Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze słomy

2012-09-13 15:08
Dom z gliny, kryty strzechą
Autor: Joanna Kucharska-Kosatka Dom mieszkalny z garażem oraz podpiwniczeniem w głównej części korpusu. Dębowa konstrukcja słupowo-belkowa jest łączona na kołki. Ściany samonośne wymurowano z bloczków z gliny lekkiej.

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych, lepią ściany z gliny lub stawiają domy ze słomy. Ale nie przypominają one starych lepianek. Są to nowoczesne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne. Przedstawiamy różne technologie wznoszenia domów z gliny.

Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję. Są to stare, sprawdzone metody zweryfikowane pod kątem przydatności w dzisiejszym świecie i przystosowane do obecnych potrzeb. Właściwości naturalnych materiałów i nowoczesna technologia ich obróbki umożliwiają wykonywanie budynków, które spełniają współczesne wymagania techniczne. Zwolennicy budowania z gliny, stawiania domów ze słomy i drewna argumentują, że materiały te nie zawierają toksycznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. Jeśli wykorzystany będzie materiał z najbliższej okolicy, obniży się koszty transportu i ograniczy emisję CO2 do środowiska. Materiały są mało przetworzone, do ich produkcji zużyto niewiele energii, a odpady z budowy wracają do natury, nie zanieczyszczając środowiska. Po zakończonej eksploatacji domu budulec może zostać przetworzony lub w krótkim czasie rozłoży się w ziemi.

Warto wiedzieć

Dom z gliny i dom ze słomy - zalety

  • Regulacja mikroklimatu  - ściany z gliny naturalnie wchłaniają i wyparowują wilgoć. Ta cecha sprawia, że wewnątrz domu z gliny utrzymuje się stała wilgotność powietrza na odpowiednim do życia poziomie.
  • Izolacja termiczna i akustyczna - ściany z gliny i słomy mają niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie akumulują je, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Stanowią też bardzo dobrą izolację akustyczną budynku.
  • Ognioodporność - ściany z gliny i słomy lub drewna są odporne na ogień. Należy tylko stworzyć dostatecznie grubą i trwałą warstwę ochronną z gliny lub tynku wapiennego.

Glina do budowy domu w dwóch odmianach

Glina może spajać słomę (i inne wypełniacze) lub ją otaczać w postaci tynku. Jeśli glinę wymieszasz z bardzo dużą ilością słomy lub innych wypełniaczy, na przykłd trocin, wiórów drewna, granulek keramzytu, powstanie tak zwana glina lekka. Ciężar takiej masy wynosi 100 kg/m3. Jeżeli budulec zawiera materiały o dobrych parametrach izolacyjnych – słomę lub keramzyt – może być bardzo ciepły. Glina ciężka to mieszanka gliny z piaskiem i niewielkim dodatkiem słomy lub trocin, a także sama ubijana glina. Jej ciężar wynosi powyżej 1 t/m3. Glina ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego ściana w domu całorocznym wymaga izolacji termicznej.

Bloczki gliniane

Bloczki gliniane zwane glinianymi cegłami wykonuje się w prasach ręcznych lub hydraulicznych. Glinę miesza się z dużą ilością słomy, formuje i pozostawia do wysuszenia (bez wypalania). Z bloczków tych można konstruować zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne, a także działowe oraz mury szachulcowe (tak zwany mur pruski). Muruje się je, używając zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej. Stanowią dobre podłoże (o wysokiej przyczepności) dla naturalnych tynków. Bloczki mogą zostać wytworzone na placu budowy lub kupione gotowe. Przykładowo jedna z firm produkuje cegły i bloczki z mieszanki słomy, trocin i gliny, o zawartości słomy nie większej niż 25%. W ofercie jest kilka wymiarów: 25 x 12 x 6,5, 25 x 11,5 x 12, 25 x 17,5 x 12, 28,8 x 17,5 x 9 cm, a na zamówienie mogą zostać wykonane także formy o innych wymiarach.

Dom z glinianych bloczków
Autor: Małgorzata Kijak-Olechnicka Ściany gliniane pochłaniają promieniowanie, stąd mogą wystąpić problemy z odbiorem telefonów komórkowych i Internetu

Monolityczne ściany z gliny lekkiej

Mieszanka gliny i słomy do budowy domu jest wykonywana tak jak przy blokach, ale masę umieszcza się w rozbieralnym deskowaniu i zagęszcza. Tej techniki używa się zazwyczaj do konstrukcji grubych ścian zewnętrznych, jednak może być także stosowana do wznoszenia cieńszych ścian wewnętrznych. Do budowy ściany monolitycznej można także wykorzystać mieszankę gliny i dodatków innych niż słoma, takich jak keramzyt, trzcina, trociny czy odpady drewniane, jakie pozostają przy wyrębie lasu czy obróbce drewna w tartaku.

Zobacz też:

>> Dom z bali

>> Domy kanadyjskie. Czy warto postawić na dom szkieletowy?

Kostki słomy tynkowane gliną lub wapnem

Konstrukcję nośną (tradycyjnie drewnianą, słupowo-ryglową) wypełnia się sprasowanymi kostkami słomy o wymiarach 45 x 49 x 80 cm i ciężarze objętościowym 80 kg/m3. Słoma zawiera powietrze, które jest dobrym izolatorem. Współczynnik przewodzenia ciepła U sprasowanej słomy wynosi 0,09 W/(m.K), co przy najczęściej stosowanej grubości ściany 45 cm daje współczynnik przenikania ciepła U = 0,12-0,13 W/(m².K) (porównywalny do 20 cm styropianu). To umożliwia wykorzystanie tej techniki w budownictwie pasywnym. Można też budować bez konstrukcji – ściana nośna jest z kostek słomy pokrytych kilkoma warstwami tynku naturalnego. Są one w stanie przenosić obciążenia bez wspomagania słupami drewnianymi. Do konstrukcji samonośnych stosuje się kostki o zwykłych wymiarach (ich ciężar objętościowy musi wynosić przynajmniej 90 kg/m3) i szersze – o grubości 70-120 cm.

Glina układana ręcznie warstwami

W tej technice wykorzystuje się dużo gliny i mało wypełniaczy. Rękami i stopami miesza się bryły ziemi ze słomą i piaskiem i układa je na fundamentach. Mury o grubości około 60 cm nie wymagają konstrukcji nośnej. Pokrywa się je wapiennym tynkiem. Ta technika daje duże możliwości samodzielnego tworzenia dowolnych kształtów. Można w niej też wykonać wewnętrzne ściany akumulacyjne (nazywane czasem masą termiczną). Glina ma dobrą pojemność cieplną i dużą bezwładność. Ściana z niej może zimą pełnić funkcję akumulatora ciepła słońca lub pieca i dogrzewać pomieszczenie. Latem, schładzana wodą lub zimnym powietrzem, będzie stanowić radiator – obniżać temperaturę we wnętrzu. Technikę gliny układanej ręczne można łączyć z innymi, na przykład słomianych beli. Jest bardzo trwała.

Projekt domu ze słomy - II nagroda w konkursie DOM DOSTĘPNY 2021

Glina ubijana w szalunkach

Mury wznosi się, zaczynając od skonstruowania drewnianego lub stalowego szalunku na fundamencie. Glinę układa się partiami w szalunku i ubija, najczęściej ręcznymi młotami pneumatycznymi. Po odpowiednim zagęszczeniu warstwy układa się następną i ubija. I tak aż do uformowania ściany pożądanej wysokości. Ściana z ubitej gliny (zwykle o grubości 30-60 cm) ma parametry cieplne zbliżone do cegły pełnej, dlatego jako ściana zewnętrzna wymaga dodatkowego ocieplenia. Ale może służyć jako wewnętrzna masa termiczna. Ziemia ubijana w szalunkach daje niezwykłe efekty estetyczne, które można podkreślić przez dodawanie pigmentów do poszczególnych warstw. Z tego powodu jest też rzadko tynkowana, choć czasem jest to niezbędne.

Glina z drewnem

Ściany nośne wznosi się z polan czy pieńków opałowych układanych w poprzek muru i przekładanych masą gliniano-trocinową jako warstwą izolacji. Ściany mogą być impregnowane lub pokrywane naturalnymi tynkami. Drewno sosnowe lub świerkowe stanowi około połowy objętości ściany. Na nieotynkowanej elewacji widoczne są charakterystyczne okrągłe (lub w kształcie fragmentów koła) przekroje pieńków.

Dom o konstrukcji drewnianej samonośnej przeznaczony na cele mieszkalne
Autor: Tomir Hayder Trzy ściany zbudowano z gliny z drewnem (bez dodatkowego ocieplenia), jedną – w technologii słomobeli. Wewnątrz ściany działowe wzniesiono z gliny wymieszanej ze słomą. Bryłę domu osłania dach z bardzo szerokim okapem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE