Energia elektryczna dla domu. Czy w Polsce może zabraknąć prądu?

2015-02-20 15:41

Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez prądu? W dzisiejszych czasach jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej nie tylko w codziennym życiu. Energię elektryczną wykorzystują również wszystkie gałęzie przemysłowe oraz rolnictwo. Tymczasem, jeśli Polska nie wprowadzi zmian w sposobie pozyskiwania energii, możemy zostać postawieni twarzą w twarz z opisaną sytuacją. Wyczerpanie się nieodnawialnych źródeł energii spowoduje znaczne zwiększenie ceny za prąd a nawet całkowite odcięcie energii. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Elektrownia węglowa
Autor: Marek Halter Podstawowym surowcem energetycznym w Polsce jest węgiel kamienny, stanowi on blisko 41% wytwarzanej energii oraz węgiel brunatny — dostarcza około 35% energii

Skąd prąd?

Węgiel kamienny i brunatny to największe zasoby surowcowe Polski, a na ich wydobyciu opiera się energetyka cieplna. Oznacza to, że Polska jest ciągle uzależniona od wyczerpywalnych surowców energetycznych — kopalin, których zasoby mogą się skończyć. Według prowadzonych badań geologicznych, wydobycie węgla kamiennego ustanie się za 50 lat. Polska energetyka oparta jest na węglu, jednak ilość produkowanej z niego energii nie zaspokaja krajowych potrzeb, dlatego w produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się również ropę naftową i gaz ziemny oraz – niestety w niewielkim jeszcze stopniu - alternatywne źródła energii. Dużo problemów wynika z faktu, że większość światowych zasobów energii pochodzi z regionów szczególnie narażonych na ryzyko wystąpienia konfliktów, które gwałtownie wpływają na ceny surowców i mogą zagrozić nawet całkowitym odcięciem eksportu prądu z danego rejonu.

Alternatywne źródła energii

Rozwiązaniem tych problemów jest rozwijanie alternatywnych źródeł energii, za którymi przemawiają niskie koszty pozyskiwania energii, uzyskiwanie tzw. czystej energii, która nie wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze oraz duże moce produkcyjne - odnawialna forma energii zapewnia ciągłość produkcji. – mówi David Vlnka, Członek Zarządu Energie 2. Alternatywnymi źródłami energii mogą być energia słoneczna, energia wiatrowa, geotermalna, wodna i energia biomasy. Takie formy energii są ekologiczne dla środowiska przyrodniczego, gdyż czerpią moc z naturalnych zasobów Ziemi, trzeba tylko odpowiednio je eksploatować. Poza tym trzeba inwestować w nowoczesne technologie, takie jak energetyka jądrowa.

Przykład idzie z Islandii

Naukowcy szacują stopniowe odchodzenie od produkcji energii z tradycyjnych źródeł na korzyść źródeł alternatywnych, jednak między innymi z powodu ciągle jeszcze małej świadomości ekologicznej i wiedzy o możliwościach, jakie dają alternatywne źródła energii, w Polsce nadal udział energii ze źródeł odnawialnych wynosi raptem ok. 11 %. Wynik ten nie jest jeszcze satysfakcjonujący, zwłaszcza gdy porównamy się z niedoścignioną w tej kategorii Islandią, gdzie aż 99% energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Islandia jest dowodem na to, że kraj może być „czysty energetycznie” i samowystarczalny. Czy Polsce uda się kiedyś osiągnąć taki poziom?

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Energie 2

Nasi Partnerzy polecają