Systemy fotowoltaiczne – dobry czas na domową elektrownię

2021-07-15 8:11 Materiał sponsorowany
Panele fotowoltaiczne BMI
Autor: BMI Braas

Określenie „domowa elektrownia” wydaje się być dziś zrozumiałe dla każdego, kto planuje lub posiada własny dom. Globalna polityka w zakresie lepszego i większego wykorzystania naturalnych źródeł energii plus świadomość kwot, jakie wydajemy na rachunki za pobór energii elektrycznej, coraz częściej skłania nas – użytkowników do podjęcia decyzji o inwestycji w system fotowoltaiczny.

Coraz nowocześniejsze rozwiązania w zakresie systemów fotowoltaicznych sprawiają, że panele stanowiące część całego systemu „domowej elektrowni” przestają być „koniecznym dodatkiem” do dachu, ale stają się jego integralną częścią, idealnie wkomponowaną i podkreślającą nowoczesny charakter budynku. Z tego powodu dekarze stają się ważnym partnerem ekspertów od instalacji systemów fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne BMI
Autor: BMI Braas

- Systemy fotowoltaiczne będą w ciągu najbliższych lat standardowym produktem montowanym na dachach – mówi Paweł Szpila, właściciel firmy Szpila Dachy z Polanicy Zdrój, uczestnik programu SUPERDEKARZ. - To efekt kilku czynników – po pierwsze, cena instalacji znacząco spadła w ciągu ostatnich 2 lat, po drugie, rośnie cena energii elektrycznej. Oznacza to szybszy zwrot z inwestycji. Kolejnym argumentem jest większa świadomość ekologiczna zarówno inwestorów indywidualnych, jak i komercyjnych. Na przykład montaż systemów fotowoltaicznych w hotelach czy pensjonatach podyktowany jest chęcią redukcji wydatków na prąd w perspektywie lat, ale także potwierdzeniem proekologicznej działalności, którą chętnie wykorzystuje się w marketingu firm.

Według Pawła Szpili wyraźnie widać, że osoby planujące budowę domu zebrały wiedzę na temat korzyści z fotowoltaiki i chcą wykonać jej montaż już w trakcie budowy dachu, nie zaś na dachu gotowym, jak bywało w minionych latach. Sam ma bardzo dobre doświadczenie z instalacją systemów marki Braas.

Panele fotowoltaiczne BMI
Autor: BMI Braas

Fotowoltaika - jak to działa?

Systemy fotowoltaiczne pozwalają na przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą można wykorzystać na potrzeby m.in. gospodarstw domowych oraz budynków usługowych. To jedna z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania energii - nie emituje hałasów ani żadnych szkodliwych dla środowiska substancji. Zasadę działania systemu fotowoltaicznego w gospodarstwie domowym przedstawia ilustracja.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną uzależnione jest od wielu czynników takich jak: ilość osób zamieszkujących gospodarstwo domowe czy też liczba i rodzaj zamontowanych urządzeń elektrycznych. W praktyce dla gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez rodzinę 3-4 osobową najczęściej stosowane są instalacje o mocy od 5 do 7 kWp.

Panele fotowoltaiczne BMI
Autor: BMI Braas

- W przypadku budynków już istniejących zapotrzebowanie na energię można oszacować na podstawie rocznego zużycia energii. W przypadku nowych budynków obliczenie zapotrzebowania na energię jest nieco bardziej skomplikowane i dlatego najlepiej obliczenie mocy zlecić profesjonaliście - projektantowi instalacji elektrycznych – tłumaczy Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego BMI Group.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE