Gąsior dachowy: rodzaje, kształt, cena

2021-03-18 17:11
Gąsiory
Autor: Glinmet Gąsiory to elementy, którymi przykrywa się kalenicę lub grzbiety dachu spadzistego

Gąsiory dachowe to elementy służące do osłaniania kalenicy i grzbietów dachów spadzistych. Ich zadaniem jest zakrycie styku dwóch połaci lub krawędzi dachu jednospadowego (pulpitowego).

Spis treści

 1. Po co układa się gąsiory
 2. Rodzaje gąsiorów dachowych
 3. Dopasowanie gąsiorów dachowych do pokrycia
 4. Gąsior dachowy: kolory i wykończenie
 5. Gąsiory do pokryć z dachówek
 6. Gąsiory do pokryć z blachy
 7. Gąsiory dachowe cena

Po co układa się gąsiory

W dachach spadzistych sąsiednie połacie dachu łączą się w szczycie - tak zwanej kalenicy - albo w grzbiecie. W tym miejscu znajduje się szczelina wentylacyjna, którą powietrze dostające się pod pokrycie w okapie wydostaje się na zewnątrz. Kalenicę i grzbiety przykrywa się gąsiorami. Gąsiory służą do prawidłowej wentylacji dachu, dlatego nie łączy się ich szczelnie z materiałem pokryciowym dachu. Układa się je, wsuwając jeden w drugi. Ich zadaniem jest zakrycie szczeliny wentylacyjnej, tak żeby śnieg, deszcz i inne ciała nie dostały się pod pokrycie.

Gąsiory są potrzebne na każdym dachu spadzistym, bez względu na rodzaj materiału, którym jest wykończony. Są wykonywane z różnych materiałów, tak jak pokrycie dachowe. Większość kolekcji dachówek ceramicznych i betonowych oraz blachodachówek ma odpowiednie gąsiory dopasowane do nich wzorem i kolorem. W wielu przypadkach można zastosować gąsiory o kształcie uniwersalnym. Na dachach krytych różnymi rodzajami blachy lub płytami stosuje się gąsiory do blachodachówek lub stanowią element obróbek blacharskich.

Gąsiory
Autor: Braas Montaż gąsiora początkowego na kalenicy
Dachówka ceramiczna – jakość, sposób układania na dachu

Rodzaje gąsiorów dachowych

Kalenicę dachu trzeba zacząć i zakończyć. Na jej skrajach układa się więc gąsiory początkowe lub końcowe – zamknięte z prawej lub lewej strony. Jeśli w danym systemie nie ma takich gąsiorów, do zamknięcia kalenicy czy grzbietu można zastosować denko lub zaślepkę wstawiane w gąsior. Gąsiory podstawowe mają z jednej strony mufę, czyli wyprofilowanie, rozszerzenie służące do szczelnego wsuwania jednego elementu w następny. Są też gąsiory z podwójna mufą, które służą do połączenia dwóch ciągów gąsiorów zaczynających się gąsiorem prawym i lewym na obu krańcach kalenicy. Gąsior dachowy z podwójną mufą wstawia się również, gdy kalenicę przerywa komin lub okno połaciowe. Na dachach wielospadowych w miejscu, w którym zbiega się kalenica i kilka grzbietów dachu układa się gąsiory bez mufy i ich styk nakrywa trójnikiem lub czwórnikiem.

Gąsiory
Autor: Braas Schemat układania gąsiorów oraz gąsiora z podwójną mufą

Dopasowanie gąsiorów dachowych do pokrycia

Gąsiory są produkowane w różnych wzorach i kolorach, tak żeby dopasować je do całości pokrycia. Nie jest tak, że każda kolekcja dachówek lub blachodachówki obejmuje również gąsiory. Jeden model pasuje do większej liczby wzorów pokryć. Jeśli układamy dach o wzorze falistym, wybieramy gąsiory, które mają powtórzony tego rodzaju wykrój. Do pokryć płaskich są przeznaczone gąsiory o prostych liniach, które w szczycie nie muszą być wyoblone, lecz mogą być wykończone pod kątem. Gąsiory, zwłaszcza blaszane, mogą różnić się również szerokością i rozłożystością, co pozwala dopasować je do kąta nachylenia dachu. Gąsiory blaszane mogą być stosowane do wykończenia pokryć z innych materiałów, np. płyt falistych.

Przeczytaj też:

Kąt dachu. Jaki ma wpływ na dobór pokrycia dachowego >>>

Gąsior dachowy: kolory i wykończenie

Gąsiory są produkowane w kilku kolorach najpopularniejszych pokryć dachowych: ceglastym, czerwonym, wiśniowym, brązowym, antracytowym, czarnym. Zamawiając materiał pokryciowy w innym kolorze, można również zamówić odpowiednie gąsiory. Gąsiory są dostępne w wykończeniu takim jak materiał podstawowy, zatem do dachówek ceramicznych mogą mieć angobę lub glazurę. Te z blachy wykonuje się w różnych rodzajach powłok ochronnych.

Gąsiory
Autor: Metzink Dach pokryty blachą płaską na rąbek ma płaskie obróbki blacharskie jako gąsiory

Gąsiory do pokryć z dachówek

Mają postać pojedynczej dachówki o zaoblonym grzbiecie. Do wykonania 1 m kalenicy lub grzbietu potrzeba 2,5-4 sztuk. To wśród gąsiorów do dachówek znajdziemy:

 • gąsiory podstawowe,
 • gąsiory początkowe
 • gąsiory końcowe końcowe,
 • gąsiory z podwójną mufą.

Zakończenia gąsiorów mogą być proste lub dekoracyjnie wyprofilowane. Gąsior początkowy do grzbietu może mieć inne zakończenie niż ten do kalenicy.

Gąsiory do pokryć z blachy

Razem z arkuszami lub panelami blachodachówki kupuje się też gotowe gąsiory. Mogą mieć one postać modułów odpowiadających kształtem i wymiarami modułowi blachodachówki. Zdecydowanie częściej jednak gąsiory do blachodachówki są sprzedawane w dłuższych odcinkach – od 80 cm do 2 m. W każdym elemencie co kilkadziesiąt centymetrów są wyprofilowania odpowiadające odstępami modułowi blachy, a kształtem jej wzorowi. Wykończenie odcinków blachy jest przystosowane do tego, żeby wsunąć jeden w drugi i przytwierdzić do łaty.

Gąsiory dachowe cena

Gąsiory jak wszystkie elementy uzupełniające są znacznie droższe niż dachówki podstawowe. Warto sobie zdawać z tego sprawę, zwłaszcza gdy marzy nam się wielopołaciowy dach z dachówek ceramicznych, do wykonania którego będzie potrzeba ich naprawdę dużo. Jeśli cena dachówek podstawowych wynosi 3-5 zł, to za zwykłe gąsiory trzeba zapłacić już 25-50 zł. W przypadku gąsiora z zaślepką cena wzrasta do 70-100 zł, a za gąsior z dekoracyjnym denkiem można zapłacić już prawie 200 zł. Trójnik do połączenia grzbietów może być jeszcze 2 razy droższy, a czwórnik – kolejne 2 razy. W przypadku dachówek cementowych przedziały cenowe są nieco niższe.

Gąsiory
Autor: Glinmet Jeśli marzy nam się dach wielospadowy z lukarnami, musimy się liczyć ze znacznie wyższą ceną za mteriał, na co wpływ będą miały m.in. gąsiory

Cena gąsiorów z blachodachówki wynosi mniej więcej 50-100 zł za 1 m lub 30-50 zł za moduł. Gąsiory początkowe dekoracyjnie wyprofilowane są znacznie droższe od zwykłych denek. W przypadku blachodachówki niektóre elementy gąsiorów mogą być wykonane w ramach obróbek z blachy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie