Węglokoks chce stworzyć sieć hurtowni. Zakup węgla stanie się łatwiejszy?

2022-09-14 11:11
Węglokoks sprzedaż węgla
Autor: Węglokoks Spółka Węglokoks tworzy sieć hurtowni węgla

Węglokoks uruchomi własną sieć hurtowni węgla. Hurtownie węgla mają być w każdym województwie. To dalszy ciąg zmian w systemie sprzedaży węgla. Po sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla stworzonej przez PGG, powstaje kolejna - sieć hurtowni Węglokoksu. Czy to rozwiąże problemy z kupnem węgla na zimę i obniży jego cenę?

Węglokoks chce uruchomić własną sieć hurtowni węgla. Hurtownie węgla mają być w każdym województwie. Czy to pomoże w zakupie węgla na zimę i obniży jego cenę?

- Węglokoks stworzy w Polsce sieć hurtowni - zapowiedział Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu w wywiadzie dla wnp.pl. Dzięki temu będzie można kupić węgiel bliżej domu. Plan jest taki, żeby co najmniej 1 hurtownia węgla z Węglokoksu znajdowała się w każdym województwie. To skróci drogę od kopalni do odbiorcy i powinno spowodować też obniżkę ceny węgla.

Spółka poszukuje firm, które będą z nią współpracować, zapewniając dostawę węgla do odbiorców w swoim rejonie. Sieć sprzedaży węgla spółki Węglokoks ma uzupełnić lukę, jaka powstała na rynku, gdy PGG rozwiązała umowy z dotychczasowymi sprzedawcami węgla i pod koniec sierpnia uruchomiła własną sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla.

Sieć hurtowni Węglokoksu

Plany Węglokoksu są takie, żeby dostarczać węgiel bliżej do klienta. Prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek wyjaśnia dla serwisu wnp.pl: “- Jesteśmy w trakcie budowy takiego systemu dystrybucji. Na to wszystko potrzeba czasu. Pracujemy w tej chwili nad systemem dystrybucji, aby dostarczać węgiel - nazwijmy to - do fazy półhurtowej. Nie jesteśmy w stanie jako spółka dostarczać węgiel bezpośrednio do każdego domu. Będziemy zapraszać firmy do współpracy i będziemy też budować własną sieć hurtowni węgla w różnych miejscach w Polsce. Moim zamierzeniem jest to, żeby przynajmniej jedno takie miejsce działało w każdym województwie i zapewniało dostawę dla odbiorców w swoim rejonie działania”.

Przeczytaj: Skarb Państwa chce odkupić kopalnie Taurona za złotówkę. Tak zrobił z kopalniami PGG

Ceny węgla we wrześniu

Problemy z kupnem węgla to nie tylko wysoka cena tego surowca, lecz także trudności z jego zdobyciem. Na węgiel trzeba się zapisywać nie tylko w kopalniach, lecz także w składach na terenie całego kraju. Przeczytaj też: Podwyżka cen węgla w PGG od 8 września. Czy jeszcze się opłaca polować na węgiel w sklepie PGG?

Jeśli nie zważamy na koszty, możemy kupić węgiel importowany oferowany w wielu składach. Jednak jego cena wynosi mniej więcej 3000 zł/t. Znajdziemy też węgiel mieszany albo kupiony w jednej z polskich kopalń i dalej odsprzedawany. Niestety, sieć kolejnych sprzedawców pobija ceny i węgiel , który na kopalni kosztuje 1500-1800 zł, w składzie ma cenę już co najmniej o 1000 zł wyższą.

Węgiel z sieci będzie tańszy

Sieci sprzedaży węgla Węglokoksu lub sieć składów PGG mają sprawić, że węgiel będzie nieco tańszy. Przeczytaj: Kwalifikowani Dostawcy Węgla - lista składów. Jak skorzystać z usług dowozu węgla z PGG

Dzięki temu odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel w cenie producenta wraz z kosztami transportu. Pisaliśmy o tym w artykule: Dostawa węgla do domu i odbiór kupionego węgla. Jakie są koszty transportu węgla? Czy są z nim problemy?

Te ostatnie będą niższe niż na rynku, ponieważ firmy obsługujące sieć będą mieć zakontraktowane przewozy wielkich ilości węgla, więc ceny z pewnością będą konkurencyjne. Węglokoks jest także importerem węgla i ten towar będzie droższy od węgla krajowego.

Węgiel w hurtowniach Węglokoks - krajowy czy importowany?

W hurtowniach grupy Węglokoks będzie można kupić węgiel z kopalni KWK Bobrek Piekary Ruch Bobrek. Spółka Węglokoks będzie też sprzedawać węgiel sprowadzany z zagranicy. “- Planujemy w tym roku ten import węgla na kilka milionów ton - informuje prezes Heryszek. - Natomiast raczej rozciągamy to w czasie. I już planujemy na pierwszy kwartał i kolejne kwartały roku przyszłego. Jaki będzie łączny wolumen? Taki, który umożliwi nam wygenerowanie około dwóch, może trzech milionów ton węgla opałowego, którego deficyt dziś jest ewidentnie widoczny na rynku.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ogrzewanie tanim węglem z importu. Warto kupić węgiel słabej jakości?

Jak kupić węgiel w Węglokoksie

W tej chwili, żeby kupić węgiel bezpośrednio w Węglokoksie trzeba zapisać się na jego sprzedaż przez telefon. Możliwy jest zakup do 3 ton węgla na jednego klienta. W ofercie Węglokoksu jest ekogroszek Skarbek luzem lub w workach oraz grubszy węgiel kostka lub orzech. Odbiór węgla odbywa się w kopalni Bobrek.

Węgiel importowany w Węglokoksie

Business Insider donosi, że na początku września minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z Programem I Polskiego Radia poinformowała, że PGE Paliwa i Węglokoks mają zasoby węgla, który dotarł do Polski drogą morską.

Przeczytaj też jak kupić węgiel z kopalni:

"- Tego węgla w portach jest dzisiaj dużo. PGE Paliwa i Węglokoks stworzyły takie duże zsypiska. Jest ich już dzisiaj 36 na terenie całego kraju. Tam zwożą ten węgiel drogą kolejową i też drogami samochodami, żeby było go jak najwięcej i jednocześnie podpisują umowy ze składami, gdzie można było kupić czy to polski, czy to wschodni węgiel. Na dzisiaj sprzedają tym pośrednikom ten węgiel w cenie 2,1 tys. [za tonę] netto" - powiedziała. Razem z VAT 23% to daje już cenę węgla 2583 zł. Jeśli dołożymy do tego marżę sprzedawcy, zbliżymy się do ceny węgla 3000 zł/t.

Dlatego, jeśli ktoś chce taniej kupić węgiel, powinien starać się kupić węgiel bezpośrednio na kopalni albo w sieci sprzedaży PGG lub Węglokoksu.

M. Morawiecki: Łączna pula węgla na cały sezon jest wystarczająca

- Węgla musi być tyle, żeby po prostu ludzie mogli ogrzać swoje domy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu tłumaczył, że polski zarząd zakontraktował tyle węgla, że wystarczy na cały sezon grzewczy.

- Wiadomo, że ten węgiel co miesiąc do nas przypływa, jest rozładowywany w portach, rozwożony do składów węgla, dystrybuowany. Dlatego w najbliższym czasie poprzez Ministerstwo Aktywów Państwowych ogłosimy w jaki sposób chcemy ten węgiel sprzedawać, aby móc zapewnić, że nikomu jego nie zabraknie, ponieważ dzisiaj każdy, kto chce zakupić węgla maksymalnie dużo już na całą, nawet najbardziej właśnie srogą zimę, może zakupić ten węgiel, niektórzy dokonują tego teraz już, i to niezależnie od cen, o które pani redaktor mnie zapytała i do których zaraz przejdę, natomiast w związku z tym może brakować go dla innych, a łączny wolumen, łączna pula węgla na cały sezon jest wystarczająca - kontynuował premier.

- Dlatego będziemy starali się sprzedawać ten węgiel, część na przykład dwie tony wrzesień-październik i dwie tony grudzień-styczeń, z dostawą, z pewnością dostawy - dodał premier.

Listen to "Węgiel jest GWARANCJĄ suwerenności - Jacek Ozdoba [Sedno Sprawy]" on Spreaker.