Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)
Olbrzymi gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Urządzenie umieszcza się w morzu; do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje ono siłę fal morskich. Twórcy węża twierdzą, jest on w stanie wytworzyć więcej energii niż inne źródła energii odnawialnej. Wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.
Autor: NewScientist
Gigantyczny gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii
Olbrzymi wąż gumowy może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Umieszczona w morzu "Anakonda" wytwarza energię elektryczną dzieki przechodzącym przez nią falom. Jej autorzy (emerytowani fizycy Francis Farley i Rod Rainey z Atkins Global) twierdzą, że waż jest w stanie wytworzyć więcej energii niż znane dotychczas źródła energii odnawialnej; wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.
Urządzenie ma bardzo prostą budowę. To elastyczna, zamknięta na obu końcach rura z wodą morską. Zakotwiczona w dnie rura unosi się tuż pod powierzchną morza i poruszając się zgodnie z ruchem fal wytwarza energię elektryczną. Jak działa "Anaconda" można zobaczyć na filmie:
Pod wpływem naporu fal morskich na jeden koniec rury, wewnątrz gumowego rękawa tworzą się wybrzuszenia (fale ciśnień). Pojedyncze wybrzyszenia, popychane ruchem fal morskich, docierają na koniec węża; gdzie uruchamiają (wprawiają w ruch) specjalny zestaw turbin do wytwarzania energii elektrycznej.
Anakonda, w przeciwieństwie do gigantycznych zapór planowanych w morskich zatokach, nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Wąż może działać praktycznie praktycznie bez przerwy, wytwarzając duże ilości czystej, odnawialnej energii.
Obecnie na Uniwersytecie Southampton w Wielkiej Brytanii trwają testy węży, mających około 0,5 m średnicy. Zdaniem twórców wyniki badań są obiecujące. W przyszłym roku węże w skali 1:3 mają być testowane bezpośrednio w morzu. Jeśli testy się powiodą, to w ciągu najbliższych pięciu lat Anacondy mają zostać udostępnione komercyjnie.
Docelowo Anaconda miałaby mieć 200 metrów długości i 7 metrów średnicy. Szacuje się, że pojedynczy wąż będzie w stanie wytworzyć do 1 MW energii, co wystarczy do zasilenia aż 2000 domów. Węże mają być kotwiczone na głębokości od 40 do 100 metrów, w grupach po 20 lub więcej sztuk.
O odnawialnych źródłach energii czytaj również na forum.muratordom.pl