Pustak kominowy: materiały i ceny. Komin szybko i dobrze zbudowany

Pustaki kominowe
Autor: Heluz Pustaki kominowe pozwalają szybko wznosić przewody kominowe różnego rodzaju, np. spalinowe, w środku których jest wkład otoczony izolacją

Pustak kominowy to sposób na szybkie wybudowanie nowoczesnego komina. Z jakiego materiału wybrać pustaki na komin spalinowy, dymowy lub wentylacyjny? Poradnik.

Kiedyś kominy budowało się z cegły. Teraz technologia kominowa jest bardziej skomplikowana. W kominach spalinowych montuje się wkłady odpowiednie do rodzaju zastosowanych urządzeń grzewczych i temperatury spalin. Ze względów bezpieczeństwa pożarowego wymagają one obudowania. Taką obudowę można wznieść z pustaków kominowych. Z kolei kominy wentylacyjne lub dymowe mogą być samoistne, bez wkładu. Tworzą je więc tylko pustaki wymurowane jeden na drugim.

Pustaki kominowe
Autor: Firend Pustak kominowy z przewodem spalinowym i wentylacyjnym. Wymiary 50 x 36 cm, wysokość 24 cm. Cena 28,50 zł

Spis treści

 1. Dlaczego pustaki kominowe
 2. Pustak kominowy: wymogi techniczne
 3. Z jakiego materiału pustaki kominowe
 4. Rodzaje pustaków kominowych
 5. Pustaki kominowe spalinowe i dymowe
 6. Pustak kominowy wentylacyjny
 7. Pustak kominowy cena
Pustaki kominowe
Autor: Leier Klasyczny pustak ceramiczny na kominy wentylacyjne o średnicy 16 cm. Wymiary 18,8 x 18,8 cm, wysokość 22 cm. Cena 5 zł

Dlaczego pustaki kominowe

Murowanie i spoinowanie kominów z cegły jest mozolne i czasochłonne. Znacznie szybciej można je wznieść z gotowych pustaków kominowych. Taki komin jest znacznie lżejszy i zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny. Pustaki kominowe mają wymiary odpowiednie do wymogów zapisanych w przepisach budowlanych dotyczących wielkości przekroju kominów o różnym przeznaczeniu.

Znajdziemy pustaki do wykonania komina o 1 kanale spalinowym lub wentylacyjnym i takie wielokanałowe – wentylacyjne lub łączące funkcją spalinową z wentylacyjną. Mają one grube ścianki. W narożnikach znajdują się otwory, w które można wstawić pręty zbrojeniowe. Wysokość pustaków kominowych to 20-24,5 cm zależnie od rodzaju. Do wykonania 1 m komina potrzeba 4-5 elementów.

Bezpieczny komin spalinowy. Budowa komina zgodnie z zasadami
Pustaki kominowe
Autor: Janar Pojedynczy pustak spalinowy o wymiarach 36 x 36 cm

Pustak kominowy: wymogi techniczne

Pustaki kominowe powinny być wykonane z materiału niepalnego i nośnego, pozwalającego wznosić wysokie kominy. Ich wytrzymałość na ściskanie jest określona w dokumentacji produktowej. Na przykład wg deklaracji producenta z pustaków kominowych keramzytobetonowych o wytrzymałości na ściskanie 3,5 N/mm2 można wykonywać kominy o wysokości do 25 m. Pustaki przeznaczone na kominy spalinowe lub dymowe powinny być odporne na działanie wysokiej temperatury i pożar sadzy (ponad 1000oC). Dla takich pustaków określa się klasę temperatury T, np. T600, co oznacza, że można z nich zbudować komin wysokotemperaturowy - nie ulegną zniszczeniu w takiej temperaturze. Klasa G oznacza odporność na pożar sadzy, klasa O – że pustaki nie są odporne na pożar sadzy.

Pustaki kominowe
Autor: Firend Pustaki kominowe służą do wykonywania kominów systemowych

Z jakiego materiału pustaki kominowe

Pustaki na kominy spalinowe lub dymowe są wykonywane z materiałów odpornych na wysokie temperatury. To:

 • ceramika,
 • keramzytobeton,
 • perlitobeton.

Pustaki na kominy wentylacyjne są wykonywane z następujących materiałów:

 • ceramika,
 • keramzytobeton,
 • perlitobeton,
 • silikaty.

Są to materiały niepalne o klasie reakcji na ogień A1.

Pustaki kominowe
Autor: Leier Pustaki kominowe wentylacyjne o różnej liczbie kanałów

Rodzaje pustaków kominowych

Pustaki kominowe możemy dzielić ze względu na przeznaczenie oraz materiał, z którego zostały wykonane.

Przeznaczenie:

 • pustaki kominowe spalinowe,
 • pustaki kominowe spalinowo-wentylacyjne,
 • pustaki kominowe wentylacyjne,
 • pustaki kominowe uniwersalne.

Materiał:

 • pustaki kominowe keramzytobetonowe,
 • pustaki kominowe perlitobetonowe,
 • pustaki kominowe ceramiczne,
 • pustaki kominowe silikatowe.

Pustaki kominowe spalinowe i dymowe

 • Pustak kominowy wymiary

Pustaki kominowe spalinowe i dymowe mają duże wymiary. Najczęściej obejmują 1 przewód spalinowy o średnicy 12-25 cm. Takie pustaki mają przekrój kwadratu o boku od 32 do 48 cm. W jednym pustaku mogą być dwa kanały spalinowe lub 1 kanał spalinowy bywa łączony z 1 lub 2 kanałami wentylacyjnymi o mniejszym przekroju. Takie pustaki mogą mieć wymiary np. od 46 x 32 do 67 x 36 cm.

 • Pustaki z keramzytobetonu lub perlitobetonu

Kominy spalinowe muszą być odporne na wysokie temperatury, a jednocześnie dobrze izolować, żeby nie przenosić ciepła na zewnątrz. Obecnie bardzo popularne są pustaki z keramzytobetonu lub perlitobetonu. Oba te materiały to mieszanka betonowa z wypełnieniem z granulek keramzytu lub perlitu, które zwiększają izolacyjność termiczną i jednocześnie sprawiają, że pustaki są lżejsze. Keramzyt to kulki gliny, a perlit – kulki skały wulkanicznej wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Podczas tego procesu dochodzi do ich ekspandowania i wypełnienia powietrzem. Warto pamiętać, że pustaki z perlitobetonu są zdecydowanie lżejsze od keramzytobetonowych, co jest istotne przy fundamentowaniu komina.

Pustaki spalinowe produkuje się również z ceramiki, która jest wypalana w temperaturze 1000oC. Nie można zastosować tu silikatów, ponieważ w temperaturze ponad 600oC zaczynają one ulegać zniszczeniu.

Pustaki kominowe
Autor: Jawar Pustaki kominowe spalinowe i spalinowo-wentylacyjne z perlitobetonu

Pustak kominowy wentylacyjny

Pustaki kominowe wentylacyjne są przeznaczone do wznoszenia systemów kanałów wentylacji grawitacyjnej. Komin wentylacyjny może obejmować kilka kanałów odprowadzających powietrze z różnych pomieszczeń. Znajdziemy pustaki kominowe, które mają od 1 do 4 kanałów.

 • Pustak kominowy wentylacyjny wymiary

Wymiary pustaków wentylacyjnych odpowiadają wielkością standardowym wymiarom przewodów wentylacyjnych, które mogą mieć przekrój okrągły (16 cm) lub prostokątny (14 x 10 cm). Jednokanałowy pustak kominowy z ceramiki ma wymiary 18,8 x 18,8 cm i wysokość 22 cm. Do wykonania 1 m komina potrzeba 4,4 pustaka. Czterokanałowy pustak z keramzytobetonu ma długość 68 cm, szerokość 24 cm, jak najpopularniejszy mur, i wysokość 24 cm. Żeby wykonać 1 m komina, trzeba wymurować 4 pustaki.

Pustaki wentylacyjne są produkowane z keramzytobetonu, perlitobetonu, ceramiki lub silikatów.

Pustaki kominowe
Autor: Silka Pustak kominowy wentylacyjny z silikatów. Cena 5,25 zł/szt.

Pustak kominowy cena

Najtańsze są pojedyncze pustaki kominowe wentylacyjne z ceramiki lub silikatów, za które trzeba zapłacić mniej więcej 5 zł za sztukę. Takie pustaki kominowe z keramzytobetonu lub perlitobetonu mają nieco większe wymiary (mają otwór o przekroju kwadratowym) i kosztują około 10 zł/szt. Za 4-kanałowy pustak wentylacyjny zapłacimy mniej więcej 20 zł.

Przeczytaj też:

Koszt budowy komina: ile kosztuje komin systemowy >>>

Pustaki kominowe spalinowe są droższe. Za pojedynczy pustak spalinowy trzeba zapłacić kilkanaście złotych, zależnie od materiału od 15 do 19 zł. Pustak keramzytobetonowy spalinowo-wentylacyjny o wymiarach 52 x 36 cm może kosztować 20-40 zł. Podwójny pustak spalinowy z keramzytobetonu to koszt mniej więcej 25-40 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE