Zmiana stropu: kiedy jest możliwa? Przeprojektowanie stropu

2018-10-08 16:22

Jeżeli nie odpowiada nam strop, który przewidziano w projekcie budowlanym, i chcemy dokonać zamiany stropu na innym, trzeba zamówić adaptację projektu. Zmiana rodzaju stropu jest istotną zmianą konstrukcyjną i czasami stwarza konieczność przeprojektowania wielu elementów.

wykonanie stropu gęstożebrowego
Autor: Piotr Mastalerz Technologię wykonania stropu wybiera się zazwyczaj przed zamawianiem projektu

Nawet gdy nie zmienia się rodzaju stropu, bo był strop gęstożebrowy, i dalej chcemy mieć taki, lecz innego typu, to także trzeba to uzgodnić z projektantem. Inny rodzaj pustaków może się wiązać z innym rozkładem belek, wpłynąć na zmianę wysokości stropu, jego ciężaru i nośności. Takie zmiany mogą być korzystne, a nawet konieczne, jeśli na przykład planuje się inne usytuowanie ścian działowych.

Zmiana rozkładu belek stropowych może jednak skutkować tym, że duże fragmenty stropu trzeba będzie wykonać jako monolityczne. Zmian w konstrukcji stropu nie można dokonywać samodzielnie. Projektant ze znajomością różnych rozwiązań ma większą swobodę podczas adaptacji projektu. Może dobrać strop o niestandardowym rozstawie belek, który pasuje do nowego rozkładu.

strop gęstożebrowy
Autor: Piotr Mastalerz Monolityczne wypełninia podnoszą koszt wykonania stropu gęstożebrowego, ale wokół otworu na schody są często nieuniknione
Zatrudniasz fachowca? Sprawdź, czy znasz określenia często używane przez budowlańców i hydraulików
Pytanie 1 z 10
Waserwaga

Korzystna zmiana stropu

Zmiany stropu mogą być korzystne w sytuacji, gdy dom wyposaża się na przykład w instalacje, które trzeba osłonić sufitem podwieszanym. Jeżeli nie są one uwzględnione w projekcie, pomieszczenia mogą się okazać zbyt niskie i wtedy warto „odchudzić” konstrukcję stropu. Na przykład fragment stropu gęstożebrowego wykonać w formie płyty grubości 14 cm (zamiast 24 cm). W tym celu jako wypełnienie stosuje się najniższe pustaki (nawet 8-centymetrowe), a nad nimi robi 6-centymetrową zbrojoną płytę nadbetonu, która zapewnia nośność stropu.

Sprawdź też:

Czasami zmiana stropu może wynikać z konieczności wyrównania poziomu sąsiadujących konstrukcji (na przykład stropu z balkonem czy tarasem, na których ma być układane ocieplenie). Jeśli poziom jest zbyt wysoki, można zastosować niższe pustaki, a jeżeli trzeba go podwyższyć – specjalne płaskie nakładki. Zawsze trzeba się kierować zasadą, że zmieniając rodzaj stropu, nie można zmniejszyć jego nośności. Gdy nie da się przerobić stropu na wystarczająco wytrzymały, trzeba zamówić belki z mocniejszym zbrojeniem, które przenoszą większe obciążenia.

Sprawdź też:

wiązary dachowe
Autor: Andrzej Dawyniak Wiązary dachowe ustawia się jeden obok drugiego w rozstawie 80-150 cm. W większym odstępie wtedy, gdy dolny pas wiązarów tworzy strop pod poddaszem nieużytkowym

Zmiana stropu czy rezygnacja z niego

Są sytuacje, że zamiast zmieniać rodzaj stropu, można z niego zrezygnować. Można to rozważyć w domu z poddaszem nieużytkowym. Wszystko zależy od tego, czy pod dachem chcemy wygospodarować strych, czy przestrzeń ta ma być całkowicie bezużyteczna. Jednak zawsze można zrezygnować z budowy stropu betonowego lub gęstożebrowego i zastąpić go lekkim stropem drewnianym. Jeśli dach ma być oparty bezpośrednio na stropie, wtedy zamiast budować osobno strop i później więźbę, można zastąpić je konstrukcją typu „2 w 1” – wiązarami kratowymi. Ich dolny pas tworzy konstrukcję stropu nad ostatnią kondygnacją. To na pewno tańsze rozwiązanie niż budowa stropu, ale trzeba pamiętać, że typowe wiązary do poddaszy nieużytkowych uniemożliwią później adaptację poddasza.

WIDEO: jakie są zalety stropu żelbetowego? Jak go wykonać?

Jakie ma zalety i jak wykonać strop żelbetowy
Pozostałe podkategorie