Pustak kominowy: materiały i ceny. Komin szybko i dobrze zbudowany

2020-12-30 12:59
Pustaki kominowe
Autor: Heluz Pustaki kominowe pozwalają szybko wznosić przewody kominowe różnego rodzaju, np. spalinowe, w środku których jest wkład otoczony izolacją

Pustak kominowy to sposób na szybkie wybudowanie nowoczesnego komina. Z jakiego materiału wybrać pustaki na komin spalinowy, dymowy lub wentylacyjny? Poradnik.

Kiedyś kominy budowało się z cegły. Teraz technologia kominowa jest bardziej skomplikowana. W kominach spalinowych montuje się wkłady odpowiednie do rodzaju zastosowanych urządzeń grzewczych i temperatury spalin. Ze względów bezpieczeństwa pożarowego wymagają one obudowania. Taką obudowę można wznieść z pustaków kominowych. Z kolei kominy wentylacyjne lub dymowe mogą być samoistne, bez wkładu. Tworzą je więc tylko pustaki wymurowane jeden na drugim.

Pustaki kominowe
Autor: Firend Pustak kominowy z przewodem spalinowym i wentylacyjnym. Wymiary 50 x 36 cm, wysokość 24 cm. Cena 28,50 zł

Spis treści

 1. Dlaczego pustaki kominowe
 2. Pustak kominowy: wymogi techniczne
 3. Z jakiego materiału pustaki kominowe
 4. Rodzaje pustaków kominowych
 5. Pustaki kominowe spalinowe i dymowe
 6. Pustak kominowy wentylacyjny
 7. Pustak kominowy cena
Pustaki kominowe
Autor: Leier Klasyczny pustak ceramiczny na kominy wentylacyjne o średnicy 16 cm. Wymiary 18,8 x 18,8 cm, wysokość 22 cm. Cena 5 zł

Dlaczego pustaki kominowe

Murowanie i spoinowanie kominów z cegły jest mozolne i czasochłonne. Znacznie szybciej można je wznieść z gotowych pustaków kominowych. Taki komin jest znacznie lżejszy i zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny. Pustaki kominowe mają wymiary odpowiednie do wymogów zapisanych w przepisach budowlanych dotyczących wielkości przekroju kominów o różnym przeznaczeniu.

Znajdziemy pustaki do wykonania komina o 1 kanale spalinowym lub wentylacyjnym i takie wielokanałowe – wentylacyjne lub łączące funkcją spalinową z wentylacyjną. Mają one grube ścianki. W narożnikach znajdują się otwory, w które można wstawić pręty zbrojeniowe. Wysokość pustaków kominowych to 20-24,5 cm zależnie od rodzaju. Do wykonania 1 m komina potrzeba 4-5 elementów.

Bezpieczny komin spalinowy. Budowa komina zgodnie z zasadami
Pustaki kominowe
Autor: Janar Pojedynczy pustak spalinowy o wymiarach 36 x 36 cm

Pustak kominowy: wymogi techniczne

Pustaki kominowe powinny być wykonane z materiału niepalnego i nośnego, pozwalającego wznosić wysokie kominy. Ich wytrzymałość na ściskanie jest określona w dokumentacji produktowej. Na przykład wg deklaracji producenta z pustaków kominowych keramzytobetonowych o wytrzymałości na ściskanie 3,5 N/mm2 można wykonywać kominy o wysokości do 25 m. Pustaki przeznaczone na kominy spalinowe lub dymowe powinny być odporne na działanie wysokiej temperatury i pożar sadzy (ponad 1000oC). Dla takich pustaków określa się klasę temperatury T, np. T600, co oznacza, że można z nich zbudować komin wysokotemperaturowy - nie ulegną zniszczeniu w takiej temperaturze. Klasa G oznacza odporność na pożar sadzy, klasa O – że pustaki nie są odporne na pożar sadzy.

Pustaki kominowe
Autor: Firend Pustaki kominowe służą do wykonywania kominów systemowych

Z jakiego materiału pustaki kominowe

Pustaki na kominy spalinowe lub dymowe są wykonywane z materiałów odpornych na wysokie temperatury. To:

 • ceramika,
 • keramzytobeton,
 • perlitobeton.

Pustaki na kominy wentylacyjne są wykonywane z następujących materiałów:

 • ceramika,
 • keramzytobeton,
 • perlitobeton,
 • silikaty.

Są to materiały niepalne o klasie reakcji na ogień A1.

Pustaki kominowe
Autor: Leier Pustaki kominowe wentylacyjne o różnej liczbie kanałów

Rodzaje pustaków kominowych

Pustaki kominowe możemy dzielić ze względu na przeznaczenie oraz materiał, z którego zostały wykonane.

Przeznaczenie:

 • pustaki kominowe spalinowe,
 • pustaki kominowe spalinowo-wentylacyjne,
 • pustaki kominowe wentylacyjne,
 • pustaki kominowe uniwersalne.

Materiał:

 • pustaki kominowe keramzytobetonowe,
 • pustaki kominowe perlitobetonowe,
 • pustaki kominowe ceramiczne,
 • pustaki kominowe silikatowe.

Pustaki kominowe spalinowe i dymowe

 • Pustak kominowy wymiary

Pustaki kominowe spalinowe i dymowe mają duże wymiary. Najczęściej obejmują 1 przewód spalinowy o średnicy 12-25 cm. Takie pustaki mają przekrój kwadratu o boku od 32 do 48 cm. W jednym pustaku mogą być dwa kanały spalinowe lub 1 kanał spalinowy bywa łączony z 1 lub 2 kanałami wentylacyjnymi o mniejszym przekroju. Takie pustaki mogą mieć wymiary np. od 46 x 32 do 67 x 36 cm.

 • Pustaki z keramzytobetonu lub perlitobetonu

Kominy spalinowe muszą być odporne na wysokie temperatury, a jednocześnie dobrze izolować, żeby nie przenosić ciepła na zewnątrz. Obecnie bardzo popularne są pustaki z keramzytobetonu lub perlitobetonu. Oba te materiały to mieszanka betonowa z wypełnieniem z granulek keramzytu lub perlitu, które zwiększają izolacyjność termiczną i jednocześnie sprawiają, że pustaki są lżejsze. Keramzyt to kulki gliny, a perlit – kulki skały wulkanicznej wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Podczas tego procesu dochodzi do ich ekspandowania i wypełnienia powietrzem. Warto pamiętać, że pustaki z perlitobetonu są zdecydowanie lżejsze od keramzytobetonowych, co jest istotne przy fundamentowaniu komina.

Pustaki spalinowe produkuje się również z ceramiki, która jest wypalana w temperaturze 1000oC. Nie można zastosować tu silikatów, ponieważ w temperaturze ponad 600oC zaczynają one ulegać zniszczeniu.

Pustak kominowy wentylacyjny

Pustaki kominowe wentylacyjne są przeznaczone do wznoszenia systemów kanałów wentylacji grawitacyjnej. Komin wentylacyjny może obejmować kilka kanałów odprowadzających powietrze z różnych pomieszczeń. Znajdziemy pustaki kominowe, które mają od 1 do 4 kanałów.

 • Pustak kominowy wentylacyjny wymiary

Wymiary pustaków wentylacyjnych odpowiadają wielkością standardowym wymiarom przewodów wentylacyjnych, które mogą mieć przekrój okrągły (16 cm) lub prostokątny (14 x 10 cm). Jednokanałowy pustak kominowy z ceramiki ma wymiary 18,8 x 18,8 cm i wysokość 22 cm. Do wykonania 1 m komina potrzeba 4,4 pustaka. Czterokanałowy pustak z keramzytobetonu ma długość 68 cm, szerokość 24 cm, jak najpopularniejszy mur, i wysokość 24 cm. Żeby wykonać 1 m komina, trzeba wymurować 4 pustaki.

Pustaki wentylacyjne są produkowane z keramzytobetonu, perlitobetonu, ceramiki lub silikatów.

Pustaki kominowe
Autor: Silka Pustak kominowy wentylacyjny z silikatów. Cena 5,25 zł/szt.

Pustak kominowy cena

Najtańsze są pojedyncze pustaki kominowe wentylacyjne z ceramiki lub silikatów, za które trzeba zapłacić mniej więcej 5 zł za sztukę. Takie pustaki kominowe z keramzytobetonu lub perlitobetonu mają nieco większe wymiary (mają otwór o przekroju kwadratowym) i kosztują około 10 zł/szt. Za 4-kanałowy pustak wentylacyjny zapłacimy mniej więcej 20 zł.

Przeczytaj też:

Koszt budowy komina: ile kosztuje komin systemowy >>>

Pustaki kominowe spalinowe są droższe. Za pojedynczy pustak spalinowy trzeba zapłacić kilkanaście złotych, zależnie od materiału od 15 do 19 zł. Pustak keramzytobetonowy spalinowo-wentylacyjny o wymiarach 52 x 36 cm może kosztować 20-40 zł. Podwójny pustak spalinowy z keramzytobetonu to koszt mniej więcej 25-40 zł.

Jaki komin

Pytanie 1 z 6
Czy komin musi być pionowy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE