Jak kupić węgiel z Węglokoksu? Skład w Ostrowie Wielkopolskim zaczyna sprzedaż węgla z importu. Jaka jest cena węgla?

2022-09-26 17:34
Węglokoks sprzedaż węgla
Autor: Węglokoks Węglokoks zaczyna sprzedaż węgla importowanego przewiezionego z portu na składowisko w Ostrowie Wielkopolskim

Węglokoks uruchomił sprzedaż węgla. W składowisku węgla w Ostrowie Wielkopolskim rusza sprzedaż węgla z importu oraz krajowego. Odbiorca końcowy może kupić łącznie do 5 ton węgla. Jak kupić węgiel w składzie w Ostrowie Wielkopolskim. Ile trzeba zapłacić za węgiel na zimę.

W Węglozbycie, spółce z grupy Węglokoks, ruszyła sprzedaż importowanego węgla dla indywidualnych odbiorców. Węgiel będzie sprzedawany w pakiecie składającym się z węgla polskiego oraz importowanego. Spółka zapewnia, że jest to węgiel klasy premium. Sławomir Brzeziński, wiceprezes Węglokoksu ds. handlowych, w wypowiedzi dla PAP, poinformował: "To bez wyjątku bardzo wysokiej jakości węgiel premium, który poprzez naszą sieć dystrybucyjną trafi do klientów indywidualnych, instytucji, samorządów oraz do energetyki zawodowej i ciepłowni".

Spis treści

  1. Węglokoks sprzedaje groszek i orzech
  2. Jak kupić węgiel w Węglokoksie
  3. Węglokoks ceny węgla
  4. Jak kupić węgiel w Ostrowie Wielkopolskim
  5. Ile zapłacimy za węgiel na zimę
  6. Ile węgla sprowadził Węglokoks

Węglokoks sprzedaje groszek i orzech

Czy tej zimy w domach i mieszkaniach ogrzewanych węglem będzie ciepło? Czy zdesperowanym ludziom, szukającym opału w całej Polsce i stojącym w ogromnych kolejkach przed kopalniami, uda się kupić opał za rozsądną cenę? Co roku Polska importowała z Rosji około 9 mln ton węgla. Po wprowadzeniu embarga na rosyjski surowiec, rząd stara się zniwelować jego braki. Sytuacja jest trudna z węglem i lepiej raczej nie będzie. Choć rząd przekonuje, że węgla nie zabraknie. Na razie kopalnie nie dają rady zaopatrzyć wszystkich. Węgiel sprowadzony przez Węglokoks to między innymi surowiec grubych sortymentów, które są przeznaczone dla odbiorców indywidualnych do ogrzewania domów. W odpowiedzi na Twitterze Węglokoks informuje: “Groszek i orzech, węgiel importowany w coraz większej ilości będzie wprowadzany na rynek, cena maksymalnie 2,9 tys. brutto”. Cena węgla poniżej 3000 zł/t jest konkurencyjna wobec tego, co znajduje się na rynku. W niektórych firmach ceny za gruby węgiel dochodzą do 4000 zł/t. Jednak według informacji ze składowiska w Ostrowie Wielkopolskim kaloryczność węgla importowanego ma wynosić 24 000 kJ. To znacznie mniej od dobrej jakości polskiego węgla, choć znacznie więcej od węgla brunatnego kupowanego w Czechach. Przeczytaj: Polacy wykupują węgiel w Czechach, są już limity!

Jak kupić węgiel w Węglokoksie

Sprzedaż węgla na razie ma się odbywać przez składowisko w Ostrowie Wielkopolskim, które należy do Węglozbytu, spółki z Grupy Węglokoksu. Wcześniej sprzedawano tam węgiel dostarczany przez spółki Węglokoks Kraj i Tauron Wydobycie, teraz rusza sprzedaż węgla importowanego przez Węglokoks. Prezes Węglozbytu Krzysztof Mieszczak wyjaśnia, że będzie to “sprzedaż pakietowa, w ramach której każdy klient indywidualny będzie mógł kupić maksymalnie 2 tony węgla krajowego oraz do 3 ton węgla premium z importu”.

Węglokoks ceny węgla

Obecnie w Węglokoksie cena krajowego węgla kostka i orzech wynosi 1414,50 zł/t. Za tonę krajowego ekogroszku luzem trzeba zapłacić 1599 zł, a workowanego - 1845 zł.

Węgiel importowany ma kosztować w Weglokoksie nie więcej niż 2900 zł/t.

Jak kupić węgiel w Ostrowie Wielkopolskim

W bazie Węglozbytu w Ostrowie Wielkopolskim mogą kupić węgiel tylko odbiorcy kupujący opał na własne potrzeby, a nie pośrednicy czy składy opałowe odsprzedające go dalej.

Przeczytaj też: Węglokoks chce stworzyć sieć hurtowni. Zakup węgla stanie się łatwiejszy?

W poniedziałek rano serwis ostrow24.tv przekazał, że w bazie Węglozbytu około godziny 9 do tłumu zgromadzonych potencjalnych nabywców węgla wyszedł kierownik i jedna z pracownic Węglozbytu, którzy poinformowali, że “od wtorku (26 września) będzie dostępny węgiel importowany. Dodatkowo baza węgla wydłuża czas pracy od 8 do 18. Będzie dostępny węgiel duży oraz ekogroszek. Jego kaloryczność będzie wynosić 24 tys.”. Węgiel krajowy z Węglokoksu ma być dostępny za 1,5-2 tygodnie.

Przeczytaj też jak kupić węgiel, gdzie indziej:

Istniejąca lista kolejkowa została przejęta przez pracownicę Węglozbytu, która zadeklarowała, że to oni będą się kontaktować z chcącymi kupić węgiel. Serwis Ostrów24.tv wyjaśnia, że na tej liście nie ma numerów telefonów, tylko imię i nazwisko oraz rodzaj węgla do kupienia.

W aktualizacji o godz. 11.40 serwis podaje: “Obywatelski kierownik listy kolejkowej wyczytuje kolejne numery. Kto jest dostępny może ustawić się w kolejce do biura, gdzie będzie można podać swój numer telefonu. Kto się jeszcze nie zapisał, może od jutra spróbować zapisać się na koniec kolejki. O godzinie 11.40 stało około 100 osób, żeby podać numer telefonu”.

Węgiel z importu
Autor: ostrów24.pl Kolejka przed składowiskiem węgla w Ostrowie Wielkopolskim

Ile zapłacimy za węgiel na zimę

Ponieważ gospodarstwa domowe potrzebują węgla grubego, policzmy, ile trzeba mieć pieniędzy, żeby kupić pakiet węgla z Węglokoksu:

  • 2 tony węgla w cenie 1414,50 zł to 2829 zł,
  • 3 tony węgla w cenie 2900 zł to 8700 zł.

Zatem, żeby w Węglokoksie kupić 5 ton węgla, co już jest dobrym zapasem dla mniejszych gospodarstw domowych, trzeba wydać ponad 11 500 zł. Jeśli odejmiemy od tego 3000 zł dodatku węglowego, i tak musimy wydać 8500 zł na węgiel. Biorąc pod uwagę, że w poprzednich latach za 5 t węgla trzeba było zapłacić 4000-4500 zł, to po uwzględnieniu dodatku na opał wydamy tej zimy co najmniej 2 razy więcej.

Ile węgla sprowadził Węglokoks

Węglokoks informuje, że w sierpniu i wrześniu w portach rozładowano 11 statków węgla, trzy statki są rozładowywane, a kolejne trzy czekają na wejście do portu. W sumie do portów dociera obecnie ponad 300 tys. ton różnych sortymentów węgla.

Przeczytaj też: Złożyłeś wniosek o 3000 zł dodatku węglowego? Urzędnicy przyjdą i sprawdzą, czy faktycznie ogrzewasz dom węglem

Do końca roku Węglokoks sprowadzi łącznie ponad 3 miliony ton węgla, przede wszystkim z Kolumbii, Kazachstanu i Republiki Południowej Afryki. Spółka podpisuje już umowy na dostawy węgla na kolejne kwartały przyszłego roku.