Wymiana okien połaciowych na poddaszu. Wygrana w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem"

2021-11-02 15:33 Materiał sponsorowany

Poddasze w domu pana Daniela, w położonym niedaleko Krakowa Nowym Wiśniczu, po zamontowaniu okien dachowych będzie świetnym punktem widokowym. Ze wzniesienia roztacza się bowiem piękny widok na góry i leżący opodal słynny wiśnicki zamek. Będzie to możliwe dzięki wygranej w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem” i nowym oknom dachowym Fakro.

Montaż okien dachowych na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz Ciemne dotąd klitki, przedzielone wielkim kominem, teraz od rana do zmierzchu rozświetlać będą promienie słońca

Do domu pana Daniela jedzie się serpentyną stromo pnących się dróg. Z każdym kilometrem krajobraz odsłania swoje uroki. Będąc już na miejscu, można godzinami spoglądać na okolicę otoczoną wzgórzami, nie doznając znużenia. Budynek, choć do nowych już nie należy (rok budowy 1977), jest pięknie położony na łagodnym zboczu, z którego można podziwiać naturalną pocztówkę z Pogórza Wiśnickiego. Najlepszą perspektywę zapewniałyby okna na poddaszu, ale do tej pory pełniło ono jedynie funkcję przestronnej graciarni. Życie rodzinne tętniło na parterze zamieszkanym przez pana Daniela, jego żonę, dwójkę dzieci i teściów.

Niezagospodarowany metraż pod dachem kusił coraz bardziej, aż w końcu zapadła decyzja o jego gruntownym remoncie, którego kluczowym elementem miał być montaż okien połaciowych. Dobrą okazją do przyśpieszenia realizacji śmiałego planu okazał się konkurs „Czyste powietrze z Muratorem”. Pan Daniel wysłał zgłoszenie i po kilku miesiącach okazało się, że to w jego dachu fachowa ekipa zamontuje komplet nowoczesnych okien marki Fakro.

Wymiana okien dachowych FAKRO: nagroda w konkursie Czyste Powietrze z Muratorem 2021

Przygotowanie poddasza do remontu

Gdy pan Daniel miał już wygraną w kieszeni, trzeba było zająć się przygotowaniem poddasza do sporego remontu, bowiem okna będą tu tylko preludium. Właściciele zaimpregnowali więc więźbę dachową i ułożyli od środka membranę dachową, której standardy góralskiego budownictwa nie przewidywały, kiedy dom był wznoszony. Konieczne okazało się też dokupienie dwóch arkuszy blachy dachowej, najlepiej identycznych z tymi, którymi wykończono połacie. Wymagało to przeprowadzenia skrupulatnego śledztwa, gdyż jej model pochodził z lat 90. i zachodziło poważne ryzyko, że nie jest już produkowany. Szczęście jednak dopisało panu Danielowi i udało się trafić na skład budowlany sprzedający jeszcze taki sam produkt.

Ustalenie liczby i rodzaju okien, jakie mają być w dachu

Zanim do Nowego Wiśnicza przybyli wykonawcy rekomendowani przez producenta okien, zawitał tu jego doradca techniczny i wspólnie z właścicielami ustalił liczbę i rodzaje okien, jakie mają być w dachu. Zdecydowano, że będzie ich sześć ‒ dwie pary utworzą zespolenia, jedno wystąpi solo, a jedno doświetli przyszłą łazienkę. 

GALERIA: montaż okien dachowych krok po kroku - zobacz jak wyglądały prace

Zdaniem eksperta

Uszczelnianie okna, gdy poddasze nie jest ocieplone

Przystępując do prac remontowych na poddaszu, należy pamiętać, że okno to fragment dachu, przez który ucieka więcej ciepła niż przez inne jego elementy. Zastosowanie okien o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych pomaga utrzymać ciepło w pomieszczeniach pod skosami. Montując okno, musimy zadbać o jego odpowiednią szczelność termiczną, gdyż przerwy w izolacji oznaczają powstanie mostków cieplnych i wyziębienie obszarów wokół okna.

Firma FAKRO oferuje specjalne akcesoria montażowe, jak na przykład zestaw izolacyjny XDP, służący do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej i paroprzepuszczalnej wokół okna. Składa się on ze specjalnie przygotowanego materiału izolacyjnego z naturalnej wełny owczej oraz kołnierza paroprzepuszczalnego, który chroni wełnę przed zawilgoceniem.

Bardzo ważne jest również docieplenie ościeżnicy okna powyżej poziomu łat. W tym celu stosujemy uniwersalny kołnierz uszczelniający EHV – AT Thermo, który na całym swoim obwodzie ma dodatkową termoizolację o grubości 22 mm. Jest to doskonałe systemowe rozwiązanie gwarantujące szczelne i „ciepłe” połączenie okna z połacią.

Wybierając systemowe rozwiązania oferowane przez FAKRO, mamy pewność, że nasze okna będą szczelnie i prawidłowo zamontowane. Właśnie w taki sposób zostały zamontowane okna w domu pana Daniela – naszego zwycięzcy w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”. Poddasze i dach są jeszcze niewykończone i brak tam ocieplenia. Po wykonaniu termoizolacji dachu od wewnątrz powinno się zastosować kołnierz XDS wokół okna, który ochroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem. Dzięki zastosowaniu systemowych rozwiązań okna dachowe będą służyły przez długie lata. Wykańczając poddasze, chcąc uniknąć zjawiska kondensacji, należy pamiętać o odpowiednim wykonaniu szpalet wokół okna dachowego. Ważne jest, aby dolna była zrobiona prostopadle do podłogi, a górna równolegle. Takie ułożenie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wokół okna.

Dodatkowo zamontowanie pod oknem grzejnika spowoduje, że ciepłe powietrze będzie opływać okno, osuszając je. Należy jednak pamiętać, że gdy nie zachowamy tych zaleceń lub zastosujemy parapet pod oknem dachowym, cyrkulacja powietrza nie będzie wystarczająca i może być przyczyną wystąpienia zjawiska kondensacji.

Piotr Michalik, Kierownik Zespołu ds. Technicznej Obsługi Szkoleń

Nowe okna dachowe na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to początek żmudnej drogi do pełnej termomodernizacji. Pan Daniel zamierza jeszcze ocieplić ściany oraz uszczelnić i zaizolować termicznie fundamenty

Planujesz remont poddasza? Zainspiruj się i poszerz swoją wiedzę!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie