczach, czujniki temperatury, termostaty, układy regulacji pogodowej. Stanowią one nowoczesne systemy, które można obsługiwać przewodowo lub bezprzewodowo, również za pomocą komputera lub smartfona.

Maty kapilarne
Autor: Hennlich Montaż mat kapilarnych jest bardzo prosty

Gdzie zastosować maty kapilarne

Maty kapilarne są cienkie i płaskie, więc nie wymagają specjalnych przestrzeni montażowych. Bardzo łatwo i szybko mocuje się je na wielkich powierzchniach. Maty kapilarne można zainstalować na tradycyjnie wznoszonych ścianach i sufitach, stropach betonowych, zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych i innych. Można je przykryć każdym rodzajem tynku albo wylewki.

Przeczytaj też:

Ogrzewanie sufitowe: jak działa i kiedy się sprawdzi >>>

Kapilary są elastyczne, więc można je wykorzystać w miejscach kłopotliwych do zabudowy, a także do ocieplenia. Z ich wykorzystaniem zrobimy na przykład ogrzewanie na skomplikowanych skosach na poddaszu. Takie miejsca często bywają mostkami cieplnymi, gdy nie zostaną starannie osłonięte termoizolacją. Dzięki matom kapilarnym można uniknąć tego problemu. Maty kapilarne można ułożyć również na powierzchniach zaokrąglonych, we wnękach, w narożnikach.

Maty kapilarne
Autor: Hennlich Maty kapilarne mogą być też ułożone pod posadzką
Wodne ogrzewanie podłogowe: plusy i minusy

Ponieważ są lekkie i wystarczy je przykryć cienką warstwą tynku, taki system ogrzewania można wykorzystać w sytuacjach remontowych, tam gdzie nie można na przykład zbytnio obciążać konstrukcji.

Ogrzewanie podłogowe

Pytanie 1 z 6
Ogrzewanie podłogowe można zainstalować:
Nasi Partnerzy polecają