Schody zewnętrzne do domu. Co zamiast schodów żelbetowych?
Najpopularniejszy pomysł na schody zewnętrzne do domu to konstrukcja z betonu obłożona płytkami. Zamiast schodów żelbetowych można zbudować schody zewnętrzne metalowe, z kostki brukowej lub zamówić schody prefabrykowane.
Schody do domu w większości przypadków są projektowane jako konstrukcja betonowa, którą zwykle wykańcza się płytkami ceramicznymi. Masz jeszcze kilka rozwiązań do wyboru, dobrych zwłaszcza wtedy, gdy zależy ci na czasie. Bardzo szybko można wykonać schody na konstrukcji ziemnej, tak jak układa się nawierzchnię przed domem. Tak można zbudować stopnie wejściowe, gdy różnica poziomów nie przekracza 60-70 cm. Ciekawym rozwiązaniem są również schody zewnętrzne metalowe, które mogą stanowić oryginalną ozdobę nowoczesnego domu. W ofercie producentów materiałów budowlanych znajdują się także gotowe elementy, z których można złożyć schody.
Schody zewnętrzne z kostki brukowej
Do budowy schodów zewnętrznych nadają się betonowe kostki lub płytki brukowe, cegły klinkierowe, elementy z kamienia naturalnego. Dobrze jest wybrać taką kolekcję, która obejmuje także elementy na tyle duże, żeby mogły posłużyć jako pionowe podstopnice. Jest tak wiele elementów murowych i nawierzchniowych, które możesz wykorzystać do budowy schodów, że bez trudu je skomponujesz. Budując takie schody pamiętaj o ich antypoślizgowości. Najlepiej jest więc wybierać materiały o fakturowanej, strukturalnej powierzchni, na przykład elementy betonowe pokryte drobnym kruszywem. Płyty z kamienia naturalnego powinny być łupane lub mieć powierzchnię płomieniowaną.
Budowa schodów z kostki
Żeby zbudować schody zewnętrzne na konstrukcji ziemnej, trzeba splantować teren na nie przeznaczony, wysypać drobny tłuczeń i starannie go ubić. Następnie za pomocą poziomnicy należy określić poziom poszczególnych stopni i podestu. Każdy stopień i podest muszą być ograniczone obrzeżem, które pełni funkcję podstopnicy i określa wysokość stopnia. Dlatego w tym miejscu trzeba zamontować elementy nieco wyższe, na przykład palisady, obrzeża, płytki ustawione na sztorc. Obrzeże mocuje się w zaprawie murarskiej. Rodzaj zaprawy należy dostosować do używanego materiału nawierzchniowego. Tę kwestię trzeba dokładnie sprawdzić i ewentualnie skonsultować z producentem kostki czy płytek. Do kostki betonowej można użyć zwykłej zaprawy cementowej. Bruk klinkierowy wymaga zastosowania zaprawy do klinkieru. Niektóre rodzaje kamienia naturalnego, zwłaszcza te mogące ulec przebarwieniom, muszą być układane na białej zaprawie do kamienia.
Podbudowa pod stopnie
Przestrzeń pod stopniami i podestem wypełnia się piaskiem lub grubszym kruszywem i piaskiem. Podbudowę należy układać warstwami grubości 10-15 cm i zagęszczać ubijarką lub zlewając wodą. Schody na konstrukcji ziemnej nie powinny być zbyt wysokie, najwyżej 4-5 stopni. Im będą wyższe, tym mocniejszej podbudowy wymagają.
Schody zewnętrzne metalowe
Schody zewnętrzne metalowe przyjeżdżają do odbiorcy jako gotowe elementy, należy je tylko skręcić. Na budowie nie robi się korekty wymiarów elementów, więc wykonawcy przeprowadzają w warsztacie montaż próbny, zanim konstrukcja pojedzie do klienta lub do lakierni. Konstrukcja schodów może być wykonana ze stali kwasoodpornej, jednak ze względu na wysoki koszt tego materiału częściej wybierana jest zwykła stal węglowa. W przypadku schodów zewnętrznych musi być ona perfekcyjnie zabezpieczona przed korozją. Najpewniejszym sposobem jest cynkowanie ogniowe. Prawidłowo wykonana powłoka zabezpieczy schody na długie lata. Tańszym rozwiązaniem są schody polakierowane proszkowo lub natryskowo na dowolny kolor.
Ażurowa konstrukcja schodów zewnętrznych
Schody zewnętrzne stalowe najczęściej robi się jako lekkie, ażurowe konstrukcje bez podstopnic. Mogą to być schody o konstrukcji policzkowej lub samonośnej. Wymiar profili konstrukcyjnych na słupki lub belki nośne zależy od wielkości schodów. Stopnie można wykonać z blachy ryflowanej lub kratki pomostowej. Aluminiowa blacha ryflowana jest dość tania i pasuje do nowoczesnego budownictwa. Kratka pomostowa ocynkowana to bardzo trwały materiał, ale ten sprawdzi się w nowoczesnych domach o charakterze industrialnym. Schody stalowe można wykończyć innymi materiałami na stopnie – drewnem, kamieniem naturalnym, płytkami betonowymi. Wtedy stopnie składają się ze stalowej ramki konstrukcyjnej, najczęściej zaginanej blachy ocynkowanej o grubości 4 mm.
Fundament pod schody metalowe
Są one dość lekkie, ale słupki lub inne elementy dźwigające konstrukcję powinny stać na stopach fundamentowych. Można je wykonać z betonu układanego w punktowych wykopach. Znacznie szybciej i prościej jest zakopać w wyznaczonych miejscach bloczki fundamentowe. Gdy umieścisz je poniżej poziomu gruntu, później pod ażurowymi schodami można na przykład wysiać trawnik lub wysypać żwir.
Schody zewnętrzne prefabrykowane
Schody zewnętrzne prefabrykaty są przygotowywane na wymiar. To jednak wydłuża czas realizacji zamówienia i podnosi jego koszty. Z gotowych elementów z betonu lub klinkieru zbudujesz schody ażurowe lub pełne. Ażurowe tworzą prefabrykowane belki wspornikowe, na których układa się betonowe stopnie. Na takiej konstrukcji można też zamocować stopnie dowolnego rodzaju, na przykład deski drewniane czy płyty granitu. Schody pełne to konstrukcja rozłożona na kilka poziomów odpowiadających poszczególnym stopniom plus podest. Żeby obniżyć i tak duży ciężar, w środku są puste. Najczęściej składają się z 1-2 stopni i podestu, czyli mają wysokość do 50-60 cm. W wypadku bardzo dużych elementów należy się liczyć z koniecznością wynajęcia dźwigu lub samochodu z HDS-em.
Montaż schodów prefabrykowanych
Zależnie od rodzaju gotowych schodów fundament powinien znajdować się pod najniższym stopniem albo w miejscu oparcia całej konstrukcji. Jego rozmiary określa producent. Są uzależnione od wielkości schodów. Najlepiej, gdy jest wykonany jako monolityczna konstrukcja betonowa. Aby przyspieszyć pracę, można zastosować bloczki fundamentowe wymurowane na zaprawie betonowej. Wielu producentów betonowych kostek brukowych lub elementów z kamienia oferuje gotowe bloki schodowe. Są to elementy wielkowymiarowe, o długości co najmniej 60 cm, a często dłuższe niż 1 m. Bloki mają szerokość 40-45 cm i wysokość 10-15 cm, czyli same stanowią kolejne stopnie schodów. Są także płyty kątowe, które służą jako okładzina jednocześnie stopnia i podstopnicy.