Czy można zmienić ściany dwuwarstwowe na jednowarstwowe w projekcie?

2021-12-01 19:12

Przed decyzją o zmianie w projekcie ścian dwuwarstwowych na jednowarstwowe, warto rozważyć, co można zyskać, a co stracić. Należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt materiałów ściennych, ale także wydatki, jakie tej zmianie towarzyszą.

zmiana grubości ściany
Autor: Tomasz Rybarczyk Rodzaj materiałów murowych i ich gabaryty są określone w projekcie. Bywa jednak, że inwestor decyduje się na inne rozwiązanie, zgodnie ze swoimi preferencjami

Rodzajów ścian zewnętrznych wykonanych w technologii tradycyjnej może być wiele. Rozwiązaniem, które najczęściej jest przyjmowane w projektach domów – zarówno katalogowych, jak i indywidualnych – są ściany dwuwarstwowe, czyli mury grubości 24-25 cm z ociepleniem zewnętrznym. Najpopularniejszym materiałem murowym na ściany dwuwarstwowe są bloczki z betonu komórkowego (24 cm) i pustaki ceramiczne (25 cm). Zależnie od typu tych elementów (a przede wszystkim od tolerancji wymiarowej, z jaką są produkowane) mury są zaprojektowane z cienkimi lub tradycyjnymi spoinami. Mury te opiera się zazwyczaj na ścianach fundamentowych z bloczków betonowych o podobnej grubości, ale również na żelbetowej płycie fundamentowej. Zewnętrzna powierzchnia murów nadziemnych jest zlicowana ze ścianą fundamentową albo boczną płaszczyzną płyty fundamentowej. Czasem wysokość kondygnacji odpowiada wielokrotności wysokości elementów murowych, ale nie jest to regułą. Osie konstrukcyjne budynku zazwyczaj przebiegają w osi elementów murowych.

Zmian w projekcie domu dotyczących ścian może być wiele. Przyjrzyjmy się jednak tylko tym co do muru w ścianach zewnętrznych: na czym polegają, jakie konsekwencje powodują dla konstrukcji budynku, a także jakie bariery można przy tym napotkać. Poniżej opisujemy zmianę ściany dwuwarstwowej na jednowarstwową. Nie opisujemy zmiany warstwy konstrukcyjnej ściany z 24 cm na 25 cm i odwrotnie, ponieważ są to zmiany drobne i mieszczą się w zakresie dokładności wymiarowej wykonania konstrukcji murowych. Chociaż organ nadzoru budowlanego wymaga, by takie zmiany były naniesione w projekcie wszędzie tam, gdzie są podane wymiary warstwy konstrukcyjnej ściany.

Budowa bez błędów: dom z betonu komórkowego

Ściana jednowarstwowa zamiast dwuwarstwowej

Zamiana ściany dwuwarstwowej na jednowarstwową jest dosyć dużą zmianą technologiczną. Ścianę jednowarstwową można wymurować z bloczków z betonu komórkowego (szerokości 42 lub 48 cm) i pustaków z ceramiki poryzowanej z wypełnieniem z wełny mineralnej (szerokości 44 cm). Tego rodzaju zmiana jest korzystna dla konstrukcji murowej, ponieważ jest bardziej krępa, a mury mniej wytężone. Szerokie ściany zapewniają więcej miejsca na oparcie stropu, umożliwiają wykonanie elementów konstrukcyjnych o większych przekrojach.

Przeczytaj też: Uszkodzenia ścian z betonu komórkowego: przyczyny i naprawa

I choć ściany jednowarstwowe są dosyć grube i nie potrzebują warstwy ocieplenia, to wszystkie elementy żelbetowe – wieńce, słupy wzmacniające – trzeba ocieplić od strony elewacji, by nie stały się mostkami termicznymi. Nie sprawia to kłopotów, bo mogą one mieć takie same przekroje jak w ścianie grubości 24 lub 25 cm albo nieznacznie większe. Najważniejsze, by były budowane systemowo. Ściany jednowarstwowe muszą być murowane na zaprawę do cienkich spoin albo łączone klejem poliuretanowym. Żeby mury były jednorodne termicznie, należy stosować nadproża i inne elementy systemowe.

wielkość elementów murowych a zużycie zaprawy
Autor: Andrzej Szandomirski Zmiana materiału oraz grubości murów zazwyczaj wpływa na inne zużycie zaprawy. Do wzniesienia szerszych murów, a także tych zbudowanych z mniejszych elementów potrzeba jej więcej. Jednak gdy wybierze się materiał lekki o większych gabarytach, mur może mieć mniej spoin

Zmienić trzeba też fundamenty

Aby móc wymurować grube ściany jednowarstwowe zamiast dwuwarstwowych, konieczne jest poszerzenie ścian fundamentowych – z 24 na 38 cm. Można je wymurować z takich samych betonowych bloczków fundamentowych, lecz ustawionych poprzecznie. Poszerzyć należy również ławy fundamentowe. Zanim rozpocznie się budowanie, należy odpowiednio wytyczyć osie konstrukcyjne budynku.

tradycyjne fundamenty pod ściany murowane
Autor: Andrzej Szandomirski Murowane ściany nadziemnych kondygnacji najczęściej są oparte na tradycyjnym fundamencie - ławach i ścianach z bloczków betonowych. Ich grubość jest zaprojektowana z uwzględnieniem grubości murów nadziemnych
Murowanie ścian na płycie fundamentowej
Autor: Piotr Mastalerz Gdy ściany opiera się na płycie fundamentowej, decyzja o zmianie grubości muru może być podjęta niemal w ostatniej chwili, oczywiście po sprawdzeniu wszystkich jej konsekwencji

Zmiana ściany dwuwarstwowej na jednowarstwową: koszty budowy

Przy zamianie ściany dwuwarstwowej na jednowarstwową musimy ponieść wydatki na zwiększenie grubości fundamentów, pogrubienie ścian fundamentowych, grubsze elementy murowe, większe zużycie zaprawy. Jednak odpadają koszty materiałów potrzebnych na ocieplenie murów, a także wydatki związanie z ich ułożeniem. W efekcie może się okazać, że ściany jednowarstwowe będą rozwiązaniem o podobnych kosztach albo nawet niższych niż przyjęte pierwotnie ściany dwuwarstwowe.

Skutki zmian warstwy konstrukcyjnej w ścianach zewnętrznych

W porównaniu z ścianą dwuwarstwową z warstwą konstrukcyjną grubości 24 lub 25 cm

Elementy konstrukcji budynku Ściany jednowarstwowe
Posadowienie/ fundament Należy poszerzyć
Ściany fundamentowe Należy poszerzyć
Zaprawa murarska Należy zastosować zaprawę do cienkich spoin lub klej poliuretanowy. Zwiększone zużycie
Elementy nośne w murze (belki, trzpienie) Zwiększone przekroje, zwiększona nośność
Wieńce Zwiększony przekrój, większa nośność, nieznacznie większe zużycie stali na szersze strzemiona
Konstrukcja stropu Zwiększona długość odparcia stropu
Konstrukcja dachu Mogą być potrzebne nieznacznie dłuższe elementy więźby
żelbetowe wzmocnienia w ścianie murowanej
Autor: Tomasz Rybarczyk Położenie żelbetowych wzmocnień w ścianach murowanych oraz ich przekrój wynikają z projektu konstrukcyjnego. Gdy zapada decyzja o zmianie materiału murowego, zawsze trzeba sprawdzić, czy i one nie wymagają zmian

Dowiedz się więcej o stanie surowym otwartym. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.

Nasi Partnerzy polecają