Brama do garażu

2009-09-11 2:00

Brama do garażu przede wszystkim spełnia funkcję praktyczną, więc mało kto zastanawia się nad jej urodą. A jednak stała się już nieodłącznym elementem architektury...

Brama do garażu
Autor: Andrzej Szandomirski

To znak czasów, że mieszkańców i domowników wita nie ganek obrośnięty winem, lecz wielka, zamknięta brama garażowa. Tym większa, że coraz częściej wjeżdżają przez nią dwa samochody. Dziś garaż przy domu to standard.

Widok bramy garażowej jest zwykle pierwszym, a nierzadko głównym widokiem domu. Często drażni, że chociaż nie reprezentacyjna, dominuje, odwraca uwagę od atrakcyjnego wejścia czy elewacji domu. Co zrobić, żeby nie szpeciła?

Co zrobić, żeby brama garażowa była mniej widoczna?

Przede wszystkim można się starać nie eksponować bramy garażowej. Garaż nie musi zasłaniać domu. Jeśli jest wolno stojący, może być zbudowany w głębi, za domem. Nawet duża brama garażowa widziana z większej odległości nie będzie wyglądała tak nieprzyjaźnie jak oglądana z bliska.

Garaż może też być osobnym skrzydłem domu ustawionym pod kątem do części mieszkalnej – wtedy brama garażowa nie jest wprawdzie zupełnie ukryta, ale też nie jest elementem równoważnym wobec wejścia. Innym sposobem na estetyczne zneutralizowanie bramy jest usytuowanie garażu tuż przy ulicy.

Brama garażowa, jako element elewacji

Jeśli garaż jest połączony z domem – dobudowany lub wbudowany w jego bryłę, to wybór bramy staje się naprawdę ważny. Wpływa ona na wygląd domu choćby dlatego, że zajmuje dużą powierzchnię – przesłania największy otwór elewacji. Jeśli brama ma swoje przemyślane miejsce w tej całości, wszystko jest w porządku. Jej wygląd powinien być jednak dostosowany do stylu domu.

Nowoczesna brama zawsze będzie czymś obcym dla domu o tradycyjnym charakterze. W takich przypadkach można kupić bramę z okładziną drewnianą w różne wzory, na przykład jodełkę naśladującą dawne drewniane wrota lub przypominającą wielkie reprezentacyjne drzwi.

Dużo łatwiej i taniej jest wybrać bramę, kiedy dom ma nowoczesną, prostą formę. Bez ozdób, neutralna i funkcjonalna nie powoduje estetycznych zgrzytów. Np. brama złożona z poziomych segmentów będzie świetnie współgrała z elewacją, w której dominują linie horyzontalne.

Brama garażowa udomowiona

Coraz większą popularnością cieszą się bramy z wytłoczeniami w kształcie kasetonów. Ten wzór pozwala uzyskać efekt, który zaspokaja jednocześnie kilka potrzeb. Po pierwsze, dzięki niemu duża płaszczyzna bramy nie jest nudna i płaska. Po drugie, forma kasetonu kojarzy się z tradycją. Po trzecie, jako tradycyjny sposób zdobienia drewnianych drzwi, stropów i mebli pomaga traktować bramę garażową jako element domu. Zareagowali już na tę potrzebę producenci, oferując bramy garażowe do kompletu z drzwiami wejściowymi.

Brama garażowa z przeszkleniem

Brama do garażu zwykle jest zamknięta. Nie jest to przyjazny widok. Wygląda nieprzystępnie zwłaszcza wtedy, kiedy jest duża. Czasem do dwustanowiskowego garażu z przyczyn estetycznych wybiera się dwie bramy zamiast jednej.
Dużą monotonną płaszczyznę mogą ozdobić różnego rodzaju wytłoczenia np. w formie kasetonów lub drobnych pionowych elips). Najskuteczniej jednak ożywiają bramę przeszklenia. Można je zamówić zarówno do bram uchylnych (tu możliwe są najrozmaitsze wzory nawet dużych okien o różnych kształtach), jak i do segmentowych.

Ważny detal: kolor bramy

Jeśli chcemy, aby brama nie rzucała się w oczy, wybierzmy kolor zbliżony do elewacji: biała zniknie na tle białego tynku, a ciemnobrązowa łatwiej wtopi się w tło ściany z klinkieru. W zestawieniu z żółtą lub kremową elewacją biała brama wygląda wyjątkowo lekko. Natomiast ciemnobrązowa z żółtymi ścianami może dać bardzo zły efekt. Kolor bramy można dobrać do koloru okien i drzwi, czy też pokrycia.

Możemy także przyjąć inną strategię. Zamiast zastanawiać się nad tym, jak bramę ukryć, można dzięki niej wprowadzić do elewacji intensywny kolor. Są bramy błękitne, zielone, wiśniowe... Bezpiecznie jednak trzymać się zasady, że wyeksponowana kolorem brama powinna mieć taką samą barwę jak drzwi wejściowe.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie