Węgiel z Czech. Polacy wykupują węgiel w Czechach, są już limity!
Polacy ruszyli po węgiel do Czech. Olbrzymią popularnością cieszą się przygraniczne składy opału. Surowiec ten jest tam tańszy i nieco lepiej dostępny. Ale i tam pojawiają się już braki. Węgiel z Czech - jak go kupić, ile kosztuje?
Zakup węgla nie należy do łatwych zadań. Z jednej strony ceny węgla biją rekordy Kolejna spora podwyżka cen węgla w PGG, z drugiej węgla po prostu brakuje - jest tylu chętnych, że trudno go kupić. Z powodu wysokich cen i problemów z dostępnością węgla w kraju Polacy próbują kupować go u naszych czeskich sąsiadów. Węgiel z Czechach jest tańszy i nieco lepiej dostępny. Chociaż i tam pojawiają się już jego braki.
Przeczytaj też: Gdzie kupić węgiel i jakie są zasady jego sprzedaży?
Jak kupić węgiel z Czech
Polacy w obliczu drożyzny na polskich składach ruszyli tłumnie na zakupy do Czech. Klienci po węgiel przyjeżdżają głównie z okolic Wrocławia, bo stamtąd jest najbliżej. Ci, którzy zdecydowali się na zakup węgla u naszych sąsiadów podkreślają, że nawet po uwzględnieniu kosztu paliwa spalonego na kilkusetkilometrowej trasie wyjazd po węgiel do Czech w obecnej sytuacji wciąż się opłaca.
Przeczytaj też: Węglokoks chce stworzyć sieć hurtowni. Zakup węgla stanie się łatwiejszy?
Tani węgiel z Czech można kupić na przygranicznych składach. W sąsiedztwie granicy z Polską jest ponad 40 składów opałowych. Węgiel jest tam znacznie tańszy, a niektórzy sprzedawcy zapewniają nawet transport.
Tani węgiel z Czech - jaka cena
Czeski węgiel oferowany na składach w cenie znacznie niższej niż w Polsce to nie węgiel kamienny, a brunatny. Jest on mniej kaloryczny od kamiennego i nie wszędzie można nim palić, ale jego cena i tak przekonuje Polaków do zakupu. Za tonę ekogroszku w Czechach trzeba zapłacić w przeliczeniu około 1000 zł.
Przeczytaj też: Cena ekogroszku we wrześniu. Ile kosztuje tona ekogroszku? Sprawdzamy!
Węgiel z Czech - przygraniczne składy wprowadzają limity
Okazuje się, że węgiel z Czech nie jest już tak łatwo dostępny. W przygranicznych składach pojawiają się braki opału. Zainteresowanie węglem ze strony Polaków jest ogromne.
- Nawet 50 klientów z Polski dziennie odwiedza skład węgla w Nachodzie w Czechach tuż przy granicy z Polską - przyznaje jego właściciel.
Przeczytaj też: Węgiel z PGG tylko przez stronę internetową? PGG umożliwia zakup węgla z kopalni emerytom i wykluczonym cyfrowo
Aby węgla nie zabrakło, konieczne było ograniczenie sprzedaży i wprowadzenie limitów 2 tony na osobę. W tej chwili w wielu składach węgla już nie ma. Korzystne ceny sprawiły, że świecą one pustkami. Ich właściciele zapowiadają, że na nowe dostawy trzeba będzie poczekać kilkanaście dni, a może nawet dłużej.
Źródło: x-news.pl, TVN24