Stropy prefabrykowane. Zalety i wady stropów płytowych

2020-04-01 20:45

Płyty kanałowe, płyty żerańskie, płyty strunobetonowe - takie nazwy noszą wielkie elementy stropowe zamawiane w wytwórniach. Ich użycie to najszybsza droga do zbudowania solidnego stropu. Kosztują nieco więcej niż stropy gęstożebrowe, ale w wielu przypadkach warto rozważyć ich zakup. Zobacz kiedy się opłacają, sprawdź ile kosztują, przyjrzyj się ich montażowi.

Płyty kanałowe
Autor: BETARD Budowa stropów prefabrykowanych, powstających z płyt kanałowych, to propozycja dla wszystkich, którzy cenią czas. Szybciej i prościej się już nie da

Kiedyś, 50-80 lat temu, budowa stropu zaczynała się od zbijania deskowania. Taką drewnianą, w miarę szczelną platformę podpierał gęsty las drewnianych stempli. Na deskach układano zbrojenie i lano tam beton. Można też było ustawić na deskowaniu wypełnienie z pustaków Akermana lub cegieł (strop Kleina) i po zrobieniu zbrojenia zatopić je w betonie. Wszystko to trwało bardzo długo, wymagało zużycia sporej ilości drewna i było bardzo pracochłonne. Na szczęście technologia poczyniła ogromny krok w przód. Teraz na jeden strop zamiast setek drobnych elementów wystarczy kilkanaście płyt. Zużycie drewna szalunkowego spadło o 80%, a zbrojenie konieczne jest tylko w kilku miejscach.

Szybki montaż prefabrykowanych elementów
Autor: KONBET POZNAŃ Montaż stropu z wielkich płyt zajmuje kilka godzin, a wraz z betonowaniem wieńca – nie więcej niż dwa dni. Tymczasem zanim gotowy będzie strop gęstożebrowy, minie 4-5 dni, a na żelbetowy poczekasz nawet do tygodnia. Co więcej, oba te stropy wymagają około 20-dniowej przerwy, aby beton osiągnął oczekiwaną wytrzymałość

Duże płyty kanałowe

Powstają z betonu zwykłego – to płyty typu S, zwane też żerańskimi, lub sprężonego (strunobetonu) – to płyty typu SPK (w nomenklaturze europejskiej – HCU). Ze względu na podłużne równoległe otwory mające obniżyć ciężar jedne i drugie nazywa się płytami kanałowymi. Płyty S mają grubość 20, 22, 24, 26,5, 30, 32 i 34 cm. Ich szerokość wynosi 0,9, 1,2 lub 1,5 m. Długość mieści się w przedziale 2,2-7,8 m, ze stopniowaniem co 30 cm. Można zamówić płyty S z wbudowanym żebrem rozdzielczym, wzdłuż którego bezpiecznie stanie nawet ciężka ściana.

Płyty SPK są solidniejsze i pozwalają na osiągnięcie większych rozpiętości – ponad 20 m. Powstają z betonu C40/50 i wysokiej klasy stali zbrojeniowej. Mają grubość 15, 16, 20, 26, 31, 40 albo nawet 50 cm. Zazwyczaj długość takich płyt nie przekracza 15 m, a najpopularniejszy zakres to 2,4-7,2 m, ze stopniowaniem co 30 cm. Ich szerokość standardowo wynosi 120 cm. Ciężar stropów płytowych jest niebagatelny – około 250 kg/m2, ale może nawet osiągnąć 450 kg/m2. Płyty standardowo są prostokątne, lecz można zażyczyć sobie elementy dociętych po skosie lub w inny sposób. Łatwo dzięki temu dostosować ich kształt do potrzeb wynikających z formy budynku. Oferowane są też płyty z wycięciami na kominy bądź piony instalacyjne.

Płyty typu Smart
Autor: FABRYKA STROPÓW Płyty Smart to mniejsza i lżejsza odmiana strunobetonowych płyt kanałowych

Płyty Smart

Do domów jednorodzinnych nie zawsze potrzebne są płyty w rozmiarze XXL. Czasem wystarczyłyby mniejsze i lżejsze. Producenci doskonale to wiedzą i wprowadzili do oferty pomniejszone modele płyt kanałowych. To płyty strunobetonowe typu Smart. Ich szerokość wynosi 60 cm i tym samym odpowiada rozstawowi belek w stropie gęstożebrowym. Długość sięga 9 m, a grubość to 15 lub 20 cm. Do budowy stropu panelowego Smart nie potrzeba dużego dźwigu, wystarczy tak zwany HDS zainstalowany na ciężarówce dowożącej materiał. To nieraz duże ułatwienie. Jest to możliwe, ponieważ ciężar 1 m2 takiego stropu nie przekracza 300 kg.

>>> Sprawdź też: ile kosztuje strop prefabrykowany

Płyty z betonu komórkowego

Prefabrykowane płyty stropowe znajdziesz też w ofercie producentów betonu komórkowego. Mają szerokość od 25 do 75 cm. Długość mieści się w zakresie od 1 do 8 m. Można je wykonać w dowolnej długości pośredniej, najpopularniejsza to 6 m. Dostępne są w grubościach 15, 20, 24, 25 i 30 cm. Płyty mają dobrą izolacyjność termiczną. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ jest stosunkowo niski i wynosi 0,14 W/(m.K). To bardzo istotna informacja, bowiem jeśli taki strop ma oddzielać pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego (na przykład garaż od ulokowanej nad nim sypialni), można go zaizolować cieńszą warstwą wełny mineralnej lub styropianu. To nie wszystko, ponieważ gdy płyta albo kilka płyt mają być wysunięte poza obrys budynku, aby utworzyć konstrukcję balkonu, wtedy na ich styku ze ścianami zewnętrznymi nie powstanie mostek termiczny, który jest trudny do uniknięcia w przypadku balkonowych płyt żelbetowych.

Budowa stropu z płyt z betonu komórkowego
Autor: YTONG Montaż płyt z betonu komórkowego przebiega niemal identycznie jak płyt kanałowych. Ułatwiają go pióra i wpusty w podłużnych krawędziach. Pozwalają dokładnie spasować ze sobą sąsiednie płyty. W fabryce można też płyty docinać

Jak zamówić strop prefabrykowany?

Nic prostszego. Trzeba się zjawić w punkcie sprzedaży z projektem. Firmy mają oprogramowanie pozwalające dobrać liczbę oraz rozmiary płyt i zaplanować ich rozmieszczenie. Klient otrzymuje kosztorys. Po dokonaniu wpłaty pozostaje zarezerwować dogodny termin i czekać. Odpada szukanie wykonawców, wynajmowanie ciężarówki, która dowiezie materiał, oraz kupowanie desek i wynajmowanie regulowanych stalowych stempli. Cena obejmuje również transport, rozładunek i montaż.

Bez nadbetonu
Autor: Mariusz Bykowski Płyty kanałowe nie wymagają robienia betonowej nadlewki, co zmniejsza ich ciężar i znacznie skraca czas robót. Beton potrzebny jest tylko do wypełnienia spoin między płytami i wykonania wieńca wokół ścian zewnętrznych

Zalety stropów prefabrykowanych

Do zakupu stropowych płyt prefabrykowanych zachęcają:

  • szybkość i wygoda ich montażu;
  • znikome zużycie drewna na szalunki (tylko na deskowanie wieńców i podciągów przy otworach);
  • brak konstrukcji podpierającej budowanej ze stempli;
  • mniejsze zużycie betonu, bo nie robi się tak zwanej nadlewki;
  • wysokie parametry akustyczne płyt;
  • duża zdolność akumulacji ciepła;
  • możliwość montażu także w zimie;
  • dowolność w rozmieszczaniu ścian działowych na stropie – w trakcie budowy i remontów.
  • możliwość uzyskania gładkiego sufitu łatwiejszego do wykończenia tynkiem.

Zasady budowy stropów płytowych

Montaż płyt prefabrykowanych przebiega szybko i sprawnie, w oparciu o projekt montażowy dostarczony przez producenta. Murarze powinni wcześniej starannie wyrównać z wierzchu ściany i żelbetowe podciągi zaprawą cementową. Dźwig unosi płyty i ustawia je na właściwych miejscach, a robotnicy koordynują ten proces, pilnując, żeby były dobrze do siebie dosunięte. Minimalna głębokość ich oparcia wynosi, zależnie od rodzaju płyt, od 5 do 12 cm. Płyty kanałowe typu S wymagają też wzajemnego połączenia. W wycięciach przygotowanych przy ich dłuższych krawędziach znajdują się pętle, w których umieszcza się metalowe elementy, po czym skręca je śrubami. Nie dotyczy to pozostałych typów płyt stropowych. Po obwodzie stropu przygotowuje się deskowanie wieńca, które po zazbrojeniu jest wypełniane betonem. Trafia on również w szczeliny między płytami stropowymi. Przed zabetonowaniem szczelin między płytami typu S i płytami z betonu komórkowego trzeba tam umieścić zbrojenie w formie prętów stalowych średnicy 8 mm. Nie wymagają tego stropy z płyt strunobetonowych. W przypadku stropów płytowych nie jest natomiast konieczna betonowa nadlewka zwana nadbetonem. Daje to dodatkową oszczędność materiału i czasu.

Zbrojenie i betonowanie szczelin między płytami
Autor: Andrzej T. Papliński Zbrojenie i betonowanie szczelin ma zapobiec klawiszowaniu płyt po ich ułożeniu. Zjawisko takie spowodowałoby pojawienie się pęknięć na otynkowanym suficie i w wylewce podłogowej

Koszt stropów prefabrykowanych

Strop z płyt strunobetonowych grubości 15 cm – 198-210 zł/m2 - dźwig i robocizna w cenie.

Strop płytowy z betonu komórkowego grubości 15 cm – 230-240 zł/m2 - dźwig i robocizna w cenie.

Strop Smart grubości 15 cm – 120-160 zł/m2 - dźwig i robocizna w cenie.

Strop z płyt kanałowych (żerańskich) 15 cm – 100-130 zł/m2 - dźwig i robocizna w cenie.

Koszt ułożenia stropu płytowego - 12-16 zł/m2

Koszt wynajęcia dźwigu (z operatorem) - 80 zł/h

Strop w 2 godziny! Strop SMART z lekkich płyt panelowych
Pozostałe podkategorie