Błędy podczas wykonywania pokrycia dachu z dachówek – wyjaśnia ekspert

2021-05-14 17:08

Poprosiliśmy eksperta z firmy Wienerberger, żeby wskazał i omówił najczęstsze błędy podczas wykonywania pokrycia z dachówek.

Pokrycie z dachówek
Autor: Wienerberger Pokrycie z dachówek to jedno z najtrwalszych i najpiękniejszych rozwiązań. Prawidłowe jego wykonanie decyduje o sukcesie i zadowoleniu inwestora

Dachówki ceramiczne to materiał pokryciowy najwyższej jakości. Stanowi jednak tylko jedną z warstw skomplikowanej przegrody, jaką jest połać dachowa. Aby całość była szczelna i spełniała oczekiwane wymagania estetyczne, należy zadbać o poprawność i staranność wykonania każdego kolejnego etapu – a w przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości natychmiast interweniować. Jakie są najczęstsze błędy w przypadku dachów krytych dachówką ceramiczną?

Dekarze to fachowcy, ale jak w każdym zawodzie trafiają się lepiej i gorzej wyszkoleni, mniej i bardziej staranni, miewający dobre i trudniejsze dni. Warto w miarę możliwości przyglądać się ich pracy. Każdy ma prawo do tego, żeby popełnić błąd - ważne jednak, by być go świadomym i w porę go naprawić. Niektóre usterki czy niedociągnięcia naprawdę nie wymagają fachowca, dostrzeżemy je nawet okiem laika.

Spis treści

  1. Zbyt małe zakłady i uszkodzenia membrany dachowej
  2. Źle przygotowane obróbki blacharskie i uszczelniające
  3. Galeria: błędy dekarzy i jak zrobić to prawidłowo
  4. Niewłaściwe rozmierzenie dachu i nierówne ołatowanie
  5. Brak odpowiednich akcesoriów
  6. Niestaranność prac dekarskich

Zbyt małe zakłady i uszkodzenia membrany dachowej

Układanie membrany to jeden z pierwszych etapów prac na dachu. Wytyczne dekarskie jasno mówią o minimalnych długościach zakładu w zależności od kąta nachylenia dachu i wymagań dotyczących stopnia szczelności poszycia. Folie dachowe renomowanych producentów mają nawet fabrycznie naniesione oznakowanie linii typowych długości zakładów – 10, 15, 20 cm. Od razu zatem widać, jeśli arkusze zostały ułożone niepoprawnie. Podobnie, jeżeli wymagane jest sklejanie zakładów, a dekarze tego nie zrobią. Warto również zwrócić uwagę na obecność jakichkolwiek perforacji, przetarć lub rozdarć membrany. Mogą się zdarzyć podczas prac, ale należy je jak najszybciej zakleić specjalną taśmą uszczelniającą. Dodatkowo nad rozłożoną membraną nie należy używać pił spalinowych, gdyż kapiący olej stosowany do smarowania łańcucha może uszkodzić film odpowiedzialny za szczelność folii wstępnego krycia.

Źle przygotowane obróbki blacharskie i uszczelniające

Obróbki blacharskie wykonuje się w m.in. okapie, koszu, kalenicy, przy kominie, oknach dachowych, wzdłuż styku połaci ze ścianami lukarny. W niektórych miejscach potrzebna jest blacha, w innych elastyczne butylowe taśmy i kołnierze uszczelniające – ich dobór i wykonanie zależy od specyfiki dachu. Błędy i niedociągnięcia pojawiające się na tym etapie to najczęściej efekt niestaranności dekarzy: zbyt krótkie zakłady arkuszy blachy, brak ich należytego dogięcia i połączenia, niewłaściwe przygotowanie podłoża pod klej butylowy, co skutkuje szybką utratą trwałości połączenia. Niewłaściwie wykonane obróbki blacharskie psują estetykę dachu, a do tego grożą powstaniem przecieków, które - niezauważone od razu - mogą zostać wykryte dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach.

Galeria: błędy dekarzy i jak zrobić to prawidłowo

Niewłaściwe rozmierzenie dachu i nierówne ołatowanie

Nie ma tu uniwersalnych wytycznych, bo każdy typ dachówki ma inne wymagania w zakresie rozstawu łat. Ważne natomiast, żeby po rozmierzeniu te rozstawy były na całej połaci jednakowe. Niestety, dekarze nie zawsze stają na wysokości zadania. Niekiedy kolejne rzędy dachówek są ułożone krzywo, zachodzą na siebie raz płycej, raz głębiej. Bardzo często też wykonawcy nie pilnują płaszczyzny ołatowania, pojawiają się nierówności. Przy pokryciach z dachówek falistych o wysokim tłoczeniu nie rzuca się to tak mocno w oczy. Najbardziej przeszkadza przy dachówkach płaskich, gdzie istotny jest równy, geometryczny wzór, a każda odchyłka jest natychmiast widoczna.

Brak odpowiednich akcesoriów

W każdej połaci należy odpowiednio rozwiązać kwestię wentylacji przestrzeni pod pokryciem, odpowietrzenia instalacji, wyprowadzenia z poddasza przejść antenowych lub przewodów do paneli fotowoltaicznych. Trzeba też przemyśleć estetyczne zakończenie dachu przy oknach dachowych, szczytach, w okapie i kalenicy. Na wielu dachach trudno jest poprawnie wykonać te detale bez odpowiednich elementów kształtowych i akcesoriów, takich jak systemowe kominki odpowietrzające, dachówki antenowe, połówkowe, szczytowe czy zamykające.

Przeczytaj też:

Dachówki funkcyjne: jak wyglądają, do czego są potrzebne >>>

Dekarze czasami ich nie zamawiają, wykonując obróbki we własnym zakresie – co zazwyczaj niekorzystnie wpływa na estetykę dachu. Bywa jednak również tak, że wina leży po stronie inwestorów, którzy zwyczajnie nie chcą płacić za akcesoria, choć ich znaczenie dla ostatecznego efektu jest ogromne, a koszt w całym dachu znikomy.

Niestaranność prac dekarskich

Podczas wykonywania pokrycia dachowego może przytrafić się oczywiście mnóstwo innych niespodzianek. Zwróćmy uwagę na to, czy dekarze nie tną dachówek na dachu, co może doprowadzić do uszkodzenia i pokrycia, i membrany dachowej (poza wyjątkowymi sytuacjami, powinni ciąć dachówki na ziemi albo na rusztowaniu).

Przeczytaj też:

Jak układać dachówkę ceramiczną: poradnik >>>

Przyjrzyjmy się też fragmentom wzdłuż linii koszowych, wokół okien dachowych czy kominów, gdzie łatwo dostrzec ewentualne krzywo ułożone, niestarannie docięte albo niepomalowane angobą (to nie zawsze jest konieczne) fragmenty dachówek. Takie usterki wynikają przede wszystkim z niedbałości i braku profesjonalizmu ekipy, a to widać najczęściej już od początku prac. Im szybciej zauważymy, że coś jest nie w porządku, tym lepiej, bo mamy wtedy czas na interwencję, rozmowę, może zmianę umowy, a w skrajnym przypadku nawet wymianę dekarzy. Czasami lepiej zawczasu się rozstać niż poprawiać później to, co zostało zrobione źle i ponosić dodatkowe koszty tych poprawek.

Wyjaśnia ekspert
Mgr inż. Maciej Brzozowski - Product Manager w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana
Mgr inż. Maciej Brzozowski - Product Manager w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana

Absolwent Budownictwa Politechniki Warszawskiej i Zarządzania Projektami Szkoły Głównej Handlowej. Product Manager w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana odpowiedzialny za rozwiązania dachowe. Członek Komitetu Technicznego KT 234 ds. Elementów do Pokryć Dachowych przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie