Dachówka reńska: modele, kolory, sposób układania i cena

2021-07-16 16:00

Dachówka reńska pod względem estetyczynym jest mniej wyrazista niż dachówki faliste lub płaskie. Tworzy szlachetne pokrycie o umiarkowanej efektywności. To dobre rozwiązanie do domów klasycznych i nowoczesnych.

Dachówka reńska - BMI Braas
Autor: BMI Braas Dachówka Topas 11V antracytowa

Dachówki reńskie nazywane też hugenotkami to jeden z historycznych wzorów dachówek ceramicznych. Ten typ dachówek jest od kilku stuleci stosowany w Niemczech i we Francji. Powstały w Nadrenii w Niemczech, gdzie są nazywane Rheinlandziegel lub Reformziegel. Dachówki reńskie wyewoluowały z marsylki, w której zlikwidowano środkową wąską (czasem podwójną) falę. W ten sposób powstała dachówka, która ma na boku delikatne podwyższenie w postaci płasko ściętej fali. Pozostały fragment dachówki reńskiej ma kształt niewielkiego łódkowatego zagłębienia. Dach pokryty dachówkami reńskimi nie jest tak dynamiczny w wyrazie jak w przypadku pokrycia z elementów o wysokiej albo podwójnej fali. Nie jest też tak geometryczny, pocięty w prostokąty jak dach z pokryciem z dachówek płaskich. Daje wrażenie spokojnej płaszczyzny o delikatnym rysunku łagodnych fal. Nie dominuje nad domem, tylko go szlachetnie uzupełnia.

Spis treści

  1. Kolekcje dachówek reńskich
  2. Galeria: Dachówki reńskie - wzory i kolory
  3. Jaka jest dachówka reńska
  4. Dachówka reńska: kolory i wykończenie
  5. Dachówka reńska wymiary
  6. Dachówka reńska cena

Kolekcje dachówek reńskich

Na rynku znajdziemy je pod różnymi nazwami zależnie od producenta. Dachówki reńskie to np.:

  • Reńska Cosmo firmy Wienerberger,
  • Koda, Optima i Cantus firmy Creaton,
  • Topas firmy Braas,
  • Reform firmy Bogen,
  • Rheinziegel i Reformziegel firmy Nelskamp.

W kolekcjach dachówek reńskich są przygotowane dachówki uzupełniające, kształtowe i funkcyjne, np. połówkowe, boczne, gąsiory, wentylacyjne, do przejść instalacyjnych, dzięki czemu można przygotować kompletne pokrycie z takich samych elementów.

Galeria: Dachówki reńskie - wzory i kolory

Jaka jest dachówka reńska

Dachówka reńska to dachówka ceramiczna, produkowana z gliny. Jest to jeden z najtrwalszych materiałów pokryciowych. Znajdziemy stuletnie domy pokryte takimi dachówkami. Jednocześnie to nowoczesny model dachówek historycznych – posiadający zakładki, dzięki czemu pokrycie jest wytrzymalsze, stabilniejsze i szczelniejsze niż dawniej. Dachówki zakładkowe są też łatwiejsze do układania, ponieważ pozostawiają trochę możliwości manewru dekarzom. Dachówki reńskie nie wyróżniają się pod tym względem wśród innych dachówek tego typu.

Zależnie od wielkości i konstrukcji zakładek każdy model dachówki reńskiej ma dokładnie opisane zalecenia co do układania. Producent określa dla każdego wzoru, jaki jest minimalny kąt nachylenia dachu, uwzględniając sposób uszczelnienia połaci pod pokryciem (inny dla membrany dachowej, a inny dla poszycia z hydroizolacją). Generalnie dachówki reńskie można układać na dachach już od kąta nachylenia wynoszącego 25o. Rozmiar dachówek oraz wielkość i rodzaj zakładek decydują też o tym, jaki jest zalecany rozstaw łat i jaka możliwość przesuwu elementów, żeby stworzyć szczelne pokrycie.

Dachówka reńska: kolory i wykończenie

Każdy producent oferuje modele dachówek reńskich w kilku lub kilkunastu kolorach, co pozwala znaleźć model, który nam będzie najbardziej pasował. Podstawowe kolory to:

  • czerwony naturalny,
  • antracytowy,
  • czarny,
  • szary,
  • łupkowo szary,
  • brązowy,
  • kasztanowy,
  • miedziany.

Dachówki reńskie mogą mieć wykończenie naturalne i o różnym stopniu połysku. Są również powlekane szlachetnymi powłokami typu glazura lub angoba, które sprawiają, że mają one głębszy kolor, są bardziej gładkie i połyskliwe, mniej chwytają brud i dłużej zachowają piękny wygląd.

Dachówka reńska wymiary

Dachówki reńskie można zaliczyć do dużych i średnich. Różnią się wymiarami zależnie od modelu i producenta. Mogą być bardziej kwadratowe lub prostokątne – węższe a wyższe. Waga pojedynczej dachówki reńskiej to 3-4,5 kg. Do wykonania 1 m2 pokrycia potrzeba od 10 do 15 elementów. Jego waga wynosi 40-55 g. Ponieważ są to dachówki zakładkowe, ich wymiary są większe niż powierzchnia krycia.

Oto kilka przykładów:

  • Cosmo 11: wymiary 28,4 x 45,8 cm, powierzchnia krycia 24,1 x 36,2-38 cm,
  • Topas 13V: wymiary 26,2 x 43,1 cm, powierzchnia krycia 21,6 x 32-36 cm,
  • Rheinland Ziegel: wymiary 25 x 42 cm, powierzchnia krycia 20,7 x 34,2-35,2 cm
  • Reform 11: wymiary 28,4 x 45,8 cm, powierzchnia krycia 24,1 x 36,2-38 cm

Dachówka reńska cena

Dachówki reńskie mają ceny podobne jak inne dachówki ceramiczne. Kształtują się one na poziomie 3,20-5,50 zł za sztukę, co daje koszt materiału na 1 m2 samego pokrycia 30-60 zł. Na cenę dachówek reńskich ma wpływ wielkość, kolor i sposób wykończenia.

Czy rozpoznasz dachówki?

Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Pozostałe podkategorie