Cegły LDF. Klinkierowe cegły dużego formatu
Do budowy elewacji klinkierowych wykorzystuje się cegły pełne lub cegły drążone. Wśród nich znaleźć można i takie, które mają inne wymiary niż standardowe – są znacznie dłuższe. To daje nowe możliwości przy projektowaniu klinkierowych fasad.
Typowa cegła klinkierowa ma wymiary 250x120x65 mm lub 290x115x71 mm. Jest więc stosunkowo krótka. Nie odbiega zanadto rozmiarem od tradycyjnej cegły ceramicznej, z jakiej powstawały kiedyś ściany zewnętrzne budynków. Większość produkowanych obecnie cegieł klinkierowych ma drążenia, które sprawiają że są lżejsze od pełnych. Mogą więc być też większe. Uzupełnieniem cegieł o standardowym formacie są zatem cegły o wydłużonej formie, oznaczane symbolem LDF (290x115x52 mm lub 290x90x52 mm). Można z nich wznosić całe mury lub używać jedynie jako materiału uzupełniającego, przy budowie ścian z cegieł klasycznej wielkości.
Sześć formatów cegieł klinkierowych
A oto dostępne formaty cegieł klinkierowych, wytwarzanych fabrycznie:
- RF – mają wysokość 65 mm, długość 250 mm i szerokość 112 mm;
- NF – mają wysokość 71 mm, długość 240 mm i szerokość 115 mm;
- NF-SP – mają wysokość 71 mm, długość 240 mm i szerokość 65 mm;
- LDF – mają wysokość 52 mm, długość 290 mm i szerokość 115 mm, albo wysokość 52 mm, długość 290 mm i szerokość 90 mm;
- XLDF – mają wysokość 52 mm, długość 356 mm i szerokość 115 mm;
- 2DF – mają wysokość 113 mm, długość 240 mm i szerokość 115 mm.
Możliwości architektoniczne: mury elewacyjne
Dziś nie muruje się już ścian zewnętrznych wyłącznie z cegieł. Z tego szlachetnego materiału powstają za to mury elewacyjne. Fachowo nazywa się je warstwą osłonową w ścianach trójwarstwowych, gdzie mur z pustaków lub bloczków tworzy warstwę konstrukcyjną, a wełna bądź styropian – termoizolacyjną, Dłuższe i niższe cegły idealnie nadają się na takie ściany, choćby z tego względu, że wznoszony z nich mur rośnie szybciej niż z cegieł zwykłych. Dla inwestorów i projektantów ważniejsze jest raczej to, że długie cegły dają ciekawy efekt. Na murze widać mniej spoin pionowych, a poszczególne rzędy wydają się wyraźniej zaznaczone. Optycznie, ściana wygląda na niższą i dłuższą niż ma to miejsce w rzeczywistości. Wydłużone cegły mogą też być użyte do wykonania wystających gzymsów, nadproży lub innych detali architektonicznych w obrębie elewacji budynku. Długie cegły są ponadto proponowane jako materiał do budowy ogrodzeń, murków oporowych i obudowy przewodów kominowych.
Sprawdź też:
- Styl loftowy - jak uzyskać go na elewacji i we wnętrzu? >>>
- Jak łączyć klinkier z innymi materiałami elewacyjnymi >>>
- Jak dobrać i układać płytki klinkierowe w systemach dociepleń? >>>
Cegły klinkierowe w odcieniach szarości pięknie wyglądają nie tylko na elewacji, ale doskonale sprawdzą się również we wnętrzach, dodając im wyjątkowego charakteru. Na filmie przedstawione są przykładowe kompozycje, wykorzystujące antracytową cegłą klinkierową Sydney od firmy Röben. Uzyskany efekt znacznie wpływa na komfort domowników i tworzy sprzyjającą odpoczynkowi przestrzeń.
Cegły krótkie i długie
Czy zestawianie cegieł o jednym formacie jest możliwe? Tak, ale trzeba wiedzieć, że LDF są niższe od NF oraz NF-SP, a ponadto szersze od tych drugich. W przypadku muru z krótszych cegieł, cegły LDF można wykorzystać, ale nie w tej samym rzędzie. Da się z nich na przykład robić co drugi rząd lub wymurować kilkuwarstwowy pas muru.
Sprawdź też:
Także do wnętrz
Z cegieł formatu LDF da się również wznosić wewnętrzne ściany działowe, które oprócz swojej podstawowej funkcji, czyli wydzielania lub przedzielania pomieszczeń, dodadzą wnętrzom wyjątkowego charakteru. W ofercie producentów cegieł klinkierowych są także płytki o identycznym formacie co cegły LDF, ale o grubości 14 mm. Można je przyklejać do innych ścian murowanych lub wykończonych płytami. Będą się doskonale prezentowały na obudowie wkładu kominkowego, albo nad kuchennym blatem.