Stopnie blokowe – szybki sposób na piękne schody zewnętrzne
Stopnie blokowe to prefabrykaty betonowe albo kamienne przeznaczone do wykonywania schodów zewnętrznych. Mają kształt bloku odpowiadającego wielkością typowym rozmiarom stopni schodowych. Wystarczy ułożyć je na przygotowanej podkonstrukcji - i schody gotowe!
Stopnie blokowe pozwalają szybko wykonać schody wejściowe do domu, prowadzące na taras albo schody na ścieżce ogrodowej. Mają postać długiego prostopadłościanu o niedużej wysokości (zwykle 15 cm) i sporej szerokości (30-35 cm). Schody z nich zbudowane będą bardzo wygodne. Żeby wejść na taras po takich schodach, nie trzeba będzie stawiać wysokich kroków. Na szerokiej płaszczyźnie stopni łatwo postawić stopę.
Schody wykonane ze stopni blokowych są bardzo trwałe i łatwe w obsłudze. Nie wymagają większych zabiegów konserwacyjnych poza okresowym myciem i ewentualnie impregnacją, jeśli zaleca ją producent stopni. Nie trzeba mozolnie wykonywać okładziny z płytek ceramicznych lub kamiennych mocowanych klejem i nie grozi nam ich odpadanie po latach oraz konieczność ponownego wykańczania schodów zewnętrznych.
Stopnie blokowe betonowe
Są wykonywane z betonu pełnego wibroprasowanego, często barwionego w masie, z dodatkiem szlachetnych kruszyw skalnych, żeby poprawić ich wygląd i upodobnić do materiałów naturalnych. Jako dodatek są stosowane kruszywa granitowe, bazaltowe, dolomitowe, marmurowe, piaskowcowe. Stopnie można kupić w całej palecie kolorów – od jasnych beży, przez szarości, po granat, a nawet czerń. Powierzchnia stopni może być gładka, szlifowana lub śrutowana, żeby zapewnić antypoślizgowość. Front stopni może być gładki lub łupany jak kamień naturalny.
Stopnie blokowe kamienne
To odpowiednio obrobione bloki skalne o wymiarach dostosowanych do wygodnych rozmiarów schodów. Najpopularniejsze są stopnie o wielkości takiej samej jak z betonu. Długość stopni kamiennych można zamówić według potrzeb. Wiele firm kamieniarskich oferuje różną wysokość stopni, np. 12, 14, 15, 16, 17, a nawet 18 cm.
Przeczytaj też:
Najwięcej jest stopni blokowych kamiennych wykonywanych z popularnego i łatwo dostępnego w Polsce granitu w kolorze szarym z ciemniejszym uziarnieniem. Granit może mieć także kolory z palety czerwieni lub brązów. Powierzchnia stopni może być gładka albo płomieniowana, szczotkowana lub groszkowana, żeby nadać jej antypoślizgowość. Z piaskowca i wapieni wykonuje się stopnie blokowe o powierzchni szlifowanej oraz o powierzchni łupanej - typowe do ogrodów. Mają one wybarwienie w kolorach ziemi.
Stopnie blokowe: dodatkowe akcesoria
Na zamówienie mogą być przygotowane stopnie z listwami antypoślizgowymi, paskami ledowymi lub innym rodzajem przygotowania miejsca na oświetlenie stopni. W stopniach kamiennych mogą być wydrążone otwory do osadzenia balustrady.
Stopnie blokowe: wymiary i kształty
Najpopularniejsze są proste stopnie blokowe o wymiarach 100 x 35 x 15 cm, ale są też dostępne elementy o wymiarach 120 x 35 x 15 cm lub 160 x 40 x 15 cm. Na rynku znajdziemy też stopnie półokrągłe, owalne, kanciaste – pozwalające wykonać schody w kształcie połowy okręgu, pięciokąta lub sześciokąta. W razie potrzeby stopnie z betonu lub kamienia można docinać. Stopnie blokowe można również zamówić na konkretny wymiar.
Stopnie blokowe: jak kupować
Kupując stopnie blokowe zawsze trzeba się upewnić, czego dotyczy cena. Jedni producenci podają ją w metrach kwadratowych, inni – w bieżących. Stopnie blokowe są sprzedawane na sztuki. Bywa więc i tak, że podana cena dotyczy 1 elementu. Ponieważ są to elementy wielkogabarytowe i ciężkie, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą za transport. Wygodnym rozwiązaniem może być zamówienie stopni blokowych wraz z wykonaniem usługi montażu schodów.
Montaż schodów z gotowych stopni na podbudowie ziemnej
Montaż schodów z gotowych stopni nie jest bardzo trudny, można wykonać go samodzielnie. Potrzebne są tylko silne osoby do przenoszenia i układania elementów. Najczęściej przygotowuje się podbudowę ziemną z utwardzonego kruszywa łamanego o grubości 20-30 cm. Na nim można wykonać konstrukcję schodów z półsuchego chudego betonu (klasy C12/B10). W wyższych realizacjach złożonych z co najmniej 4-5 schodów dobrze jest na froncie pod pierwszym stopniem wykonać fundament stabilizujący całość konstrukcji. Niskie schodki złożone z 2-3 elementów można ułożyć bezpośrednio na dobrze wyrównanym i ubitym podłożu gruntowym.
Układając stopnie na podbudowie, trzeba pamiętać, żeby zachodziły one na siebie 2-3 cm. Styk poszczególnych elementów trzeba wypełnić uszczelniaczem poliuretanowym lub silikonem, tak żeby woda nie podciekała w głąb konstrukcji.
Robiąc podbudowę pod schody z gotowych stopni, należy przewidzieć spadek stopni (1-2%), tak żeby woda spływała z nich na zewnątrz.
Montaż schodów z gotowych stopni na podkonstrukcji metalowej
Stopnie blokowe można też zamocować na podkonstrukcji wykonanej z kształtowników metalowych. Zależnie od wysokości stopni i rozstawu elementów konstrukcji, powstaną wtedy schody ażurowe lub pełne. Stopnie mogą być zamocowane wkrętami do podkonstrukcji od spodu.